Kořen růže (Rhodiola Rosea): Definice

Kořen růže (Rhodiola rosea) je členem rodiny silnolistých rostlin (Crassulaceae) a roste jak ve vysokých horách, tak na vlhkých útesech arktických nebo severních oblastí Evropy, Asie a Severní Ameriky.

V lidovém léčitelství těchto zemí růžový kořen se tradičně používá k vyčerpání, duševní nemoc, bolesti hlavy, anémie (anémie), impotence, gastrointestinální (gastrointestinální) nemoci, infekce a nachlazení po dobu 3,000 XNUMX let. Například Vikingové používali tuto rostlinu ke zlepšení svých vytrvalost a fyzické pevnost. Mezi Nory byla Rhodiola rosea oblíbeným jídlem, stejně jako a vlasy Kromě toho byla léčivá rostlina používána pro kurděje. Vzhledem k tomu, že růžice roste první po roztavení sněhu, byla cenným zdrojem vitamin C pro domorodé obyvatele, i když obsah vitamínu C v listech je pouze 33 mg / g a v kořenu 12 mg / g.

Naturopatický význam má oddenek (kořen) Rhodiola rosea, který obsahuje éterické oleje, a proto má vůni podobnou růži. Kořen růže byl konzumován vařený nebo použit jako extrakt. Léčivá rostlina údajně podporuje koncentrace, paměť a vnímavost, stejně jako zvýšit výkon. Rose root extrakty jsou také používány jako antidepresiva, proti stárnutí a anti-stres výrobky.

Kořen Rhodiola rosea obsahuje biologicky aktivní látky, například organické kyseliny, flavonoidy, třísloviny a fenolové glykosidy, například salidrosid, rosavin nebo tyrosol. Glykosidy a glykosidové sloučeniny se nacházejí v mnoha rostlinách jako sekundární rostlinné látky a mají antioxidant, imunomodulační a antimikrobiální vlastnosti. Zvláště fenylglykosidy rosaviny (rosavin, rosarin a kalafuna) se nacházejí pouze v růžovém kořenu. Používají se především pro standardizaci extrakty.

Následující účinné dávky se doporučují pro trvalý příjem výtažků z růžových kořenů:

  • 360–600 mg extraktu standardizovaného na 1% rosavinu nebo.
  • 180-300 mg extraktu, standardizovaný na 2% rosavinu nebo
  • 100-170 mg extraktu standardizovaného na 3.6% rosavinu.