Kořen růže (Rhodiola Rosea): Funkce

Rhodiola rosea je jedním z rostlinných adaptogenů podle Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Podle původních studií fyziologicky aktivní látky, jako jsou rosaviny, podporují organismus ve stresových situacích a zvyšují se stres odpor. The imunitní systém je přizpůsoben stres, aby se organismus lépe vypořádal s mimořádným stresem.

Tedy použití růžový kořen vede ke zlepšení fyzického výkonu i ke zvýšení stres odpor, paměť a pozornost. Dále adaptogen snižuje příznaky vyčerpání a příznaky depreseFenylglykosidy salidrosid stejně jako rosaviny (rosavin, kalafuna, rosarin) jsou s největší pravděpodobností odpovědné za adaptogenní účinek Rhodiola rosea.

  • Mezitím je k dispozici několik intervenčních studií, ve kterých byl testován účinek Rhodiola rosea na duševní výkon u zdravých dobrovolníků.
  • V randomizované klinické studii byli mladí lékaři požádáni, aby během noční směny řešili různé úkoly, které krátkodobě zdůrazňovaly paměť, asociativní myšlení, reakční doba a koncentrace dovednosti. Ve srovnání s kontrolní skupinou, přičemž růžový kořen extrakt výrazně zlepšil kognitivní výkon a pozornost.
  • U studentů, kteří byli ve stresujícím období zkoušky a obdrželi růžový kořenzlepšila se fyzická a duševní výkonnost a celková pohoda.
  • V jiných intervenčních studiích subjekty, které vykazovaly stres únava kvůli fyzické, emoční a duševní námaze pravidelně užíval extrakt z Rhodiola rosea. Po 28 dnech to vedlo ke zlepšení příznaků, tj. únava snížena a kognitivní výkonnost a pozornost zvýšena.
  • Po 12 týdnech vedlo užívání extraktu z růžového kořene ke zlepšení symptomů u jedinců trpících stresem vyhoření.
  • U pacientů trpících mírnou deprese, růžový kořen vykazoval pozitivní vliv na náladu, nespavost stavů, stejně jako emoční nestabilita ve srovnání s placebo skupina.