Ruptura manžety rotátoru - cvičení napodobující

V případě a otočná manžeta prasknutí, cvičení prováděná v rámci konzervativní terapie nebo pooperační léčby jsou pro proces zotavení nezbytná. Cvičení, která jsou individuálně přizpůsobena stav každého pacienta, jsou navrženy tak, aby pomalu přivedly zraněné rameno zpět na plnou kapacitu specifickým zlepšením pohyblivosti, strečink a posílení ramene a obnovení koordinace a svoboda pohybu. Je důležité, aby cvičení byla prováděna správně a důsledně.

Konzervativní léčba: cvičení

V rámci konzervativní terapie a otočná manžeta prasknutí, četná cvičení pro strečink, bude použita mobilizace, posílení a stabilizace. Níže jsou uvedeny dva příklady. 1 Posílení svalů Při tomto cvičení sedí pacient na židli nebo se vzpřímeně postaví.

Nyní jsou dlaně položeny společně před tělo na truhla úroveň. Předloktí je pokud možno rovnoběžné s podlahou. Nyní pacient tlačí dlaně k sobě po dobu 10 sekund co nejpevněji bez bolest.

Poté uvolněte napětí a paže nechejte krátce odpočívat, poté proveďte další dva průchody. 2. Mobilizace ramene Během tohoto cvičení pacient sedí na židli. Obě paže volně visí na boku.

Zdravá ruka zahrnuje zápěstí postižené paže před tělem. Pomalu, se zdravou paží, posuňte zraněnou ruku co nejdále před tělo, zatím však ne nad výšku ramen, a pomalu ji znovu spusťte. 3krát 10 opakování. Více cviků najdete v článku: Cvičení pro rotátorovou manžetu

Cvičení s Therabandem

Projekt theraband se často používá v případě a otočná manžeta prasknutí za účelem posílení a stabilizace zraněného ramene. Lze provádět různá cvičení. 1. posilovací cvičení: Při prvním cvičení sedí pacient na židli.

Projekt theraband je pak umístěn pod stehna a uchopen po stranách rukama. Paže nejdříve volně visí vedle těla. Z této polohy nyní pacient vede paže do stran, takže je Thera pás napnutý.

Toto napětí se poté udržuje po dobu 2 sekund před návratem do výchozí polohy. Opakujte 3krát 10krát. 2. posilovací cvičení: U druhého cvičení sedí pacient před okrajem stolu a natahuje si Thera pás kolem zápěstí.

Nyní jsou lokty položeny na stůl a ruce směřují nahoru, dlaně směřují k sobě. Ujistěte se, že páteř tvoří během cvičení přímku a lokty jsou zhruba od šířky ramen. Ruce jsou nyní vedeny ven proti napětí pásma Thera.

Pouze pokud to nebolí. Lokty se během cvičení nepohybují. Napětí se udržuje po dobu 2 sekund a poté se znovu uvolní. 3krát 10 opakování. Další cviky najdete v článku: „Protržení rotátorové manžety - cvičení napodobující“ a „Cvičení rotátorové manžety“.