Očkování proti RSV: Kdo, kdy a jak často?

Co je očkování proti RSV?

Očkování proti RSV chrání před respiračními onemocněními způsobenými RS virem (respirační syncytiální virus, RSV). RS viry způsobují infekce horních a dolních cest dýchacích, které mohou způsobit závažná onemocnění, zejména u kojenců a malých dětí, ale také u starších dospělých nebo chronicky nemocných lidí.

Přečtěte si více o tom, jaké příznaky způsobují RS viry a jak se léčí respirační onemocnění v našem článku o RS viru.

Jaké vakcíny proti RSV jsou k dispozici?

RSV vakcíny se dělí na aktivní a pasivní vakcíny.

Protilátky brání virům ve vstupu do buněk. Po spotřebování protilátek z vakcíny je nutné podat booster. Z tohoto důvodu dostávají postižení jedinci v zimních měsících injekci každé čtyři týdny. Toto je také známé jako pasivní imunizace.

Očkování proti RSV: Kdo by měl být očkován?

V současné době STIKO doporučuje očkování proti RS viru pro předčasně narozené děti a děti do dvou let s určitými již existujícími onemocněními. V současné době se čeká na doporučení, zda a kdy by měly být těhotné ženy a starší dospělí očkováni proti RS viru.

RSV očkování pro předčasně narozené děti a kojence

  • Děti narozené před nebo ve 35. týdnu těhotenství, které jsou na začátku sezóny RSV mladší než šest měsíců.
  • Děti do dvou let s vrozenými srdečními vadami.
  • Děti do dvou let věku, které byly v posledních několika měsících léčeny pro bronchopulmonální dysplazii (BPD).

Očkování proti RSV pro starší dospělé

Evropská komise schválila aktivní očkování proti RSV pro dospělé v červnu 2023. Má chránit osoby ve věku 60 let a starší před onemocněními dolních cest dýchacích způsobených virem RS.

Navzdory svému schválení vakcína pro dospělé zatím není na trhu. V německých lékárnách by měl být dostupný od podzimu – na začátku sezóny RSV. Zda se doporučení očkování vztahuje na všechny osoby ve věku 60 a více let nebo jen na určité rizikové skupiny, je stále otevřené. Oficiální doporučení očkování od STIKO stále čeká.

Očkování proti RSV v těhotenství

Předpokládá se, že očkování proti RSV během těhotenství chrání novorozence před respiračním onemocněním souvisejícím s RS po narození. Rozsáhlá studie očkování zjistila, že 81 procent všech kojenců, jejichž matky byly během těhotenství očkovány proti viru RS, bylo během prvních šesti měsíců života chráněno před těžkou progresí onemocnění.

Evropská komise schválila vakcínu pro těhotné ženy 25. srpna 2023. Lze ji okamžitě použít ve všech členských státech EU.

Očkování proti RSV: nežádoucí účinky

Mezi možné vedlejší účinky očkování proti RSV u dospělých patří bolest hlavy, únava, bolest svalů, kloubů a bolest v místě vpichu. Příznaky jsou obvykle neškodné a odezní přibližně do 10 dnů.

Mezi závažné nežádoucí účinky očkování patří anafylaktický šok (anafylaxe). Jedná se o reakci přecitlivělosti na složku vakcíny. Aby bylo možné rychle zasáhnout v případě anafylaxe, jsou očkovaní po injekci nějakou dobu sledováni.

Očkování proti RSV: náklady

U nedonošených kojenců, kojenců a malých dětí hradí náklady na očkování proti RS viru zdravotní pojišťovny, pokud patří do rizikové skupiny.