Očkování proti zarděnkám: Účinky a rizika

Jak se jmenuje vakcína proti zarděnkám?

Očkování proti zarděnkám se provádí tzv. živou virovou vakcínou, která obsahuje pro imunizaci oslabené viry zarděnek. Podává se jako kombinovaná vakcína proti příušnicím – spalničkám – zarděnkám nebo příušnicím – spalničkám – zarděnkám – planým neštovicím.

Schválené živé virové vakcíny proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám se nazývají MM-RVAXPRO a Priorix.

Schválené živé virové vakcíny proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám se nazývají: Priorix-Tetra a ProQuad.

Očkování proti zarděnkám jako jediná vakcína neexistuje. Od roku 2012 není v Německu dostupná jediná vakcína proti zarděnkám.

Jak funguje vakcína proti zarděnkám?

Vakcína proti zarděnkám obsahuje oslabené, replikovatelné viry, které již nezpůsobují onemocnění. Aplikuje se do svalu (intramuskulárně), obvykle přímo do horní části paže, stehna nebo hýždí. V reakci na to tělo začne produkovat specifické obranné látky (protilátky) proti virům.

Kompletní očkování proti zarděnkám obvykle chrání před infekcí po celý život. Očkování je ale možné si nechat kdykoliv osvěžit.

Jaká je reakce na očkování?

Po očkování proti zarděnkám dochází ve vzácných případech k nežádoucím reakcím organismu, hovorově známým jako vedlejší účinky. U některých očkovaných kůže v místě vpichu zčervená a mírně oteče. Občas se objeví i celkové známky nemoci jako únava nebo horečka. Všechny tyto nežádoucí účinky očkování proti zarděnkám po několika dnech odezní.

Očkování proti zarděnkám: doporučení STIKO

Očkování proti zarděnkám doporučuje Stálá vakcinační komise (STIKO) pro všechny děti. Pro dívky je důležité, aby byly během následujícího těhotenství dostatečně chráněny před infekcí virem zarděnek. Je to proto, že infekce zarděnek během těhotenství může způsobit vážné poškození dítěte.

Jak často očkovat proti zarděnkám?

Obecně se pro očkování proti zarděnkám poskytují dvě očkovací dávky: První se doporučuje dětem ve věku od 14 do 15 měsíců. Druhá dávka vakcíny by měla být podána mezi 23. a XNUMX. měsícem věku. Mezi dvěma dílčími vakcinacemi musí uplynout alespoň čtyři týdny.

Každý, kdo dostal obě doporučené očkovací dávky, je proti patogenu zarděnek obvykle dostatečně chráněn – doživotně. Jen velmi výjimečně se stane, že se někdo přes očkování (dávno) znovu nakazí zarděnkami. Tato tzv. reinfekce obvykle probíhá bez příznaků nebo s velmi mírnými příznaky, jako je nachlazení.

Některé děti a dospívající dostali v prvních dvou letech života pouze jednu nebo žádnou dávku vakcíny proti zarděnkám. Lékaři pak doporučují očkování proti zarděnkám nahradit nebo dokončit co nejdříve.

Očkování proti zarděnkám pro ženy

Zda ochrana očkováním chybí, je neúplná nebo nejasná: Ve všech případech lékaři doporučují ženám, které si přejí mít děti, před otěhotněním očkování proti zarděnkám. Ti, kteří neznají svůj vlastní očkovací status nebo nebyli v dětství očkováni, by měli dostat dvě dávky vakcíny. U žen ve fertilním věku, které dostaly v dětství jednu dávku vakcíny proti zarděnkám, stačí jedna další dávka. Tím je ochrana vakcínou dokončena.

Lékaři doporučují, aby ženy ve fertilním věku počkaly alespoň jeden měsíc po posledním očkování proti zarděnkám, než otěhotní.

Očkování proti zarděnkám v těhotenství?

To znamená, že pokud se až během těhotenství zjistí, že žena není imunní vůči patogenu zarděnek, očkování proti zarděnkám není možné.

Aby se to vědělo v rané fázi, měla by být krev všech těhotných žen s nejasným stavem očkování nebo chybějícím či neúplným očkováním proti zarděnkám testována na specifické protilátky proti viru zarděnek (test na protilátky). Pokud test ukáže, že budoucí matka nemá dostatečnou imunitu vůči patogenům, musí si v budoucnu dávat pozor, aby nepřišla do kontaktu s nikým nakaženým zarděnkami.

Očkování proti zarděnkám pro ostatní dospělé

Kdy se nesmí očkování proti zarděnkám?

Jak je uvedeno výše, očkování proti zarděnkám se nesmí provádět během těhotenství. Existují však i další situace, ve kterých se očkování nedoporučuje:

  • V případě alergie na slepičí vaječný bílek
  • V případě těžké imunodeficience
  • Po podání krevních transfuzí a léků obsahujících protilátky
  • V případě vysoké horečky

Očkování po kontaktu se zarděnkami

Lidé s nejasným očkovacím statusem, bez očkování nebo pouze s jedním očkováním by měli jednat rychle a vyhledat lékaře, pokud se (možná) nakazili virem zarděnek.

Pasivní vakcinace imunoglobuliny podaná do pěti dnů od infekce zmírňuje příznaky a snižuje virovou zátěž. Nezabrání však infekci a tím onemocnění dítěte v děloze (embryopatii zarděnek).

Více informací o pasivním očkování naleznete v článku „Aktivní a pasivní imunizace“.

Zarděnky navzdory očkování?

Velmi zřídka lidé, kteří byli očkováni proti zarděnkám, později onemocní. Důvodem je většinou to, že dostali pouze jednu ze dvou doporučených dávek vakcíny proti zarděnkám. Jediné očkování proti zarděnkám však poskytuje pouze asi 95procentní ochranu. To znamená, že asi u pěti z každých 100 lidí, kteří dostali pouze jednu dávku vakcíny proti zarděnkám, tělo nereaguje tvorbou protilátek. Proto odborníci doporučují druhou očkovací dávku: Ta zajistí, že zbylých pět procent vytvoří i vakcínovou ochranu proti zarděnkám.