Běh naboso je zdravý

Běh naboso na louce nebo na měkkém lesním dně - pro naše nohy není nic lepšího. V dnešní době však většina lidí zřídka běhá naboso, téměř vždy máme nohy v botách. Nesprávné obutí však může způsobit deformity chodidel jako ploché nohy nebo spadlé oblouky. Běhejte proto co nejčastěji naboso, například na zahradě nebo na speciálně vytvořených cestách naboso. Pro běh na asfaltu mohou být doporučeny speciální boty naboso, které chrání vaše nohy.

Běh naboso trénuje nohy

Po tisíce let jsme my lidé chodili bosí - jen v nedávné minulosti se stalo normou nosit boty téměř pořád. Ale to našim nohám vůbec nesedí: koneckonců, boty často nesedí správně nebo nezatěžují nohy kvůli úzkému prstu nebo vysokému podpatku. Nosit nesprávnou obuv může podpořit vývoj deformity chodidel. Pravidelná chůze naboso je proto důležitá pro zdravý vývoj nohou.

Zabraňte nesprávnému postavení nohou

Při chůzi naboso se musí chodidlo neustále přizpůsobovat nerovnostem terénu. Toto neustále cvičí svaly chodidel, Vzhledem k tomu, svaly chodidel podporují podélné a příčné klenby chodidla, silné svaly zabraňují rozvoji nesprávných poloh chodidla, jako jsou ploché, ploché a roztažené nohy nebo Hallux valgus. Zejména děti by měly co nejvíce chodit naboso, aby se posílily svaly chodidel a vyvinout správnou polohu špičky. Ale i dospělí mohou stále trénovat svaly nohou pravidelnou chůzí naboso. Již existující nesprávné polohy nohou však lze napravit, pouze pokud jsou způsobeny nedostatečně vyvinutými svaly.

Běhání naboso místo v teniskách?

Když běžíme, často se nám to necítí, ale jogging in běh boty dávají více stres na našich klouby než běhat naboso. Přinejmenším to zjistila studie amerických vědců. Stresující účinek obuvi je údajně způsoben podpůrným materiálem pod klenbou nohy a zvednutou patou. Studie zjistila, že nošení běžeckých bot přináší o 37 procent více stres na kolenní kloub, a až o 54 procent více na internetu kyčelní kloub. Zatímco běh v atletické obuvi má tendenci být na patě, běh naboso klade více stres na přední noha a střední noha. Výsledkem je, že noha lépe absorbuje náraz a koleno je vystaveno menšímu namáhání. Mimochodem, tento efekt nastává také při nošení speciální boty naboso. Chrání nohy před úlomky nebo ostrými kameny při chůzi po asfaltu.

Správná technika běhu je důležitá

Pokud půjdete jogging naboso nebo v bosých botách byste měli začít pomalu: Nejprve běžte běhat maximálně dvakrát týdně - nejlépe na louce nebo v lese. Trénink by neměl trvat déle než 30 minut. Je to proto, že tělo si nejprve musí zvyknout na nový kmen. Postupem času můžete pomalu zvyšovat frekvenci a délku tréninku. Chcete-li si koupit bosou obuv navíc, požádejte sportovní obchod o tipy na správnou techniku ​​běhu: Koneckonců, pokud budete i nadále v botách šlapat napřed, tlak na vaše nohy klouby může být výrazně vyšší než u běžných běžeckých bot. U bosých bot by proto mělo být zatížení více na střední noha a přední noha. Lidé s artritida v patě klouby by se měl lépe zdržet jogging s bosými botami. Zvýšený pohyb může příznaky zhoršit. Také diabetici, lidé s oběhové poruchy nebo speciální problémy s nohou, stejně jako lidé s alergie hmyzí jed by již neměl běhat bosý nebo by při tom měl být zvlášť opatrný.

Cesta naboso: zážitek pro nohy

Pokud ve svém okolí nemáte příležitost chodit bosí, můžete přemýšlet o výletu na bosou cestu. Bosé stezky jsou speciálně navržené cesty s různými druhy půdy - například ploché kameny, velké oblázky, jemné oblázky, písek, hlína nebo dřevo. Často je zde také část, kde si návštěvníci mohou projít mělkou voda. Návštěva stezky naboso je zážitkem pro tělo i mysl. Na jedné straně chůze po různých površích procvičuje svaly nohou a na druhé straně má taková návštěva relaxační a osvobozující účinek na mysl. Zjistěte, kde je nejbližší cesta naboso poblíž vás, a zkuste to.

Chůze naboso se uvolní

Nemusí to tak být vždy autogenní trénink - chůze naboso je také účinný způsob, jak uvolnit tělo i mysl. Udělejte si krátkou procházku a vyberte si cestu s různými typy podlah. Věnujte pozornost tomu, co vaše nohy cítí při chůzi. V chodidlech našich nohou je mnoho nervových zakončení, takže můžeme cítit skrz chodidla mnohem víc, než předpokládáme. Projděte se špičkami prstů, patou, vnitřkem chodidla a vnějškem chodidla a pociťujte, jak se vaše pocity mění. Tímto způsobem můžete snadno zmírnit stres a vnitřní napětí chůzí naboso.

Dejte si pozor na střepy a kameny

Bohužel nemůžete běžet bosí všude bez nebezpečí. Na ulici hrozí zranění střepy, kovovými částmi nebo jinými ostrými předměty. Proto raději běhejte naboso pouze na loukách nebo v lese. Ale ani zde nejste vždy chráněni před střepy. Kromě toho existuje riziko poranění trny nebo ostrými kameny. Proto si předem pečlivě rozmyslete, kam můžete bez obav chodit naboso. Kromě vlastní zahrady jsou vhodná i dobře udržovaná sportovní zařízení, jako je fotbalové hřiště. Zde byste si však měli předem ujasnit, zda máte povoleno běhat po trávě. Kromě toho nyní existují také speciální naboso turistika stezky, po kterých můžete bez obav chodit.