Dysfunkce sakroiliakálního kloubu (blokáda SI kloubu): Příčiny

Stručné shrnutí

 • Příčiny a rizikové faktory: Nesprávné držení těla a nosnost, různé délky nohou, úrazy a traumata, uvolněný vazivový aparát, chronická onemocnění jako je osteoartróza, zánětlivá revmatická onemocnění, obezita, genetické faktory.
 • Příznaky: Bolest na jedné straně při pohybu nebo stresu, která může vyzařovat do hýždí nebo nohou.
 • ISG syndrom v těhotenství: Sakroiliakální kloub je uvolněný a nestabilní v důsledku hormonálních změn.
 • Průběh onemocnění a prognóza: Neléčený ISG syndrom často vede k chronickým bolestem zad. Čím dříve terapie začne, tím větší jsou šance na uzdravení.
 • Vyšetření a diagnostika: Manuální vyšetření s provokačním testem, antecedentní test nebo test na tlakovou bolest, vylučovací diagnostika pomocí magnetické rezonance (MRI) nebo RTG vyšetření.

Jaké jsou příčiny blokády ISG?

Existují různé příčiny a faktory, které spouštějí nebo podporují blokádu sakroiliakálního kloubu (blokáda ISG) nebo syndrom ISG:

Nesprávný stres a přetížení

Za blokádu sakroiliakálního kloubu nebo syndrom ISG jsou často zodpovědné silné tahové nebo tlakové napětí na vazivový aparát sakroiliakálního kloubu (ISG). Ty jsou způsobeny nesprávným držením těla, například při sportu nebo kvůli různě dlouhým nohám.

Receptory bolesti sakroiliakálního kloubu jsou zvláště aktivní u syndromu ISG. Často jsou jednotlivé nervové provazce, které opouštějí páteřní kanál v křížové kosti a putují podél ISG, sevřeny a podle toho přenášejí bolest.

Nemoci

Mezi spouštěče ISG syndromu patří i další onemocnění, u kterých je přítomen zánět kostí v oblasti kloubu (osteoartróza) nebo zakřivení páteře (skolióza) nebo infekce a cysty.

Další možné příčiny

Mezi další faktory, které způsobují syndrom ISG, patří genetická predispozice nebo předchozí onemocnění ISG, kdy došlo například k operačnímu ztuhnutí kloubu.

Jaké jsou příznaky blokády ISG?

ISG syndrom je často doprovázen blokádou kloubu. Tím dochází k naklánění kloubních ploch, což zpočátku znamená mechanickou poruchu pohybu v oblasti kyčle. Postižené osoby jsou kvůli tomu omezeny v pohybu.

Někteří pacienti s blokádou ISG uvádějí bolest břicha, zejména bolest v podbřišku a v oblasti třísel, způsobenou napětím v bederně-iliakálním svalu (iliopsoas).

U některých žen blokáda ISG někdy ovlivňuje funkčnost svalů pánevního dna. Napíná se, což způsobuje posun orgánů v pánvi, jako je močový měchýř. Obvykle to vyvolává zvýšené nutkání močit.

Jak se ISG syndrom léčí?

Existuje několik možností léčby, když je sakroiliakální kloub blokován a je přítomen ISG syndrom. Závisí na skutečných příčinách. Mnohdy jde o přetížení nebo nesprávnou zátěž, které lze již čelit zlepšením držení těla a dočasným odpočinkem. Pokuste se vyhnout nebo alespoň minimalizovat spouštěcí faktory.

Cvičení

Pomocí následujících cvičení, které lze provádět i doma, je možné uvolnit blokádu ISG a zmírnit odpovídající příznaky:

Opakujte každou stranu třikrát.

Roztažení nohou/kyčlí v poloze na boku: Lehněte si na bok s nataženýma nohama. Podepřete se horní paží položením ruky na podložku před trupem. Spodní rameno je ohnuté. Nyní roztáhněte horní nohu tak, že ji zvednete více než na šířku ramen. Prsty obou nohou směřují ke straně břicha. Tento pohyb opakujte až 30krát.

Opakujte pohyb asi 30krát a poté vyměňte strany.

Opakujte cvičení pro každou nohu alespoň třikrát.

Pro všechna cvičení používejte podložku, jako je podložka na spaní, a podložku hlavy, jako je malý podhlavník. Cvičení se doporučuje provádět dvakrát až třikrát denně.

Infiltrační terapie

Kromě lokálních anestetik se používají protizánětlivé a analgetické glukokortikoidy, jako je kortizon.

Mobilizace nebo manipulace

Speciálně vyškolení lékaři nebo fyzioterapeuti používají manuální terapii k uvolnění stávajících blokád kloubů. Existují dva různé postupy:

 • Mobilizace: Pečlivým protahováním se zlepšuje pohyblivost postiženého kloubu.

Léky

Léky tišící bolest jako ibuprofen nebo diklofenak patří mezi tzv. nesteroidní antirevmatika (NSAID) a používají se při akutních bolestech dolní části zad jen velmi krátkou dobu a v nízkých dávkách. Odborníci nedoporučují dlouhodobé užívání NSAID kvůli možným závažným vedlejším účinkům.

Další možnosti léčby

Dalším způsobem, jak snížit nepohodlí způsobené ISG syndromem, je stabilizace dolní části zad v oblasti kyčlí pomocí kinesio tejpování. Patří k alternativním terapeutickým metodám, jejichž medicínská účinnost není klinicky prokázána. Poraďte se proto se svým ošetřujícím lékařem, zda jsou pro vás takové tejpy možností.

Operace

Blokáda ISG v těhotenství

Odhaduje se, že téměř každá druhá těhotná žena trpí těhotenskými bolestmi v křížokyčelním kloubu (sakroiliakálním kloubu), v oblasti mezi dolní bederní páteří a křížovou kostí a/nebo v oblasti symfýzy stydké.

Uvolněné vazy a zvýšená zátěž pánve v těhotenství často spouští ISG syndrom. Vzhledem k tomu, že vazivový aparát ztrácí stabilitu a sakroiliakální kloub hůře snáší tlakové zatížení, dochází k mírnému oddálení a posunu kostěných kloubních partnerů. V důsledku toho nervy, které opouštějí páteřní kanál v křížové kosti, sklouznou do kloubního prostoru a v závislosti na pohybu se skřípnou. To spouští bolest.

Ve většině případů blokáda ISG po porodu pomalu sama ustoupí, když se vazy opět napnou. Pravidelné cvičení v rámci poporodních zotavovacích opatření pomáhá snižovat příznaky ISG syndromu. U asi 20 procent žen však příznaky přetrvávají dlouhodobě.

Co je ISG syndrom?

Při postižení ISG dochází k sesouvání a naklánění kloubních ploch – dochází k blokádě ISG v kříži nebo k syndromu ISG, který je charakterizován akutní bolestí v dané oblasti. Často nesprávné zatěžování kloubu způsobuje ISG syndrom, vyskytuje se také častěji v těhotenství a vyznačuje se především bolestí.

V případě těžkého a trvalého nesprávného zatížení vede ISG syndrom někdy také k zánětu v sakroiliakálním kloubu, který pak způsobuje silné bolesti v ISG. V případě zánětu ISG lékaři hovoří o sakroiliitidě.

Průběh onemocnění a prognóza

Vyšetření a diagnostika

Každý, kdo má bolesti v sakroiliakálním kloubu, by měl navštívit lékaře. Zpočátku mnoho pacientů vyhledá léčbu u svého lékaře primární péče, který je obvykle pošle k ortopedovi. Pokud máte bolesti v sakroiliakálním kloubu, váš lékař vám mimo jiné položí následující otázky, aby zjistil vaši anamnézu (anamnézu):

 • Kdy se poprvé objevila bolest?
 • Kde přesně je bolest?
 • Vystřeluje bolest např. do nohy?
 • Jakými již existujícími stavy trpíte?
 • Jsou ve vaší rodině známá dědičná onemocnění?
 • Měl jsi pád?
 • Máte horečku?

Vyšetření

Váš lékař vás poté fyzicky vyšetří. Mimo jiné provede tato vyšetření:

 • Hlavní fenomén: Stojíte zády k lékaři, který položí palce na oba sakroiliakální klouby. Poté se předkloníte. V případě dráždění ISG je palec na postižené straně vtažen do flexe dříve.
 • Mennellovo znamení: Ležíte na břiše a lékař jednou rukou fixuje sakroiliakální kloub. Druhou rukou vám zvedne nohu. Pokud cítíte bolest v kloubu, je Mennellův znak pozitivní a ukazuje na ISG syndrom.

Další diagnostika

Obvykle nejsou nutné krevní testy. Pokud však trpíte chronickou bolestí dolní části zad před 45. rokem věku, lékař vám odebere krev, aby ji v laboratoři otestoval na známky ankylozující spondylitidy.

Kromě rentgenového vyšetření, které v ideálním případě prokáže blokádu ISG na RTG, vyšetření magnetickou rezonancí (MRI) nebo počítačovou tomografií (CT) odhalí případné zlomeniny obratlů nebo luxace na ISG.

Vyloučení jiných nemocí

 • Zlomeniny kostí
 • Nádory (například rakovina páteře)
 • Infekce
 • Poškození nervů (například v případě vyhřezlé ploténky)
 • Bechterewova nemoc
 • Psychicky vyvolané bolesti zad
 • Onemocnění kyčle (například artróza kyčelního kloubu)

Prevence

Vzhledem k tomu, že blokáda ISG neboli ISG syndrom je většinou důsledkem nesprávného držení těla a nadměrné zátěže, lze mu předejít především vědomým a správným držením těla.

Málo pohybu a neustálé jednostranné ležení a také hodně sezení má obvykle nepříznivý vliv na ISG. Dbejte proto na dostatek pohybu.

V případě genetických faktorů nebo spouštěcích infekcí je obvykle téměř nemožné zabránit syndromu ISG.