Salbutamol: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak funguje salbutamol

Salbutamol patří mezi rychle a krátkodobě působící beta-2 sympatomimetika (látky, které selektivně aktivují beta-2 receptory): Rychle poskytuje bronchodilataci, ale účinek netrvá dlouho (asi čtyři hodiny).

Účinek salbutamolu v detailu

Autonomní (tj. vůlí neovladatelná) nervová soustava těla se skládá ze dvou částí, které se k sobě chovají jako protivníci: parasympatikus (parasympatikus) a sympatický nervový systém (sympatikus).

Pokud má parasympatický nervový systém navrch, zpomaluje se tep, stimuluje se trávení a klesá základní svalové napětí. Lékaři hovoří o reakci „krmit a rozmnožovat“ („jíst a rozmnožovat se“) nebo „odpočívat a trávit“ („odpočinout si a trávit“).

Salbutamol napodobuje působení těchto stresových hormonů v plicích, čímž způsobuje dilataci průdušek a zlepšuje příjem kyslíku a uvolňování oxidu uhličitého. Ve zbytku těla nemá lék téměř žádné účinky (takže působí selektivně na plíce), čímž se snižuje riziko nežádoucích účinků.

Absorpce, degradace a vylučování

Po jeho podání se salbutamol vstřebává do krve plícemi nebo střevy v závislosti na lékové formě (inhalátor, tableta, roztok). Během jednoho dne se 50 až 75 procent vstřebaného množství účinné látky opět vyloučí ledvinami.

Kdy se salbutamol používá?

Účinná látka salbutamol je schválena pro léčbu:

  • akutní zúžení dýchacích cest (bronchokonstrikce)
  • bronchiální astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
  • @ chronická bronchitida a emfyzém

Kromě toho se salbutamol používá k prevenci astmatických záchvatů vyvolaných alergií nebo cvičením a jako inhibitor porodu při předčasném porodu.

Jak se salbutamol používá

Pro perorální podání jsou k dispozici tablety, kapky, šťávy a sirupy. Kromě toho může být účinná látka podávána také ve formě infuze nebo injekce (stříkačky).

Dávkování salbutamolu ve sprejích je obvykle takové, že k rozšíření dýchacích cest stačí jeden až dva vstřiky. Pokud příznaky po několika minutách neustoupí, lze inhalaci opakovat.

V závislosti na typu a závažnosti onemocnění dýchacích cest může být vhodná kombinace s déle působícími beta-2 sympatomimetiky, glukokortikoidy („kortizon“) a/nebo antialergickými látkami.

Pokud má pacient zvlášť těžký astmatický záchvat nebo se zdá, že účinek léků není dostatečný, je třeba co nejrychleji přivolat lékaře ZZS!

Jaké jsou vedlejší účinky salbutamolu?

Nejčastějšími vedlejšími účinky salbutamolu jsou třes, nevolnost, bolest hlavy, závratě a srdeční arytmie. Ty se však obvykle vyskytují pouze na začátku terapie a po jednom až dvou týdnech odezní.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání salbutamolu?

Kontraindikace

Systémově působící přípravky se salbutamolem se nesmí používat při:

  • těžká hypertyreóza (hypertyreóza)
  • určitá forma chronického onemocnění srdečního svalu (hypertrofická obstrukční kardiomyopatie)
  • feochromocytom (nádor dřeně nadledvin)
  • onemocnění se zúžením cév nebo s patologickou dilatací cévní stěny

Interakce

Takzvané beta-blokátory (léky používané k léčbě srdečních arytmií a vysokého krevního tlaku) působí na stejnou cílovou strukturu jako salbutamol. Při současném použití to může vést k vzájemnému oslabení účinku. Užívání beta-blokátorů se proto u těžkého astmatu nedoporučuje.

Současné užívání s inhibitory monoaminooxidázy (inhibitory MAO) a tricyklickými antidepresivy (např. amitriptylin, desipramin, imipramin) může zvýšit negativní účinky salbutamolu na kardiovaskulární systém.

Věkové omezení

Schválení salbutamolu závisí na lékové formě. Spreje jsou schváleny od čtyř let, tablety od 14 let a kapky od dvou měsíců.

Těhotenství a kojení

Salbutamol lze po poradě s lékařem užívat i v těhotenství a při kojení. V posledním trimestru těhotenství jej lze použít ke snížení nebo úplnému potlačení předčasného porodu (tokolýza). To často pomáhá předcházet předčasnému porodu.

Jak získat léky obsahující salbutamol

Léky obsahující salbutamol jsou v Německu, Rakousku a Švýcarsku na lékařský předpis a lze je získat v lékárnách po předložení platného předpisu.

Na rozdíl od Rakouska nebo Švýcarska jsou v Německu k dispozici salbutamolové kapky a tablety. Naopak v Rakousku a Švýcarsku existují džusy nebo sirupy s obsahem salbutamolu, které v Německu na trhu dostupné nejsou.

Od kdy je salbutamol známý?