Sliny – složení a funkce

Co jsou sliny?

Sliny jsou sekrece slinných žláz v dutině ústní bez zápachu a chuti. Produkují ho hlavně tři velké žlázy: oboustranná příušní žláza (příušní žláza), podčelistní žláza (podčelistní žláza) a podjazyková žláza (podjazyková žláza).

Kromě toho existují četné malé slinné žlázy v bukální, patrové a faryngální sliznici a v základně jazyka.

Složení slin

Tělo denně vyprodukuje asi 0.5 až 1.5 litru slin. Složení sekretu závisí na produkující žláze:

  • Příušní žláza produkuje „ředící sliny“, řídký sekret s nízkým obsahem bílkovin, který tvoří asi čtvrtinu celkových slin.
  • Mandibulární slinná žláza produkuje čiré, na bílkoviny bohaté a slabě vláknité „lubrikační sliny“, které tvoří asi dvě třetiny množství slin produkovaných denně.

Jeden litr slin obsahuje celkem asi 1.4 až 1.6 gramu bílkovin jako sliz (mucin) ve formě mukoproteinů (bílkoviny s obsahem sacharidů). Muciny tvoří hlenový film na stěně dutiny ústní (stejně jako jícnu, žaludku a střev).

Ve slinách se také nachází amoniak, kyselina močová a močovina, část kyseliny listové a vitamin C. Přítomny jsou také elektrolyty, jako je sodík a draslík.

Dalším enzymem ve slinách je lipáza, která štěpí tuk a je vylučována jazykovými žlázami. Tento enzym je zvláště důležitý pro kojence, konkrétně pro trávení tuku obsaženého v mateřském mléce. Tento mléčný tuk pokrývá velkou část energetických potřeb miminek.

Vylučování slin

Vylučování slin je reflexně spouštěno chemickým drážděním ústní sliznice (kontakt s potravou) a mechanickými podněty (žvýkání). Čichové a chuťové podněty (jako je dobrá vůně pražení nebo citronu), návaly hladu a psychogenní faktory také spouštějí tok slin.

Když spíme nebo jsme dehydrovaní, vylučuje se málo slin.

Jaká je funkce slin?

Sliny mají několik funkcí:

  • Jedná se o rozpouštědlo potravinářských látek, které lze rozpoznat pouze v rozpuštěné formě chuťovými receptory v jazyku.
  • Obsahuje trávicí enzymy, jako je lipáza štěpící tuky a ⍺-amyláza štěpící sacharidy.
  • Dalšími obsaženými enzymy jsou lysozym a peroxidáza. Lysozym může štěpit složky stěn bakterií; peroxidáza má nespecifické antibakteriální a antivirové vlastnosti.
  • Sliny také obsahují imunoglobulin A (IgA): tento typ protilátek může odrazit patogeny.
  • Sliny zvlhčují dutinu ústní, což je důležité pro jasnou výslovnost.
  • Udržuje čistou ústa neustálým vyplachováním ústní dutiny a zubů.

Jaké problémy související se slinami mohou nastat?

Akutní parotitida je způsobena viry nebo bakteriemi. Například virus příušnic je častou příčinou bolestivě oteklých příušních žláz. Parotitida se však také může znovu a znovu opakovat, tj. může být chronická recidivující. V tomto případě není příčina dosud definitivně objasněna.

Pokud se změní složení slin, například v důsledku nemoci nebo léků, může se vytvořit slinný kámen – tvrdý konkrement tvořený složkami sekretu žlázy. Slinné kameny mohou blokovat vylučovací kanál slinné žlázy, což způsobuje otok žlázy.

Slinné cysty mohou být vrozeným zvětšením žlázy nebo mohou být výsledkem nahromadění slin v důsledku kamene.