Saunování v těhotenství: Co je třeba zvážit

Těhotná: Sauna – ano či ne?

Obecně nic nebrání tomu, abyste se v těhotenství zpotili v sauně. Ženy, které již před otěhotněním pravidelně chodily do sauny, v tom mohou obecně pokračovat jako nastávající matky, a to od začátku těhotenství až do doby krátce před porodem. Vaše tělo je takříkajíc vycvičené.

Saunování v těhotenství: výhody

Pravidelná pocení kúra podporuje zdraví. Teploty podobné horečce uvnitř těla aktivují jeho obranné buňky. Povrch kůže se také o několik stupňů zahřeje, což způsobí rozšíření cév a uvolnění svalů. Méně nachlazení, posílený kardiovaskulární systém a méně respiračních a kloubních potíží jsou jen některé z výhod, které lze pozorovat při pravidelném saunování.

Těhotné ženy profitují zvláštním způsobem. Při pocení tělo ztrácí tekutiny. Předchází se tak zadržování vody v tkáních (edémům), kterými těhotné ženy často trpí, a snižují se stávající otoky.

Navíc svaly uvolněné saunováním prospívají porodu. Ženy, které pravidelně chodí do sauny před i během těhotenství, mají zřejmě díky uvolněným svalům (svalům pánevním) jednodušší a kratší porod.

Saunování v těhotenství: rizika

Pokud trpíte oběhovými problémy a nemáte žádné zkušenosti se saunováním, není potní kúra vhodná, zvláště v prvních měsících těhotenství. Pokud máte rizikové těhotenství, máte těhotenské komplikace nebo potíže, jako je vysoký krevní tlak, křečové žíly a problémy s ledvinami, neměli byste se v těhotenství saunovat. Saunování se již také nedoporučuje krátce před termínem porodu. Vysoké teploty a také různé aromatické přísady v nálevu pak mohou vyvolat kontrakce.

Pro jistotu se vždy nejprve zeptejte svého gynekologa, zda je saunování pro vás jako těhotnou ženu vhodné.

Sauna v těhotenství: tipy

Všechny těhotné ženy – ať už trénované nebo ne – by to s pocením neměly přehánět. Pokud však budete mít na paměti následující body, může být wellness den v sauně během těhotenství prospěšný:

  • Méně je více: maximálně jedna návštěva sauny týdně a dvě saunování na jednu návštěvu.
  • Správně se připravte: Teplá koupel nohou před návštěvou sauny stimuluje krevní oběh a jemně připravuje tělo na pocení.
  • Kratší pobyty: Pouze pět až deset minut na saunování; pro ty, kteří trénují, obecně nikdy ne více než 15 minut.
  • Vyhněte se oběhovému kolapsu: Ihned po ulehnutí se opatrně narovnejte, rozhýbejte nohy a pomalu se postavte.
  • Žádný ponor: Místo ochlazení v bazénu je lepší dát si studenou sprchu hadicí, nejprve nohy, pak ruce a nakonec záda a břicho.

Dítěti mimochodem mírné zvýšení teploty nevadí. Krátká návštěva sauny (méně než deset minut) zvýší tělesnou teplotu jen o jeden až dva stupně. Tělesná teplota nad 40 stupňů Celsia se stává kritickou. Pokud si těhotné ženy dávají pozor, aby v sauně nezůstávaly příliš dlouho, nehrozí žádné zdravotní obavy.

Po dni v sauně dopřejte svému tělu odpočinek a regeneraci a pijte hodně tekutin, abyste doplnili ty ztracené pocením.

Parní lázeň nebo sauna?

V těhotenství jsou ženám v sauně pohodlnější nižší teploty mezi 50 a 60 °C. I v parní lázni bývají teploty pod 50°C. I přes nízké teploty je však parní lázeň pro těhotné ženy většinou hůře snesitelná. Důvodem je vlhké teplo, které více zatěžuje oběh. Suché teplo sauny způsobuje méně nepohodlí.

Těhotenství: Poslouchejte své tělo!

Věnujte pozornost signálům svého těla. Pokud je vám horko v sauně v těhotenství nepříjemné, raději se nepotit. Pokud vám však teplo sauny v těhotenství přijde příjemné a lékař jej nebude vetovat, této formě relaxace nic nebrání.