Saw palmetto na prostatu

Jaký je účinek saw palmetta?

Sušené plody pilatky (Serenoa repens) mají uznávaný účinek proti problémům s močením způsobeným nezhoubně zvětšenou prostatou (benigní hyperplazie prostaty).

Plody saw palmetta obsahují mnoho fytosterolů, zejména beta-sitosterol. Kromě toho obsahuje léčivka hojně mastný olej s nasycenými a nenasycenými mastnými kyselinami a dalšími látkami. Potlačují produkci mužských pohlavních hormonů.

Kromě toho léčivá rostlina inhibuje zánět a únik tekutiny z cév. Hovoří se o protiedémovém účinku.

Pozadí je: Extrakt z plodů saw palmetta může blokovat 5-alfa reduktázu, enzym, který přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron (DHT). DHT je molekula zodpovědná za vypadávání vlasů. Zda se tento účinek saw palmetta vztahuje i na ženy, nebylo ve studiích zkoumáno.

Jak se saw palmetto používá?

Plody saw palmetta se používají jako hotové přípravky, jako jsou tablety, tobolky nebo tinktury (kapky). Doporučená denní dávka je 320 miligramů. Má smysl ji kombinovat s kopřivou, proto jsou k dispozici i odpovídající kombinované přípravky.

Jak přípravky správně užívat a dávkovat se dozvíte z příslušného příbalového letáku a u svého lékaře nebo lékárníka.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké jsou vedlejší účinky saw palmetta?

Přípravky se saw palmetto způsobují ve vzácných případech gastrointestinální potíže.

Co byste měli zvážit při používání saw palmetto

Používejte pouze hotové léčivé přípravky, protože jsou vyráběny za standardizovaných podmínek a obsahují kontrolované extrakty ze saw palmetta.

Pokud se chystáte na operaci, poraďte se se svým lékařem, pokud užíváte produkty saw palmetto, protože mohou mít účinek na ředění krve.

Jsou možné interakce s jinými léky.

Jak získat produkty saw palmetto

Dobře působící léky k okamžitému použití jsou k dostání v lékárnách a dobře zásobených drogeriích. O typu a délce užívání si přečtěte příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je to saw palmetto?

Nejraději roste na písčitých půdách v dunách nebo borových lesích. Velké, vějířovité, modrozelené listy jsou rozděleny na 18 až 24 úkrojků. Okraj listu i řapíky jsou na okraji jemně zubaté. Drobné nenápadné květy bílé až krémové barvy jsou v obloukovitých, vzpřímených květenstvích, která mohou dorůstat stejně dlouhých jako listy (přes metr).