Jizvy: Vznik a typy jizev

Jak vzniká jizva?

Pád, kousnutí, popálenina nebo operace: poranění kůže může zanechat jizvy. Vznikají jako součást procesu hojení ran: kůže poškozená nebo zničená poraněním je nahrazena méně elastickou jizvou.

Ne každá rána však vyústí v jizvu. Pokud jsou například poraněny pouze horní vrstvy epidermis, ale bazální vrstva – nejnižší vrstva epidermis – je neporušená, může se odtud tvořit nová kožní tkáň (regenerační hojení ran).

Reparativní hojení ran zanechává jizvy

Pokud je však kromě epidermis poškozena i druhá vrstva kůže (dermis), tento typ opravy již nefunguje. Tělo musí poraněnou kůži „záplatovat“ pojivovou tkání (reparativní hojení ran): Z okrajů rány se tvoří nová, nepříliš stabilní tkáň (tzv. granulační tkáň), kterou tělo plní kolagenem. Jedná se o vláknitý protein, který se podílí na tvorbě pojivové tkáně (kůže, vazy, šlachy).

Kvůli zvýšenému prokrvení vypadá tato čerstvá jizva červeně. Ve srovnání s okolní zdravou kůží je také poněkud vyvýšená. Pokud dojde ke snížení prokrvení, což může nastat po měsících nebo i letech, kolagen se stahuje – jizva se stává plošší, bledší a měkčí.

Jizva neodpovídá přesně zničené kožní tkáni, ale je jiná. Ve srovnání s okolní kůží je obvykle méně elastická, nemá potní ani mazové žlázy a také žádné smyslové buňky. Podobně jizva postrádá buňky tvořící pigment (melanocyty), které se normálně nacházejí v epidermis a zajišťují opálení kůže při vystavení slunečnímu záření.

Některé jizvy jsou jasně viditelné po celý život, zatímco jiné (téměř) časem zmizí.

Druhy jizev

Jizvy mohou vypadat velmi odlišně – mimo jiné v závislosti na tom, jak byly vytvořeny. Kromě konvenčních, obvykle bezpříznakových jizev s bledým, plochým, bílým kožním přerůstáním, lékařští odborníci rozlišují čtyři patologické typy jizev:

Atrofické jizvy.

Tento typ jizvy je propadlý. Je to proto, že se vytvořilo příliš málo zjizvené tkáně, takže ránu zcela nevyplní. Atrofické jizvy neboli jizvové prohlubně se často objevují například po těžkém akné.

Hypertrofické jizvy

Tyto vystouplé, ztluštělé a často svědivé jizvy vznikají, když se tvoří nadměrné množství jizevnaté tkáně – ale omezené na oblast rány. To se často stává po popáleninách nebo v místech ohybů (např. koleno, loket), kde vlivem pohybu převládají vysoké tažné síly. Někdy tyto jizvy ustoupí samy.

Keloidy

Přečtěte si více o této formě patologických jizev v článku Keloid.

Kontraktury jizev

Objevují se, když se tkáň jizvy stahuje a silně ztvrdne. Takto ztvrdlé jizvy mohou omezovat pohyblivost, zejména pokud se nacházejí v oblasti kloubů. Kontraktury jizev se často tvoří po popáleninách, infekcích ran a rozsáhlých poraněních.

Odstranění jizev

I když jsou jizvy obvykle neškodné a zřídka se množí, mnoho postižených osob vnímá zejména velké a/nebo červené jizvy jako estetickou vadu a podle toho trpí. Dobrá zpráva: Proces hojení lze podpořit vlastními a lékařskými opatřeními.

Velmi nápadné nebo patologické jizvy, kde se tvoří příliš málo nebo příliš mnoho jizevnaté tkáně, může lékař odstranit různými způsoby. To se děje například pomocí ledu, abraze, laseru nebo chirurgického zákroku.

Více o různých metodách si můžete přečíst v článku Odstranění jizev.

Péče o jizvu

Jizvu většinou nelze úplně zneviditelnit. Existují však způsoby, jak je učinit nenápadnějšími a tkáň pružnější. Jizvy například nemají rády slunce, chlad nebo tření. Masáže a pravidelná aplikace krému naopak prospívají jizvové tkáni.

Více o tomto tématu si můžete přečíst v článku Péče o jizvy.

Jizvy: průběh a prognóza

Kvůli nedostatku mazových a potních žláz a také často snížené citlivosti v oblasti jizvy se postižené osoby nemusí v místě jizvy potit nebo hlásit necitlivost.

V případě velmi velkých jizev nebo jizev v oblastech, které jsou často vystaveny pohybu, může být omezena pohyblivost. Je to proto, že jizva je méně elastická než okolní kůže. Pokud je během pohybu vystaven napětí, může to být nepříjemné nebo dokonce bolestivé.

Navíc se bolest jizvy může objevit i u zanícené jizvy.