Ischias: Příznaky, léčba, prognóza

Stručné shrnutí

 • Příznaky: mravenčení, bolest podobná elektrickému šoku nebo tahání, necitlivost, paralýza
 • Léčba: Závisí na příčině a závažnosti; možnosti léčby zahrnují léky, chirurgii, fyzikální terapii, tepelné ošetření, masáže
 • Příčiny: Výhřez ploténky, poranění obratlového těla, kloubní revmatismus, záněty, abscesy, modřiny, nádory, infekce
 • Prognóza: Při včasné a správné léčbě je velká šance, že se příznaky úplně vyléčí.

Co je ischiatická bolest?

Sedací nerv (ischiatický nerv) je nejtlustší nerv v lidském těle. Stéká po zadní straně stehna a rozvětvuje se na úrovni kolena do dvou jeho dolních větví, n. peroneus (nervus peronaeus) a n. tibialis (nervus tibialis). Zásobuje svaly na noze. Svými smyslovými částmi hlásí vjemy z dolních končetin do centrální nervové soustavy.

Ischias: Jaké jsou příznaky?

Bolest sedacího nervu a doprovodné příznaky se někdy objevují postupně, někdy zcela náhle. Lékaři označují typickou ischiadickou bolest jako neuropatickou bolest – což znamená, že není způsobena strukturálním poraněním nohy nebo hýždí, ale samotného nervu.

Více popisně se mnozí pacienti vyjadřují: Například příznaky ischias pociťují „jako elektrický šok“ nebo „brnění mravenců v noze“. Kromě toho se v některých případech objevují příznaky necitlivosti nebo paralýzy.

Charakteristické je také, že bolest vyzařuje. Toto je označováno jako radikulární bolest (bolest vycházející z nervového kořene). To odlišuje například ischias od lumbaga. Spouštěčem je zde často nešťastné zkroucení nebo zvednutí, které vede k náhlé silné bolesti zad. To se však do nohy nehýbe.

V případě ischiatické bolesti také záleží na tom, která nervová vlákna jsou přesně zraněna:

 • Pokud jsou postižena především vlákna pátého nervového kořene bederní páteře (L5), bolest probíhá od hýždí přes zadní vnější stehno až po zevní koleno až k přední vnější bérci. Někdy pokračuje do kotníku.

Pokud je ischias sevřený kvůli vyhřezlé ploténce, bolest se často zhoršuje kašláním, kýcháním nebo tlakem (při stolici) a také při některých pohybech. Méně často je také narušeno močení a defekace. Pokud je příčinou ischias zánět, bolest se často zvyšuje v noci.

Jak se ischias léčí?

Jak nejlépe léčit bolest sedacího nervu, závisí na příčině, závažnosti a trvání příznaků. První prioritou při léčbě ischias – zejména u nově vzniklé bolesti – je však co nejrychlejší úleva.

Cílem je zabránit tomu, aby se bolest stala chronickou a vytvořila si tzv. paměť na bolest. Lékaři to chápou tak, že centrální nervový systém používá „učební efekty“ k pozdějšímu hlášení bolesti, i když již pro ni není žádná příčina.

Někdy se tělo samo vyléčí samo nebo postižený nerv. Bolest často odezní po několika dnech až šesti týdnech.

V případě akutních potíží často pomůže zvednutí nohou. Toho docílíte tak, že si lehnete na záda a spodní nohy si opřete o židli nebo tlustý polštář. Ideálně by měly být kyčelní a kolenní klouby ohnuté přibližně v pravém úhlu (90 stupňů).

Pokud se bolest nezlepšuje nebo je od začátku velmi silná, existují v zásadě tři léčebné přístupy: Medikace, jiná konzervativní terapie (fyzikální terapie atd.) a operace.

Léky na léčbu ischias

Bolesti sedacího nervu lze zmírnit léky proti bolesti. Ve většině případů se ošetřující lékař řídí schématem terapie bolesti Světové zdravotnické organizace (WHO). Toto schéma se skládá ze tří fází:

 • Neopioidní léky proti bolesti, jako je paracetamol, ibuprofen nebo diklofenak.
 • Slabé opioidní léky proti bolesti (jako je tramadol) v kombinaci s neopioidními látkami.
 • Silné opioidní léky proti bolesti (jako je morfin, buprenorfin nebo fentanyl) v kombinaci s neopioidy

Nejprve se pokusí ulevit od bolesti sedacího nervu léky proti bolesti (analgetiky), které mají co nejméně vedlejších účinků. Pokud tyto nemají dostatečný účinek, lékař navíc předepíše slabé opioidy. Silné opioidy se používají pouze u nejtěžších bolestí, které se obtížně léčí. Často je také užitečná kombinace různých léků proti bolesti (koanalgetik).

Opioidy jsou velmi účinné léky proti bolesti. Mají však potenciálně život ohrožující vedlejší účinky a při dlouhodobém užívání jsou návykové. Z tohoto důvodu se absolutně doporučuje, aby byly používány pouze opatrně a pod lékařským dohledem.

Jiná konzervativní léčba ischias

Kromě léků existují i ​​další konzervativní (nechirurgické) možnosti léčby bolesti sedacího nervu. Cílená fyzikální terapie je často užitečná při zmírnění bolesti sedacího nervu a zlepšení prognózy. V závislosti na metodě lze uvolnit napjaté svaly nebo stabilizovat a posílit páteř. Mnoho lidí s chronickou bolestí také zaujímá nepříznivé zdrženlivé a nesprávné držení těla, které lze napravit pomocí fyzioterapie.

Využívá se například pohybová terapie (fyzioterapie, škola zad), tepelné procedury nebo masáže. Terapeut vybere vhodnou léčbu pro vaše individuální vzorce a příčiny bolesti.

Dalším přístupem k podpoře léčby bolesti ischias je behaviorální terapie. Pomáhá postiženým lépe se vyrovnat s nepohodlím. Pomáhá také zajistit, aby to pacienti nebrali na lehkou váhu a méně se pohybovali ze strachu z bolesti sedacího nervu. To by ohrozilo dlouhodobou úspěšnost léčby. Přístup behaviorální terapie proto hraje důležitou roli v moderní léčbě ischias.

Chirurgická léčba ischias

Chirurgie je zřídka nutná pro bolesti sedacího nervu. To je například případ, kdy vyhřezlá ploténka způsobuje vážné příznaky (jako jsou poruchy vyprazdňování, ochrnutí nebo těžké bolesti, které se obtížně léčí).

Někdy je ischias důsledkem zúžení páteřního kanálu v bederní oblasti (lumbální spinální stenóza). I v tomto případě může být vhodná operace.

Dnes lékaři obvykle provádějí takové operace minimálně invazivním způsobem. Jinými slovy, chirurg nedělá velký řez, aby měl přímý výhled na oblast, která má být operována. Místo toho udělá několik malých řezů, kterými do těla vkládá jemné optické a chirurgické nástroje.

Ischias: vyšetření a diagnostika

Poraněný nebo skřípnutý ischias je často velmi bolestivý. Nepříjemné pocity však obvykle odezní samy během dnů až týdnů. Pokud bolest přetrvává nebo se opakuje, je vhodná návštěva lékaře.

Obecně platí, že pokud jsou bolesti zad doprovázeny necitlivostí nebo ochrnutím nohy a/nebo poruchami vyprazdňování střev a močového měchýře, vyhledejte lékaře!

Lékař se vás nejprve podrobně zeptá na vaši anamnézu (anamnézu). Může se ptát na následující otázky:

 • Jak dlouho máte bolest?
 • Jak byste popsal bolest (např. jako vystřelující nebo elektrizující)?
 • Kde přesně je bolest? Vyzařují?
 • Co vám přináší úlevu?
 • Jaké je vaše povolání?
 • Ovlivňuje váš každodenní život bolest sedacího nervu?

Při následujícím klinickém vyšetření se lékař nejprve podívá na vaše záda a nohy. Hledá případné nesouososti a kontroluje pohyblivost kloubů, sílu svalů a vaše reflexy. Také testuje, zda se změnil cit v nohách. K tomu třeba pohladí kůži a pak vás nechá ukázat místo, kde se vás dotkl.

Takzvaným Lasègueovým testem váš lékař zkontroluje, zda nejsou podrážděny nervové kořeny dolní části míchy. K tomu si lehnete na záda a lékař vám zvedne prodlouženou nohu. Pokud dojde k sevření nebo jinému podráždění sedacího nervu, budete pociťovat bolest v zádech i do poloviny nohy.

Při hledání příčiny příznaků lékař v případě potřeby provede další vyšetření, například magnetickou rezonanci (MRI nebo magnetická rezonanční tomografie) nebo počítačovou tomografii (CT). Tyto zobrazovací postupy jsou zvláště důležité, pokud je přítomna paralýza nebo poruchy smyslů.

Pokud je podezření na zánět sedacího nervu, lékař vám odebere krev, aby určil úroveň zánětu a identifikoval případné patogeny (jako jsou borelie). Může být zapotřebí analýza mozkomíšního moku (CSF). Za tímto účelem lékař vpíchne jehlu skrz kůži dolní části zad a jemně ji posune do míšního kanálu vedle míchy, aby odebral malý vzorek mozkomíšního moku – tomu se říká spinální kohoutek.

Lumboischialgie

Lumboischialgie se projevuje podobně jako „klasická“ bolest sedacího nervu (ischialgie): Postižení například uvádějí tahavé bolesti, brnění a necitlivost v noze. Svalová slabost je také možná.

Na rozdíl od ischias je u lumboischalgie podrážděn nejen sedací nerv, ale i nervy opouštějící míchu v úrovni bederní páteře. Bolest tedy vychází méně z hýždí než ze spodní části zad.

Více o symptomech, diagnostice a léčbě se dozvíte v článku Lumboischialgie!

Příčiny a rizikové faktory

Hlavní příčinou ischias je vyhřezlá ploténka nebo její prekurzor, vyboulená ploténka. Někdy jsou za tím i jiná onemocnění, pokud tlačí na nervové kořeny a vlákna ischias. Patří mezi ně například:

 • Poranění obratlového těla
 • Nádory
 • Kloubní revmatismus
 • Sbírky hnisu (abscesy)
 • Modřiny (hematomy)

Další možnou příčinou podráždění sedacího nervu jsou infekční onemocnění, jako je lymská borelióza. Bakteriální původce této infekce (borrelie) přenášejí klíšťata. Herpes viry u pásového oparu (herpes zoster) také někdy způsobují problémy s ischiasem.

Ischias v těhotenství

Bolesti zad jsou v těhotenství poměrně časté. Zřídka je to však způsobeno sedacím nervem. Místo toho je bolest obvykle způsobena faktory souvisejícími s těhotenstvím, jako je rostoucí váha břicha a hormonálně vyvolané uvolnění vazivových struktur.

To však neznamená, že příznaky podobné ischiasu během těhotenství je třeba brát na lehkou váhu. Vzhledem k tomu, že výhřez ploténky a další závažné příčiny jsou také možné, je návštěva lékaře u postižených žen rozhodně vhodná.

Pokud lékař skutečně diagnostikuje ischialgii, obvykle předepíše léčbu pomocí fyzioterapie. Pro dobro nenarozeného dítěte se léky proti bolesti v těhotenství nepoužívají, nebo jen v omezené míře.

Vše důležité o ischiasu u nastávajících maminek se dočtete v článku Ischias v těhotenství.

Průběh onemocnění a prognóza

Důležité je posilovat zádové a břišní svaly pravidelným cvičením a sportem. Silný svalový korzet odlehčuje a stabilizuje páteř. Je také užitečné naučit se chování šetrnému k zádům (například při práci u stolu nebo zvedání těžkých břemen). To dlouhodobě zmírňuje stávající potíže a zabraňuje novým problémům s ischiasem.

Průběh a prognózu potíží zad, včetně bolesti sedacího nervu, navíc ovlivňují sociální a psychologické faktory. Negativní vliv na obtíže má například osamělost, depresivní nálada a stres. Částečně také přispívají k tomu, že se bolesti zad stávají chronickými a ke snížené účinnosti léků proti bolesti.

To znamená, že neporušený společenský život, podpora příbuzných a přátel, dobré pracovní podmínky, důvěryhodný vztah s ošetřujícím lékařem a pozitivní základní nálada jsou užitečné pro pozitivní průběh bolesti sedacího nervu.