Ortéza na skoliózu – kdy se používá?

Co je to skoliózní korzet?

Korzet na skoliózu se skládá z jedné nebo více pevných plastových částí a je připevněn k tělu pomocí pásků a suchých zipů. Pomocí zakomponovaných tlakových polštářků (podložek) a volných prostorů (expanzních zón) se páteř vytočí zpět do zdravého tvaru, ohne a opět narovná.

Kdy použít ortézu na skoliózu?

Zdravá páteř má tvar dvojitého „S“, zajišťující vzpřímený postoj a stabilní rovnováhu těla. V bederních a krčních obratlích je zakřivení dopředu (lordóza), v hrudní páteři je zakřivení dozadu (kyfóza).

Pokud dojde k dalšímu zakřivení na levou nebo pravou stranu a obratlová těla se zkroutí, mluví lékaři o skolióze. Ta se obvykle vyvíjí během růstu a její příčina není známa (idiopatická). Korzet na skoliózu usměrňuje růst páteře a tím koriguje zakřivení.

Pro zakřivení bederní páteře se používá tzv. bostonská ortéza, v hrudní páteři ortéza Chêneau a v krční páteři ortéza Milwaukee.

Co děláte s korzetem na skoliózu?

Korzety na skoliózu jsou na rozdíl od průmyslově vyráběných podpůrných korzetů na zakázku. Pomocí rentgenu lékař odhadne rozsah skoliózy a zhotoví sádrový odlitek páteře. Ten slouží jako šablona pro korzet skoliózy, který zhotovuje ortopedický technik a jehož nasazení je v případě potřeby po prvním nasazení korigováno.

V období aklimatizace se korzet na skoliózu postupně nosí stále delší dobu, dokud není dosaženo optimální doby nošení pro účinnou léčbu 23 hodin denně. Korzet by se měl sundávat pouze při mytí nebo sprchování.

Během léčby lékař v pravidelných intervalech kontroluje proces hojení pomocí rentgenu. Pokud je páteř dostatečně korigována ortézou, lze dobu nošení během fáze odvykání zkrátit o hodinu.

Jaká jsou rizika ortézy na skoliózu?

Co musím vzít v úvahu u korzetu na skoliózu?

Skoliózový korzet silně omezuje pohyblivost. Proto by korzetoterapie měla být podpořena fyzioterapeutickými procedurami, které posilují zádové svaly. Pravidelná péče o pokožku je důležitá i z důvodu dlouhé doby nošení. Pravidelné kontroly u lékaře, který kontroluje správné usazení ortézy, zajišťují úspěšnost léčby ortézou na skoliózu.