Šourek (varlata): Struktura a funkce

Co je to šourek?

Šourek (šourek) je kožní váček, přesněji vačkovitý výběžek přední břišní stěny. Vzniká splynutím zárodečných pohlavních výběžků – které se vyskytují u obou pohlaví. Šev poznáte podle tmavší barevné linky (raphe scroti).

Šourek je rozdělen na dva oddíly (skrotalní oddíly) přepážkou podobnou pojivové tkáni (septum scroti) a v každém ze dvou oddílů je umístěno varle (varle). Kůže šourku obsahuje svaly (cremaster sval). Kůže šourku je více pigmentovaná než sousední oblasti kůže, má mnoho potních a mazových žláz a je mírně ochlupená.

Jaká je funkce šourku?

Šourek chrání varlata, nadvarlata a v něm uložené semenné provazce. Svalová vrstva (cremaster sval) v kůži šourku (tunica dartos) může v případě potřeby stáhnout malé tepny v kůži a regulovat tak průtok krve. Navíc se cremaster sval a další sval (dartos sval) za studena stahují, takže šourek je přitahován blíže k tělu.

Cremasterický reflex

Při lékařských prohlídkách se lékař někdy snaží vyvolat tzv. kremasterický reflex: Hladením vnitřní strany stehna se normálně stahuje kremasterový sval, který táhne varle na postižené straně nahoru. Toho lze využít například ke kontrole nervových drah v určitých segmentech míchy.

Kde se nachází šourek?

Šourek se svým obsahem (varlata, nadvarlata, semenné provazce) se nachází mezi nohama a mimo břišní dutinu. Toto umístění mimo tělo je důležité, protože spermie vyvíjející se ve varlatech jsou velmi citlivé na teplotu.

Jaké problémy může způsobit šourek?

Absces šourku je absces v kůži šourku.

Zánět šourku bývá důsledkem zánětu varlat nebo nadvarlat.

Nádory v šourku mohou pocházet z různých tkáňových struktur a mohou být maligní nebo benigní.

Varikokéla je rozšíření (křečové žíly) žil v kůži šourku. Bez léčby může vést k neplodnosti.

Hydrokéla je cysta v šourku, tj. struktura naplněná tekutinou, která leží na vrcholu varlete.

V případě tříselné kýly vyčnívá pobřišnice nebo klička střeva ven a do tříselného kanálu, někdy i do šourku.

Informace o autorovi a zdroji