Bodnutí mořským ježkem: Příznaky, terapie, komplikace

Stručné shrnutí

 • Co dělat v případě bodnutí mořským ježkem? Úplně odstraňte žihadlo, dezinfikujte ránu, sledujte známky zánětu (otok, hypertermie atd.); pokud je žihadlo jedovaté, udržujte postiženou část těla pod úrovní srdce a zavolejte lékaře na pohotovost
 • Rizika bodnutí mořským ježkem: Infekce, otrava krve (sepse), chronický zánět, ztuhlost kloubů, možné příznaky otravy (ochrnutí, dýchací potíže až smrt).

Pozor

 • Ostny mořského ježka je nutné vždy zcela odstranit, jinak hrozí infekce!
 • Rány od ostnů mořského ježka se snadno infikují i ​​po odstranění ostnů. Proto je dezinfikujte a pozorujte proces hojení.
 • Pokud se u postiženého objeví příznaky otravy (např. ochrnutí), měli byste okamžitě volat záchrannou službu!

Bodnutí mořského ježka: Co dělat?

Zvířata se zdržují na mořském dně, zejména v malých skalních jeskyních a výklencích. Bodnutí mořským ježkem se proto může nakazit hlavně na skalnatých pobřežích. První pomoc v takovém případě je následující:

Pomoci může také koupání rány v octě nebo přiložení obkladu namočeného v octu před odstraněním ostnů. Ocet rozpustí většinu ostnů mořského ježka, které nepronikly hluboko.

Někdy se také doporučuje přivázat půlku papáji nebo manga řezanou plochou na ránu na pár hodin. Ovoce obsahuje enzymy, které zjemňují pokožku. Ostny se pak dají snadněji vytáhnout.

2. horká voda: v případě silné bolesti může pomoci ponoření zraněné části těla do horké vody. Odborníci doporučují teplotu vody kolem 43 stupňů Celsia po dobu půl hodiny až hodiny a půl (nebo dokud bolest neustoupí). Dávejte pozor, abyste se nepřehřáli, nebo se opaříte!

3. dezinfekce: Po odstranění ostnů mořského ježka ránu důkladně vydezinfikujte (např. jodovou mastí), aby se neinfikovala.

Pozor: Pokud oblast kůže kolem rány oteče, začne být horká, silně bolí a/nebo se objeví problémy s krevním oběhem, měli byste vy nebo pacient okamžitě vyhledat lékaře nebo zavolat záchrannou službu!

Bodnutí mořského ježka: Rizika

 • Infekce: Mohou pocházet nejen ze zbytků páteře v kůži. I když jste zcela odstranili trny, rána se může infikovat. Jedním z příznaků je horečka. Pokud se infekce neléčí, může ve vzácných případech způsobit otravu krve (sepse).
 • Ztuhlost kloubů: Pokud páteř mořského ježka pronikla do kloubního pouzdra, dochází také k zánětlivé reakci. V pozdějším důsledku může kloub ztuhnout.
 • Otrava: Jedovatí mořští ježci mohou u lidí vyvolat různé příznaky. Místo vpichu může například zčervenat a nabobtnat. Velmi vzácné, závažnější příznaky zahrnují ochrnutí motorických nervů, necitlivost a dýchací potíže – v nejhorším případě s fatálními následky.

Jen velmi málo z více než 900 druhů mořských ježků je jedovatých a může být pro člověka nebezpečné. Pokud se člověk dostane do kontaktu s vápenitým krunýřem jedovatého mořského ježka (například dotykem nebo vkročením do něj), trny na něm se snadno a hluboko zavrtají do lidské kůže a rychle se odlomí. Navíc jejich ostny dobře přilnou ke tkáni.

Bodnutí mořského ježka: Kdy navštívit lékaře?

Ve většině případů je bodnutí mořského ježka neškodné. Většinou tedy stačí žihadlo úplně odstranit a ránu vydezinfikovat. Lékaře byste však měli navštívit v následujících případech:

 • pokud trny mořského ježka pronikly hluboko do kůže (možná bude nutné je chirurgicky odstranit)
 • v případě silné bolesti, otoku, přehřátí a/nebo zarudnutí místa bodnutí
 • v případě nepohodlí, horečky
 • V případě nejistoty, zda byl mořský ježek, na který jste šlápli, jedovatý

Bodnutí mořským ježkem: vyšetření u lékaře

Lékař nejprve požádá pacienta nebo případné doprovázející osoby o důležité informace (anamnézu). Mezi možné otázky patří:

 • Kdy a kde došlo k bodnutí mořským ježkem?
 • Jaké stížnosti máte vy nebo pacient?
 • Jaká opatření první pomoci byla přijata?

Bodnutí mořským ježkem: ošetření lékařem

Léčba bodnutí mořským ježkem spočívá především v co nejrychlejším odstranění všech trnů a ostnatých nečistot a také pedicellarie z kůže. Někdy může lékař potřebovat chirurgicky odstranit trny mořského ježka, zvláště pokud se zavrtaly do hlubších vrstev kůže. Poté se rána pečlivě vydezinfikuje.

Pokud pacient nebyl očkován proti tetanu nebo jeho stav očkování není znám, lékař mu pro jistotu podá dávku vakcíny (tetanovou injekci).

Prevence bodnutí mořským ježkem

K bodnutí mořským ježkem obvykle dochází, když se koupající procházejí po pláži v mělké vodě nebo sahají do vody, například aby sbírali mušle.

Další rada, jak se vyhnout bodnutí od ježka: Nechoďte se v noci koupat do moře – ježci mají rádi tmu a vylézají ze svých úkrytů.