Mořská nemoc: příčiny, léčba, prevence

Jak vzniká mořská nemoc?

Stejně jako u obecné kinetózy (kinetózy) i u mořské nemoci dochází ke střetu různých smyslových dojmů, které do mozku hlásí vestibulární orgán a oči.

Orgán rovnováhy (vestibulární aparát) ve vnitřním uchu neustále snímá rotační pohyby i horizontální a vertikální zrychlení s drobnými vláskovými buňkami v jednotlivých dílčích orgánech. Takzvané proprioreceptory posílají do mozku informace o tom, který sval se právě pohybuje a jak, a pomáhají tak mozku trvale lokalizovat například přesnou polohu rukou a nohou.

Velmi důležité je také optické vnímání, tedy to, co lidé vidí očima, aby se mohli orientovat.

Konfliktní smyslové dojmy na moři

Mnoho lidí na to zpočátku reaguje únavou, mírnými bolestmi hlavy a častým zíváním. Často se zvyšuje slinění a postižení se začnou potit. Teprve poté se rozvinou klasické příznaky mořské nemoci: závratě, nevolnost a zvracení. V extrémních případech se člověk s mořskou nemocí stává zcela apatickým nebo jeho oběh zkolabuje. To je však velmi vzácné.

První příběhy o mořské nemoci jsou staré skoro jako mořeplavba sama. Když cestovatelé s mořskou nemocí visí horní částí těla přes zábradlí a zvracejí, zkušení mořeplavci mluví s úsměvem o „krmení ryb“.

Jak lze mořské nemoci předcházet a jak ji zmírňovat?

I když v zásadě může jednou za čas dostat mořskou nemoc každý: Někteří jsou k mořské nemoci náchylnější než jiní a jsou citlivější na houpavé pohyby. Ženy například obecně dostávají mořskou nemoc rychleji než muži, děti častěji než dospělí a pacienti s migrénou častěji než zdraví lidé.

Zpočátku se proti této predispozici nedá mnoho dělat. Existují však některá opatření, která můžete provést sami:

  • Pokud toto opatření nepomůže, je nejlepší si lehnout co nejvíce rovně a zavřít oči – v podpalubí to obvykle funguje lépe. Je jedno, jestli usnete. Naopak: během spánku je smysl pro rovnováhu do značné míry „deaktivován“ a většina lidí s mořskou nemocí se po probuzení cítí lépe.

Mořská nemoc – léky

K dispozici jsou také některé léky k prevenci a zmírnění mořské nemoci. Přicházejí v různých dávkových formách. Mnoho lidí sáhne po žvýkačkách, kapslích nebo tabletách proti mořské nemoci, například s účinnou látkou dimenhydrinát nebo zázvor. Jiní upřednostňují náplasti obsahující účinné látky v boji proti mořské nemoci. K dispozici jsou také čípky.

Jaký lék je v jednotlivých případech nejvhodnější, závisí mimo jiné na věku a individuální predispozici k mořské nemoci. Požádejte o radu svého lékaře nebo lékárníka a užívejte léky včas, než se vydáte na svou plavbu po moři.

Jíst na mořskou nemoc

Navíc se diskutuje o souvislosti mezi mořskou nemocí a histaminem. Histamin hraje v těle roli signální látky a ve větším množství se vyskytuje i v některých potravinách, například v dlouho zrajícím sýru, salámu, kysaném zelí, tuňáku a víně. V souladu s tím by pro lidi s mořskou nemocí mohlo mít smysl vyhýbat se těmto potravinám před a během plavby po moři. O tom však zatím nejsou žádné spolehlivé poznatky.

Velké lodě jsou stabilnější

Pokud bude vaší první námořní plavbou plavba na velkém parníku, obecně se nemusíte obávat mořské nemoci: Tyto lodě jsou nyní tak velké a robustně postavené a navíc jsou vybaveny speciálními stabilizátory, že se téměř nepohybují ani v silnějším moře. S mořskou nemocí se proto na plavbě musí potýkat jen velmi málo lidí.