Selen: Účinky a denní potřeba

Co je selen?

Selen je esenciální – životně důležitý – stopový prvek. Protože si lidský organismus nedokáže selen vyrobit sám, je nutné jej pravidelně dodávat prostřednictvím stravy. Z potravy se vstřebává do krve v tenkém střevě a ukládá se především v kosterním svalstvu. Stopy selenu se však nacházejí také v ledvinách, srdci a játrech a také v krvi a mozku. Látka se vylučuje močí.

Selen: Stav dodávky

Stav zásobování populace selenem v Evropě je zaznamenáván na celoevropské úrovni. Přestože evropské půdy obsahují ve srovnání například s půdou v USA málo selenu, zásoby selenu pro Evropany jsou považovány za z velké části zajištěné.

K nedostatečnému zásobování však může dojít v regionech s půdami zvláště chudými na selen. Rostlinné potraviny tam pěstované obsahují odpovídající málo selenu. V případě čistě vegetariánské nebo veganské stravy s převážně regionálními produkty pak může vzniknout nedostatek selenu. Vegetariáni a vegani by proto měli dbát na pravidelnou konzumaci rostlinných potravin, u kterých bylo prokázáno, že obsahují vysoké hladiny selenu. Patří mezi ně například para ořechy, brokolice, bílé zelí a luštěniny.

Jaké jsou funkce selenu v těle?

Selen je ve formě aminokyseliny seleocysteinu důležitým stavebním kamenem řady enzymů, a proto se podílí na mnoha důležitých metabolických procesech. Selen má tedy podpůrný účinek v následujících oblastech:

  • imunitní obrana: selen je vyžadován imunitním systémem při tvorbě obranných buněk.
  • @ antioxidační procesy: V tomto procesu jsou vázány volné radikály poškozující buňky. Jedná se o agresivní kyslíkaté sloučeniny, které v těle vznikají jak při běžných metabolických procesech, tak například UV zářením nebo nikotinem.
  • Produkce spermií
  • Tvorba hormonů štítné žlázy tyroxinu (T4) a trijodthyorinu (T3)
  • Vazba těžkých kovů v těle (např. olovo, kadmium, rtuť)

Lékaři již dlouho předpokládají, že selen může také chránit před kardiovaskulárními chorobami a rakovinou. Tato hypotéza však byla ve velkých studiích vyvrácena nebo v případě prevence rakoviny dosud nebyla potvrzena.

Jaká je denní potřeba selenu?

věk

Muž

žena

0 na 4 měsíců

10 ug/den

4 měsíců až 4 roky

15 ug/den

4 až 7 let

20 ug/den

7 až 10 let

30 ug/den

10 až 13 let

45 ug/den

13 až 15 let

60 ug/den

od 15 let

70 ug/den

60 ug/den

Těhotným ženám se také doporučuje 60 µg selenu denně a kojícím ženám 75 µg/den.

Selen – potraviny s vysokým obsahem

Vyvážená strava obvykle poskytuje denní potřebu selenu podle odhadů Německé, rakouské a švýcarské společnosti pro výživu. Vegetariánům, veganům, lidem s chronickými střevními onemocněními a těm, kteří jedí extrémně nevyváženou stravu, mohou být užitečné doplňky stravy s obsahem selenu.

Které potraviny mají vysoký obsah selenu, zjistíte v článku Selenové potraviny.

Jak se projevuje nedostatek selenu?

U lidí, kteří mají v krvi příliš málo selenu, se může rozvinout například imunitní nedostatečnost nebo zhoršená funkce svalů. Nedostatek selenu navíc zhoršuje funkci štítné žlázy.

Přečtěte si více o typických příznacích nedostatku selenu v článku Nedostatek selenu.

Jak se projevuje nadbytek selenu?

Trvalé předávkování selenem má závažné vedlejší účinky a může způsobit tzv. selenózu s následujícími příznaky:

  • gastrointestinální potíže, jako je nevolnost a průjem
  • Bolesti kloubů
  • vizuální poruchy
  • Problémy s pamětí
  • Kožní a zubní problémy

Příliš málo selenu může také způsobit vypadávání vlasů a lámavost nehtů.

Drastické předávkování několika gramy selenu může dokonce způsobit fibrilaci komor, srdeční selhání a nakonec i smrt.