Selen: Posouzení bezpečnosti

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) byl naposledy hodnocen vitamíny a minerály pro bezpečnost v roce 2006 a stanovil takzvanou tolerovatelnou horní úroveň příjmu (UL) pro každou mikroživinu, pokud byly k dispozici dostatečné údaje. Tato UL odráží maximální bezpečnou hladinu mikroživiny, kterou nezpůsobí nepříznivé účinky při celodenním užívání ze všech zdrojů.

Maximální bezpečný denní příjem pro selen je 300 ug. Maximální bezpečný denní příjem pro selen je 5.5krát vyšší než doporučený denní příjem EU (referenční hodnota živin, NRV).

Výše uvedené maximální bezpečné denní množství platí pro dospělé muže a ženy ve věku 18 let a starší, jakož i pro těhotné a kojící ženy. Kromě toho se bezpečné maximální denní množství vztahuje pouze na dietu selen jakož i sodík seleničitan, seleničitan sodný a sodík vodík selenit.

Ve stravovacím režimu běžném v Německu se nadměrná nabídka selenu obecně neočekává. V dlouhodobé studii trvající nejméně 4.5 roku se správa 200 ug selenu denně navíc k konvenčním strava zůstal bez nežádoucích vedlejších účinků.

Tzv. LOAEL (Lowest Observed Adverse Effect Level) - nejnižší dávka látky, při které nepříznivé účinky byly právě pozorovány - bylo stanoveno EFSA na 1,200 XNUMX µg selenu denně. Na základě LOAEL je NOAEL (úroveň bez pozorovaných nežádoucích účinků) - nejvyšší dávka látky, která není detekovatelná a měřitelná nepříznivé účinky i při pokračujícím příjmu - pro selen bylo odvozeno 850 µg selenu za den a odpovídá necelému trojnásobku bezpečného maximálního denního příjmu.

Nežádoucí účinky nadměrného příjmu selenu

Selenózy (toxicita selenu s alopecií /vypadávání vlasů, změněný růst nehtů, skvrnité zuby, kůže boláky a nervové změny) byly pozorovány nad nadměrným příjmem selenu 1,200 XNUMX µg selenu denně.

Jediné požití 250 mg (250,000 27 µg) selenu a opakované požití 31 až XNUMX mg selenu mělo za následek příznaky otravy, jako je nevolnost (nevolnost), zvracení, měkké nehty, suché vlasyalopecie (vypadávání vlasů), A únava. Kromě toho je pro otravu selenem charakteristický česnekový zápach dechu. Stejné příznaky byly pozorovány po inhalace výparů obsahujících selen v průmyslu zpracování selenu.

In Čína, denní příjem alespoň 5,000 XNUMX µg selenu denně měl zpočátku za následek křehkost vlasy a nehty, bolavý kůže s otoky a puchýři a v pozdějších stádiích s neurologickými a motorickými poruchami, bolest, křečenecitlivost a dokonce ochrnutí. Příznaky po ukončení užívání ustoupily a postižené osoby se uzdravily.