Senna (Senna Leaves): Jak to funguje

Jaký účinek mají listy senny?

Hlavními složkami Senny jsou takzvané antranoidy (“anthrachinony”): Zvyšují uvolňování vody do střeva, takže stolice se stává měkčí.

Projímavého účinku léčivé rostliny se využívá i při přání snadnějšího vyprazdňování. Jde například o hemeroidy a řitní trhliny, ale také před a po operacích v dutině břišní nebo v oblasti konečníku a řitního otvoru, stejně jako pro očistu střev před rentgenovými vyšetřeními.

  • Senna dráždí střevní sliznici a ve vzácných případech může způsobit gastrointestinální křeče. Pokud se vám to stane, měli byste urychleně snížit dávku.
  • V případě nesprávného užívání Senny (příliš dlouhé a/nebo příliš vysoké dávky) se mohou v moči objevit bílkoviny a krev (albuminurie, hematurie). Kromě toho pak tělo ztrácí příliš mnoho minerálních solí (elektrolytů), jako je draslík. Zvýšená ztráta draslíku může mimo jiné způsobit svalovou slabost a narušit srdeční činnost.
  • Při požití může dojít k neškodnému zabarvení moči.
  • Alergické reakce na Sennu jsou možné.

Jak se listy senny používají?

Sennu je možné využít různými způsoby.

Senna odchází jako domácí lék

Sušené listy senny jsou vhodné pro přípravu čaje z listů senny:

Čaj z listů senny pijte večer před spaním. Touto dávkou dosáhnete množství antranoidů nezbytného pro laxativní účinek. To je asi 20 až 30 miligramů denně.

Alternativně je vhodný studenovodní extrakt z listů nebo plodů senny: K tomuto účelu se části rostlin upraví studenou vodou, nechají se pár hodin odstát a poté přecedí. K pití je nejlepší výluh mírně zahřát.

Hotové přípravky se sennou

Prášek nebo extrakt z listů nebo plodů senny se také používá k výrobě přípravků připravených k použití. K dostání jsou například dražé, tablety, granule a instantní čaje na bázi léčivé rostliny. Jak přípravky správně užívat a dávkovat se dozvíte z příslušného příbalového letáku nebo u svého lékaře či lékárníka.

Co byste měli zvážit při používání Senna

  • Než budete zácpu léčit listy nebo plody senny, pokuste se nejprve zácpu odstranit změnou stravy s velkým množstvím vlákniny a dostatkem tekutin nebo bobtnajících látek, jako je psyllium nebo lněné semínko. Neužívejte přípravek Senna déle než jeden až dva týdny.
  • Preventivně se nedoporučuje použití během těhotenství a kojení au dětí do dvanácti let – nebo by se mělo používat pouze na doporučení lékaře.
  • Obvyklé (chronické) užívání laxativ, jako jsou listy senny, může způsobit nedostatek draslíku. To může ovlivnit účinek jiných léků – např. některých léků na srdce na srdeční selhání a arytmie (přípravky digitalis, antiarytmika).

Jak získat produkty Senna

Sušené listy a plody senny i různé lékové formy na bázi senny seženete v lékárně nebo drogerii. Pro správné použití si přečtěte příslušnou příbalovou informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Co jsou rostliny senna?

Rostliny Senna jsou keře až dva metry vysoké s nepárnopeřenými listy a žlutými květy uspořádanými do hroznů. Po opylení se z květů vyvinou ploché až pět centimetrů dlouhé hnědé lusky, kterým se hovorově říká lusky senny.

Rostliny Senna rostou v suchých, teplých oblastech od severní střední Afriky přes Súdán, Egypt a Arábii až po jižní Indii.