Poruchy citlivosti: příčiny, léčba a pomoc

Poruchy citlivosti se projevují změnou vnímání fyzických vjemů, jako je necitlivost nebo nedefinovatelnost bolest. Příčin může být mnoho a je nutné je velmi přesně diagnostikovat, aby došlo k vyléčení.

Co jsou poruchy citlivosti?

Příčiny poruchy citlivosti se mohou pohybovat od dočasného podráždění nervy, na vážná onemocnění nervový systém. Nervové zakončení, receptory a senzory snímají podněty v celém těle a přenášejí informace o nich do těla mozek, kde jsou zpracovány do vjemů a dojmů. Podněty se dělí na mechanické podněty, jako je tlak nebo vibrace, pocity teploty a bolesta pocity pohybu. Pokud je přítomna porucha citlivosti, jsou tyto podněty vnímány jako nepříjemné, zesílené nebo neexistující. Typické pro takovou poruchu je brnění, hořícísvědění, pocit necitlivosti, nedefinovatelné bolest, nebo přehnané vnímání studený a teplo, také nazývané hyperalgezie. Pacienti s poruchami citlivosti se mohou poranit, aniž by si to uvědomovali, a následně se o ránu nestarali a byli infikováni vážnými infekcemi. V každém případě musí být dlouhodobé senzorické poruchy ošetřeny lékařem.

Příčiny

Příčiny poruchy citlivosti mohou sahat od dočasného podráždění nervy, na vážná onemocnění nervový systém. Konkrétně mohou být přítomny následující příčiny:

 • Mrtvice
 • Nádory, zejména v mozku a míše
 • Drogy
 • Alergie
 • Viry
 • Infekce způsobené bakteriemi
 • Anémie
 • Nedostatek vitamínů, hořčíku a železa
 • Zrychlené dýchání
 • Úzkost a záchvaty paniky
 • Poškození nervů infekcemi, toxiny nebo mechanickými podněty
 • Burns
 • Podráždění nervů v důsledku vyšetření, jako je mozkomíšní mok propíchnout.
 • Poškození pohybového aparátu (např. herniovaný disk).
 • Cukrovka a alkoholismus
 • Neurologická onemocnění, jako je Parkinsonova choroba nebo MS
 • Poruchy krevního oběhu
 • Migréna

Nemoci s tímto příznakem

 • Mrtvice
 • Subclavian steal syndrom
 • Roztroušená skleróza
 • Polyneuropatie
 • Alergie
 • Lanová myelóza
 • Syndrom neklidných nohou
 • Subarachnoidní krvácení
 • Poruchy oběhu
 • Deficience vitaminu B12
 • Virová infekce Zika
 • Guillain-Barré syndrom

Diagnóza a průběh

Vyšetření lékařem je u poruch citlivosti nezbytné kvůli četným možným příčinám. Musí se určit, zda je přítomno neškodné podráždění nervů nebo vážné onemocnění. Vyšetření tohoto typu provádí neurolog. Někdy necitlivost jednotlivých končetin není brána vážně, i když může být způsobena chorobami, jako je a mrtvice. Diagnóza je nejprve stanovena dotazováním pacienta. Lékař musí objasnit, od kdy pacient trpí současnými stížnostmi, které by mohly být základem spouštěcích událostí, zda jsou přítomny další stížnosti nebo předchozí nemoci a zda se pravidelně užívají léky. Kromě rozhovoru důkladné vyšetření, je krev provádí se test a neurologické vyšetření. Pomocí testování citlivosti lékař otestuje, zda není poškozen pocit tlaku, zda má postižená osoba snížený pocit teploty a bolesti a zda není narušen pocit pohybu. Po zúžení příznaků počítačovou tomografií je třeba stanovit konkrétní diagnózu, magnetická rezonance, elektroneurografie, elektroencefalografie, vyšetření mozkomíšního moku, rentgenové záření, diferencované krev testy, angiografie, alergie testy a ortopedická vyšetření.

Komplikace

V závislosti na poruše citlivosti jsou možné různé fyzické a psychologické komplikace. Zejména při úplné ztrátě citlivosti existuje riziko, že mohou být přehlédnuta zranění nebo jiná onemocnění, protože o nich postižená osoba neví. Riziko se zvyšuje, pokud je navíc zanedbána osobní hygiena. Z tohoto důvodu je důležité pravidelně vizuálně kontrolovat postiženou oblast těla. Dobrá příležitost je při každodenním praní. Otevřeno rány které nejsou objeveny včas, mohou být infikovány. Pokud je porucha citlivosti způsobena cukrovka Mellitus, hojení ran jsou také možné poruchy. To vytváří vysoké riziko infekce a zánět. Výsledkem je, že v závažných případech dojde k dalším zdravotním komplikacím, jako je krev možné otravy, abscesy nebo odumření tělesné tkáně. Poruchy citlivosti také představují potenciální psychickou zátěž. Jsou možné různé psychické komplikace, zejména při zvýšeném pocitu bolesti. Často poruchy citlivosti vést k rozptýlení duševního utrpení. Specifická onemocnění jako např deprese může se také vyvinout. V některých případech navíc poruchy citlivosti vést omezení v každodenním životě a práci. Změněné vnímání si často vyžaduje zvyknutí. V některých případech se pohyby stanou nejistými, když chybí obvyklá zpětná vazba od smyslového systému. To také může vést na sekundární problémy s motorem. Zejména lidé v blízkosti pacienta (například partneři) se musí nejprve vyrovnat se zvýšenou citlivostí na bolest (hyperalgezie), protože i normální dotek může způsobit bolest.

Kdy byste měli jít k lékaři?

Lékař by měl být zpravidla konzultován, kdykoli se smyslové poruchy objeví náhle bez jakéhokoli zvláštního důvodu. Postižená osoba však může počkat několik dní, protože poruchy v mnoha případech samy opět zmizí. Pokud však trvale přetrvávají a nezmizí samy, je nutná návštěva lékaře. Podobně je vhodná návštěva lékaře v případě zvýšené citlivosti na bolest. Může to být způsobeno základním onemocněním, které musí být v každém případě vyšetřeno. Léky proti bolesti pokud je to možné, neměly by být užívány po dlouhou dobu, protože by poškodily žaludek. Pokud k poruchám citlivosti dojde po zánět nebo infekce, je také vhodné poradit se s lékařem. To pomůže vyhnout se sekundárnímu poškození a dalším komplikacím. Pokud se kromě poruch vyskytne také zarudnutí na kůže, lékař může být také konzultován po několika dnech bez zlepšení. V některých případech k poruchám citlivosti dochází také po konzumaci alkohol a další drogy. V tomto případě příznaky obvykle samy o sobě po krátké době zmizí. Pokud je to nutné, je pro pacienta nutné stažení.

Léčba a terapie

V závislosti na příčině se léčba poruchy citlivosti může lišit a může řešit buď příčinu, nebo příznaky. Nemoci nervový systém obvykle vyžadují drogu terapie. Sevřený nervy lze odstranit ručně nebo chirurgicky. Pokud mrtvice je přítomen, intenzivní lékařský opatření musí být přijata okamžitě. Neošetřený mrtvice způsobuje poškození a může být smrtelné. V případě drogových příčin musí být léčba přerušena pouze pod dohledem lékaře. Vyžadují se bakteriální infekce správa of antibiotika, alkoholismus vyžaduje výběr a současně správa of vitamín B1. U diabetiků optimalizace krevní cukr úrovně a správa kyseliny alfa-lipoové může poskytnout úlevu. Léčba příčin poruchy citlivosti může být podpořena zeslabením symptomů. To je užitečné v oblasti úlevy od bolesti podáváním léky proti bolesti, antikonvulziva nebo antidepresiva. Transkutánní elektrická nervová stimulace doplňky nebo nahradí drogu terapie bolesti.

Výhled a prognóza

Prognóza poruch citlivosti závisí na pozadí stav současnost, dárek. Pokud se stížnosti vyskytnou v důsledku nadměrného vystavení působení studený nebo přetížení těla, poruchy obvykle znovu zmizí bez léčby. Organismu by pak mělo být poskytnuto dostatečné teplo a odpočinek. Během několika hodin, stejně jako klidný spánek, je v těchto případech možné úplné uzdravení. Pokud jsou smyslové poruchy způsobeny problémy s krví oběhmusí být zahájena léčba, jinak se příznaky zvýší. Čím dříve bude poskytnuta lékařská péče, tím větší jsou šance na uzdravení. V případě vážných poruch krevního oběhu, a srdce Může dojít k záchvatu nebo mrtvici. V obou případech existuje akutní ohrožení života. Pozůstalí často trpí trvalým postižením. Ochrnutí, poruchy srdečního rytmu nebo omezení určitých funkcí se často vyskytují po mnoho let po incidentu. V případě smyslových poruch způsobených svalem nebo nervové poškození, prognóza je dobrá. Zánět nebo infekci lze vyléčit podáním léku, takže poruchy úplně zmizí během několika týdnů. Sevřený nerv může být uvolněn ortopedickými technikami nebo chirurgickým zákrokem. Nepohodlí se během krátké doby zmírní, takže během několika dní úplně zmizí. Často doprovázející fyzioterapie je doporučeno, aby postižená osoba zůstala dlouhodobě bez příznaků.

Prevence

Neexistuje žádný obecný způsob prevence poruch citlivosti. Doporučeno je vyvážené strava, kterými je tělo zásobováno vším důležitým vitamíny a minerály, spousta pohybu, zdravé množství relaxace a omezující stres. V případě ortopedických onemocnění dlouhodobější fyzioterapie může mít také preventivní účinek.

Tady je to, co můžete udělat sami

Léčba poruchy citlivosti může být doplněna opatření které podporují zotavení. Nicméně rozsáhlé lékařské terapie je v každém případě nutné. Pokud existují omezení ve vnímání nebo snížený pocit bolesti, jsou senzory stimulovány vnějším podnětem. Dotčené osoby to mohou udělat samy, počínaje lehkým hladkáním kůže s pérem v případě mírného omezení. V pokročilých stádiích se doporučuje lehce až středně tvrdě poklepávat na postižené části těla dřevěnou paličkou. Pokud je porucha velmi pokročilá, lze použít i elektrické šoky příslušnými zařízeními. Jedná se však pouze o příklady vnější stimulace. Stejně tak lze pracovat s objekty různých tvarů nebo povrchů nebo pomocí masáží. Masáže provádí buď postižená osoba sama, nebo jiná osoba. V druhém případě je například možné odhadnout, kterých částí těla se aktuálně dotýkáte. Pokud je porucha ovlivněna jinými smysly, existují také možnosti stimulace. Pro smysl zápach, amoniak nebo se doporučuje silný parfém. Li chuť je narušen, citron, křen, horké hořčice, pelyňka čaj nebo chilli mohou být užitečné. Sluch je stimulován hlasitou hudbou nebo jinými zvuky. Dotčená osoba se obecně může pokusit trénovat své smysly v každodenním životě, ať už prostřednictvím aktivního vnímání svého okolí nebo jakýmikoli činnostmi, které silně dráždí kůže, zápach, chuť a sluchu.