Seroquel pro schizofrenii

Tato účinná látka je v Seroquelu

Léčivou látkou přípravku Seroquel je kvetiapin. Patří do skupiny atypických antipsychotik a interaguje s četnými dokovacími místy nervových poslů (neurotransmiterových receptorů) v centrálním nervovém systému.

Jeho účinek u schizofrenie a bipolární poruchy je připisován především inhibici serotoninových a dopaminových receptorů. Tímto způsobem jsou zprostředkovány antidepresivní a antipsychotické účinky (antipsychotikum = účinné proti halucinacím, bludům, stavům zmatenosti atd.).

Seroquel přitom způsobuje méně takzvaných extrapyramidových vedlejších účinků (poruchy pohybu) než starší antipsychotika.

Kdy se přípravek Seroquel používá?

Droga se používá k léčbě:

 • Schizofrenie (komplexní duševní onemocnění, které ovlivňuje myšlení, poznávání a další procesy).
 • Deprese

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Seroquel?

Nejčastějšími vedlejšími účinky přípravku Seroquel jsou ospalost, bolest hlavy, závratě, sucho v ústech, poruchy hybnosti a změny hladiny cholesterolu.

Užívání přípravku Seroquel často způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti, zvýšenou chuť k jídlu a zadržování vody v nohou (edém). Možná je i změna hladiny hormonů, zrychlení srdečního tepu, rozmazané vidění, dýchací potíže a pokles krevního tlaku.

Občas byly hlášeny přehnané reakce imunitního systému, rozvoj cukrovky, záchvaty, krátké bezvědomí, zpomalení srdečního tepu, zánět nosní sliznice, potíže s polykáním, poruchy močení a sexuální dysfunkce.

Velmi vzácně lék vyvolává silnou intoleranční reakci s otokem dýchacích cest, poklesem krevního tlaku a bezvědomím nebo rozpuštěním kosterního svalstva.

Kromě toho se při požití může objevit i psychické nepohodlí. Patří mezi ně obavy, které nelze ospravedlnit, noční můry a sebevražedné myšlenky, které se ve vzácných případech mohou rozvinout v sebevražedné chování.

Pokud zaznamenáte příznaky tohoto typu nebo nežádoucí účinky, které nejsou zmíněny, okamžitě se poraďte s lékařem. Probere s vámi další postup.

Náhlé vysazení bez předchozího postupného snižování dávky Seroquelu může způsobit nespavost, nevolnost, zvracení, průjem, bolest hlavy, závratě a podrážděnost.

Čeho byste si měli být vědomi při používání přípravku Seroquel

Denní dávka normálních tablet je rozdělena do několika jednotlivých dávek, z nichž každá se zapíjí dostatečným množstvím tekutiny. Tablety Seroquel s prodlouženým uvolňováním (uvolňují léčivou látku se zpožděním) se užívají jednou denně jednu hodinu před jídlem.

Tablety s prodlouženým uvolňováním by se neměly drtit, drtit nebo dělit, protože účinek zpožděného uvolňování by se ztratil.

Seroquel: kontraindikace

Přípravek Seroquel se nesmí užívat při:

 • přecitlivělost na obsaženou léčivou látku nebo na jiné složky léčiva
 • současné užívání silných inhibitorů CYP3A4, např. některých léků proti HIV, antimykotik ze skupiny azolů (jako je ketokonazol a itrakonazol), makrolidových antibiotik (jako je erythromycin a klarithromycin)

Seroquel: varování a opatření

 • již existující kardiovaskulární problémy (např. srdeční arytmie, nízký krevní tlak)
 • Tahy
 • poruchy funkce jater
 • @ již existující záchvaty
 • Diabetes mellitus (cukrovka)
 • abnormality v krevním obrazu (zejména s ohledem na bílé krvinky)
 • demence

Pokud vám lékař chce předepsat Seroquel a vy již užíváte jiné léky, měli byste mu to říct. To platí zejména, pokud:

 • léky používané k léčbě epilepsie (záchvatů)
 • léky ovlivňující krevní tlak nebo srdeční činnost
 • léky k léčbě poruch spánku
 • @ jiná antipsychotika (thioridazin nebo přípravky obsahující lithium)

Neužívejte přípravek s alkoholickými nápoji, protože užívání obou látek současně může způsobit nadměrnou ospalost.

Seroquel: těhotenství a kojení

Novorozenci vystavení antipsychotikům, včetně Seroquelu, během posledního trimestru těhotenství, jsou vystaveni většímu riziku extrapyramidových pohybových poruch, agitovanosti a problémů s krmením.

Pokud je nutné užívat Seroquel během kojení, může být vhodné předčasné odstavení, protože lék přechází do mateřského mléka a může se přenést na kojence. Odborníci z Farmakovigilančního a poradenského centra pro embryonální toxikologii při Charité-Universitätsmedizin považují monoterapii aktivní složkou Seroquel za přijatelnou při dobrém sledování dítěte.

Seroquel: schopnost řídit a obsluhovat stroje

Seroquel působí v centrálním nervovém systému a může omezit schopnost vykonávat činnosti vyžadující pozornost. Proto byste měli s ovládáním vozidel a strojů počkat, dokud nebude jasné, jak vaše tělo na lék reaguje.

Seroquel: děti a dospívající

Ve Švýcarsku lze Seroquel používat k léčbě schizofrenie od 13 let a k léčbě bipolární poruchy od XNUMX let. To však platí pouze pro neretardované tablety.

Jak získat Seroquel

Seroquel je dostupný v Německu, Rakousku a Švýcarsku jako lék na předpis z lékáren po předložení předpisu. Lze jej zakoupit v různých koncentracích účinné látky (25 mg až 400 mg).