Usazování | Cvičení proti pánevní šikmě

Zúčtování

Vymístění pánve je možné, pokud pánevní šikmo je způsobeno mechanickým zablokováním. To je případ, kdy jsou například jednotlivé obratle posunuty ze své přirozené polohy, což vede k zablokování a omezenému pohybu. Speciálně vyškolení fyzioterapeuti nebo chiropraktici pak mohou cílenými pohyby aktivně přivést obratle zpět do správné polohy.

Svaly napjaté blokádou by se pak měly uvolnit působením tepla, masáží a jemně strečink cvičení a vrátila se ke své přirozené funkci. Mnoho lidí udělá tu chybu, že po úspěšné úpravě upadne zpět do starých pohybových vzorců a již nebude léčit slabé místo, což může snadno skončit novým zablokováním. Proto je velmi důležité trénovat, protahovat a stabilizovat svaly i po korekci dislokace, aby bylo možné aktivně předcházet problémům. Usazení je obecně užitečné, pokud se zablokování nevyřeší samo během několika dní, bolest je extrémně závažné nebo blokování zhoršuje funkci jiných struktur, zejména nervy. Tyto články by vás mohly také zajímat:

  • Blokování ISG
  • Blokování obratlů v BWS

Jak se kompenzuje pánevní šikmost?

Pro kompenzaci stávající pánevní šikmosti existují různé možnosti v závislosti na příčině pánevní šikmosti:

  • Pokud je vychýlení způsobeno posunutím atlas, může pomoci opravit polohu atlasu.
  • Pokud to nevede k požadovanému úspěchu, problémem může být špatně umístěná čelist.
  • V případě, že pánevní šikmo je způsobeno zablokováním páteře, svalovým deficitem nebo napětím, může se fyzioterapeut pokusit kompenzovat nesprávnou polohu manipulací, masážemi nebo určitými cviky.
  • V případě, že pánevní šikmo je kvůli rozdílu v noha vložky vyrobené na míru mohou poskytnout úlevu a kompenzovat pánevní šikmost. Za tímto účelem je pro pacienta vyrobena speciální vložka do obuvi, která zvyšuje polohu kratší noha, čímž kompenzuje rozdíl délky nohou.