Sex po porodu: Klíčové informace

Žádná touha po sexu po porodu

Obvykle chvíli trvá, než se chuť na sex po porodu vrátí. To je zcela normální. Mnoho žen se zpočátku ve svém těle necítí nijak zvlášť dobře: břicho je stále ochablé, prsa namáhaná přísunem mléka a kojením a rána po císařském řezu nebo stehu hráze se může ještě zahojit. Hormonální změny po porodu mohou vést ke změnám nálad, které ovlivňují život páru. K tomu přichází péče o novorozence – 24hodinová práce, která okrádá spánek a energii. V prvním období se proto většina žen obvykle cítí unavená a apatická. Kromě toho hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci mléka, inhibuje sexuální touhu.

Situace je také nová a pro otce neznámá. Muži jsou často zneklidněni a podrážděni fyzickou blízkostí mezi matkou a dítětem. Mnoho mužů se také obává, že sex způsobí partnerce po porodu bolest. Nové povinnosti a změny v každodenním životě navíc mohou otcům ubírat síly. V párech, které sdílejí noční směny, trpí nedostatkem spánku oba.

Kdy je povolen sex po porodu?

Žádné dvě ženy nejsou stejné. Některé se chtějí krátce po porodu znovu intimně sblížit s partnerem. Z lékařského hlediska se proti tomu nedá nic namítat. I když poporodní tok ještě nevyschl, sex je po porodu obecně povolen. Pokud je však lochie stále přítomna, hojení ran ještě není dokončeno, takže během této doby existuje zvýšené riziko infekce. Měli byste proto dbát především na hygienu a používat kondomy, abyste předešli infekcím.

Tipy pro první sex po porodu

První sex po porodu většinou nebývá úplně uvolněný. Bolest při pohlavním styku (dyspareunie) nebo dříve neznámé problémy nejsou v prvních dnech neobvyklé:

 • V období kojení je poševní sliznice často příliš suchá kvůli nízkým hladinám estrogenů: Bolest při sexu způsobená tím lze předejít lubrikačními krémy.
 • Zejména při prvním sexu po porodu jsou ženám příjemné polohy, ve kterých mohou samy ovládat intenzitu a hloubku průniku penisu.
 • Kojení velmi zatěžuje prsa, a proto je jejich dotýkání spíše nepříjemné. Upozorněte na to svého partnera. Pomoci může kojení před pohlavním stykem.

Zejména pokud byl porod spojen s chirurgickým zákrokem, jsou poté častější sexuální problémy a bolesti při styku. Pokud bolest při sexu po porodu přetrvává, měli byste se poradit s lékařem.

Sex po porodu: která antikoncepční metoda je ta správná?

Pokud nechcete hned po prvním sexu po porodu znovu otěhotnět, v žádném případě nespoléhejte na plodnost sníženou kojením: kojení není bezpečná antikoncepce! Každá žena bez ohledu na to, zda kojí nebo ne, by se měla včas zabývat problematikou antikoncepce, protože první menstruace po porodu může začít krátce po odeznění poporodního toku. Při ovulaci zhruba deset až čtrnáct dní před menstruací byste teoreticky mohla okamžitě znovu otěhotnět.

V souhrnu jsou pro kojení v zásadě vhodné následující antikoncepce:

 • Kondom nebo bránice: nejnebezpečnější krátce po narození; regenerující se tělo není ovlivněno; mateřské mléko zůstává bez hormonů.
 • Hormonální IUD: obsahuje pouze progestin; neovlivňuje mléko ani zdraví plodu.
 • IUD: bezproblémové pro produkci mléka a zdraví plodu; před zavedením musí děloha zcela ustoupit (šest až osm týdnů po porodu).
 • Minipilulka: obsahuje pouze progestin; neovlivňuje mléko ani kojence; přesně dodržujte denní dávkovací režim; lze použít nejdříve šest týdnů po porodu.

Kvůli nežádoucím účinkům by kojící matky měly užívat následující přípravky pouze po důkladné konzultaci se svým gynekologem:

 • Hormonální implantát: lze použít nejdříve čtyři týdny po narození; účinná látka přechází do mateřského mléka; neovlivňuje mléko ani zdraví dítěte.
 • Tříměsíční injekce: lze použít nejdříve šest týdnů po narození; časté vedlejší účinky; poškození jater u kojence není vyloučeno.
 • Ranní pilulka: pouze v případě nouze; účinné látky přecházejí do mateřského mléka, proto je nutné před užitím pilulky dodržet 36hodinovou pauzu na kojení.

Následující produkty obsahují estrogen a jsou nevhodné pro kojící ženy:

 • Vaginální prsten
 • Antikoncepční náplast
 • Antikoncepční pilulky

Někdy to chvíli trvá, než se chuť na sex po porodu vrátí. Někdy je zkrátka nedostatek příležitostí k blízkosti a něžnosti. V tomto případě je užitečné zorganizovat volný čas dětí. Sexualita nemusí být nutně hlavním zaměřením. Smích a pospolitost mohou obnovit ztracenou blízkost – předpoklad pro plnohodnotný sexuální život. Jeden tip na závěr: Dítě, které trvale spí v rodičovské posteli, nemusí nutně vést k sexu po narození.