Sex v těhotenství: Je povolen, kromě těchto výjimek

Sex – dítě je dobře chráněno

Zejména otcové se často obávají, že by při sexu v těhotenství mohli svému nenarozenému dítěti ublížit. Dítě je však v matčině lůně dobře chráněno dělohou, plodovou vodou a okolními svaly, aby mu vibrace neublížily. I když při orgasmu ztvrdne bříško a děloha pulzuje, dítě je v pořádku. Anatomicky není možné, aby mužský penis pronikl do dítěte.

Jak se mění tělo, mění se i sex

Těhotenství mohou provázet příznaky, jako je nevolnost a zvracení, zejména v prvních týdnech. Únava, změny nálad a bolavá prsa také obvykle omezují sexuální touhu ženy. Mnoho těhotných žen má náladu spíše na blízkost, mazlení, mazlení nebo relaxační masáž.

Druhý trimestr těhotenství: sex se stává příjemnějším

Ve druhém trimestru těhotenství nevolnost a únava obvykle ustupují a pro většinu žen začíná příjemné období s novými erotickými vjemy. Hormony způsobují, že oblast genitálií je zásobována větším množstvím krve. Plnější prsa, citlivé bradavky a více vaginálních sekretů znamenají, že těhotné ženy v těchto týdnech snadněji dosahují orgasmu.

Mnoho nastávajících otců navíc přitahuje nové křivky a ženské tvary jejich partnerky. Milostný život je pro mnoho párů v této fázi těhotenství velmi naplňující.

Poslední třetina těhotenství: sex se často stává nudným

Ke konci těhotenství se stížnosti většiny žen opět zvyšují. Bolesti zad, pálení žáhy, velké břicho a únik mleziva z prsou mohou v těhotenství utlumit chuť na sex. Pokud se však ve svém těle cítíte příjemně a z gynekologického hlediska nehrozí žádná rizika, není důvod k sexu nechodit ani v pokročilém těhotenství.

Břicho však často překáží a obvyklé polohy už nefungují. Mnoha ženám pak vyhovuje poloha vleže nebo vsedě.

Krátce před termínem porodu má sex během těhotenství někdy užitečný vedlejší účinek: látky podobné hormonům obsažené ve spermatu, známé jako prostaglandiny, mohou vyvolat kontrakce. Také změkčují děložní čípek a usnadňují jeho otevírání. Ale není třeba se obávat: funguje to pouze tehdy, když je vaše tělo připraveno na porod.

Hygiena je důležitá!

Mimochodem: Muž musí samozřejmě dbát i na čistotu a hygienu.

Krvácení po sexu během těhotenství

Díky zlepšenému prokrvení v oblasti genitálií není neobvyklé, že po sexu během těhotenství dochází ke slabému krvácení. To není vždy důvodem k obavám. Většinou se jedná o tzv. kontaktní krvácení, které se může objevit i po vyšetření pochvy. Krvácení v poševním hlenu pochází z děložního čípku, který je dobře zásobený krví. Jsou neškodné a nepředstavují žádné nebezpečí pro matku ani dítě. Obvykle rychle odezní. Pokud je však příčina krvácení nejasná, možná kombinovaná s bolestí, vždy je třeba se poradit s lékařem!

Kdy byste se měli zdržet sexu během těhotenství?

V některých případech vám gynekolog doporučí, abyste v těhotenství neměli sex, například pokud se jedná o rizikové těhotenství. Obecně může být nutné zdržet se sexu během těhotenství v následujících situacích:

  • Předchozí potraty nebo předčasné porody
  • předčasný porod
  • předčasné otevření děložního čípku (perforovaný vaz)
  • Ztráta plodové vody
  • placenta praevia (placentární nedostatečnost)
  • vícečetné těhotenství
  • krvácející
  • Infekce

Nové formy sexu v těhotenství

Jak je uvedeno výše, sex během těhotenství nemusí být ze zdravotních důvodů vhodný.

V takových případech můžete s partnerem zkusit i jiné formy intimity. Mluvte otevřeně o svých vlastních přáních a případně vyhledejte radu u párového terapeuta, porodní asistentky nebo svého gynekologa. Sex v těhotenství může mít mnoho podob – buďte kreativní a pracujte se svým partnerem, abyste našli formu intimity, kterou si budete užívat oba!