Sexualita v menopauze

Antikoncepce během menopauzy

Jak dlouho mám užívat antikoncepci během menopauzy?

Obecně platí, že byste měla pokračovat v užívání antikoncepce jeden až dva roky po vaší poslední menstruaci. To znamená, že antikoncepce již není problémem nejdříve po menopauze. Nejlepší je promluvit si se svým gynekologem. Mimochodem, doba poslední menstruace se u jednotlivých žen liší: Zatímco některé ženy se s menstruací loučí v polovině 40. let, jiné mají menstruaci ještě v 50. letech.

Více o fázích menopauzy se dozvíte v článku „Menopauza – od kdy?

Jaká antikoncepce v menopauze?

Mezi známé vedlejší účinky pilulky patří cévní okluze (trombóza), srdeční infarkt a poruchy krevního oběhu. Riziko kardiovaskulárních onemocnění se zvyšuje s věkem. Z tohoto důvodu lékaři radí ženám v menopauze, aby pilulky neužívaly. Alternativně jsou pro menopauzální antikoncepci k dispozici následující metody:

 • IUD
 • Sterilizace
 • Přirozená antikoncepce (např. teplotní metoda)

Libido během menopauzy

Menopauza může někdy způsobit skutečné pozdvižení ve vašem sexuálním životě: některé ženy již nemají žádnou chuť na sex, zatímco jiné hlásí nárůst touhy během menopauzy. Proč tomu tak je, se dozvíte níže.

Ztráta libida během menopauzy

O ztrátě libida hovoříme při výrazném snížení sexuální touhy. Postižení prostě nemají chuť na sex.

Muži mají podobné problémy. Je pravda, že to není menopauza, co ovlivňuje sexualitu u mužů. Potíže mu způsobují spíše tělesné změny v důsledku přibývajícího věku. Navíc klesá hladina testosteronu. To zvyšuje riziko erektilní dysfunkce a ztráty libida.

Kromě fyzických příčin jsou pro sníženou nebo chybějící touhu možné také psychologické faktory, například:

 • Smutek kvůli ztrátám (například stěhování dětí z domova rodičů, smrt vlastních rodičů)
 • stres z nových závislostí (například péče o rodiče)
 • Nízké sebevědomí
 • partnerské problémy
 • depresivní nálady

Navíc léky – jako jsou antidepresiva, léky proti bolesti, prášky na spaní a uklidňující prostředky – mohou mít negativní vliv na libido.

Někdy se touha vrací během menopauzy nebo po ní, kdy se zlepšuje duševní i fyzická pohoda. K tomu mohou přispět relaxační techniky (například Qi Gong), akupunktura nebo změna jídelníčku. Pro účinnost alternativních léčebných metod však neexistují žádné vědecké důkazy.

Více o příčinách a možnostech léčby sexuální touhy u žen si můžete přečíst v článku „Ztráta libida“.

Některé ženy zažívají opak: menopauza v nich znovu rozdmýchává chuť na sex. Zejména odstranění antikoncepční zátěže pociťují jako vysvobození. Odchod dnes již odrostlých dětí navíc zajišťuje větší sounáležitost s partnerem. Tyto ženy jsou ochotnější experimentovat, chtějí získat nové zkušenosti a znovu objevit svou sexualitu. O to více to platí pro ženy, které se znovu zamilují. Také zažívají zvýšenou sexuální touhu během menopauzy.

Pokud sexualita během menopauzy způsobuje bolest (dyspareunie), je často odpovědný nedostatek estrogenu v genitálním traktu. To vede mimo jiné k:

 • Ztenčení vaginální kůže
 • Snížení vaginální sekrece
 • @ Zpoždění vaginální lubrikace během sexuálního vzrušení

Více o příčinách bolestivého sexu a co se s tím dá dělat se dočtete v článku “Bolest při sexu”.