Léčba pásového oparu: léky a domácí prostředky

Jak se pásový opar léčí?

Léčba pásového oparu je možná, jakmile se infekce virem varicella zoster vyléčí. Existují různé přístupy k léčbě pásového oparu. Některé řeší vyrážku, jiné bolest a jiné příčinu: Pomáhají vyhnat virus z těla. To může zkrátit dobu hojení.

Jaké domácí léky mohou pomoci?

Terapie pásového oparu patří do profesionálních rukou. Kromě léčby lékařem někteří lidé používají domácí léčbu, například ke zmírnění příznaků. Mnozí považují chladivé, vlhké obklady za uklidňující, když se již vytvořily puchýře. Někdy pomáhají proti potížím, jako je bolest a svědění.

Na zklidnění nepříjemného svědění způsobeného pásovým oparem se občas používá také med, rakytník nebo přírodní jogurt.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Co zmírňuje bolest?

Akutní bolest pásového oparu lze zmírnit pomocí léků proti bolesti. Někdy stačí středně účinné léky jako paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová (ASA). Ty mají také účinek na snížení horečky. Jsou k dostání bez lékařského předpisu v lékárnách.

Silnější bolest často vyžaduje silnější léky proti bolesti ze skupiny opioidů, jako je tramadol. Takové léky vyžadují lékařský předpis.

Masti a krémy pro péči o pleť

Pečlivá péče o pokožku je důležitou součástí léčby pásového oparu (herpes zoster). Dezinfekční prášky například zabraňují usazování dalších bakterií na postižených místech pokožky. V závislosti na stadiu se doporučují také antiseptické, vysušující nebo antipruritické lotiony, masti, gely nebo pudry. Mezi možné aktivní složky patří třísloviny, mentol nebo podikanol.

Antivirová činidla

Antivirotika se přímo zaměřují na původce pásového oparu: virus varicella-zoster. Inhibují množení virů, a proto se nazývají antivirotika. Příklady z této třídy aktivních složek jsou aciklovir, valaciklovir a brivudin.

Antivirová terapie pásového oparu urychluje hojení a zkracuje dobu trvání bolesti. Předpokladem je včasné zahájení: Lékaři doporučují zahájit antivirovou terapii do 72 hodin po objevení se vyrážky. Normálně se antivirotika užívají ve formě tablet. V případě těžkého průběhu onemocnění a u pacientů s imunodeficiencí je lékař podává i jako infuze.

Ošetření pásového oparu virostatikou je obecně užitečné. V některých případech to však není nezbytně nutné. Týká se to například mladých pacientů, kteří nemají těžkou formu pásového oparu a u nichž nelze očekávat komplikace.

V jiných případech se však důrazně doporučuje antivirová terapie, například v:

  • Pacienti starší 50 let
  • Pásový opar na obličeji, hlavě nebo krku
  • Těžké průběhy herpes zoster
  • Lidé se zvýšeným rizikem komplikací (jako je imunodeficience).

jiné léky

Pokud pásový opar postihuje jedno ucho, dostávají někteří pacienti kromě virostatik také kortizon. Působí protizánětlivě tím, že snižuje vlastní imunitní odpověď organismu. V současné době však stále není jasné, jaké jsou výhody a nevýhody takové kombinované léčby.

Pokud se na pásovém oparu vyvinula i bakteriální infekce, lékař předepíše antibiotikum. Bojuje proti bakteriím a často se používá jako mast.

Alternativní ošetření pro šindele

Někteří lidé používají na pásový opar Schuesslerovy soli, například Kalium chloratum, Ferrum phosphoricum nebo Kalium phosphoricum. Homeopatické léky se používají i na pásový opar.

Koncept homeopatie stejně jako použití Schüsslerových solí je ve vědě kontroverzní. Účinek těchto prostředků nebyl přesvědčivě prokázán.

Léčba post-zosterové neuralgie

Nejčastější komplikací pásového oparu je post-zosterová neuralgie. Nazývá se také post-zoster nebo postherpetická neuralgie. Postižení jedinci trpí bolestmi nervů i po odeznění vyrážky. Navíc je jejich kůže přecitlivělá a svědí. V některých případech příznaky trvají měsíce nebo dokonce roky.

Ošetřující lékař připraví pro každého pacienta individuální plán terapie. Důležitou součástí jsou léky proti bolesti. Rozlišují se dvě třídy účinných látek, které lze také použít v kombinaci:

  • Neopioidní léky proti bolesti, jako je kyselina acetylsalicylová nebo paracetamol. Doporučují se pro mírné až středně těžké příznaky a jsou obvykle k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.
  • Opioidní léky proti bolesti, jako je oxykodon nebo tramadol. Vyžadují lékařský předpis a předepisují se pouze při středně silné až silné bolesti.

Které léky proti bolesti jsou užitečné, v nichž se dávkování liší od pacienta k pacientovi. Roli hraje především typ a závažnost bolesti. Kromě toho lékař vezme v úvahu, jak dobře někdo reaguje na lék proti bolesti a jaké vedlejší účinky se objevují.

U přetrvávající (chronické) bolesti lékaři doporučují svým pacientům, aby vyhledali radu a léčbu u terapeuta bolesti, v centru bolesti nebo v ambulanci bolesti.

Další opatření pro post-zoster neuralgii

Kromě léků proti bolesti jsou u post-zosterové neuralgie užitečná také antidepresiva v nízkých dávkách. Inhibují přenos signálů bolesti v míše. Lékař také někdy předepisuje léky proti křečím: tlumí excitabilitu nervových buněk. To také pomáhá proti bolesti nervů.

Užitečné jsou i přípravky s kapsaicinem (například jako mast): Kapsaicin je štiplavá látka, která se nachází v chilli papričkách. Vyvolává pocit pálení na kůži, který dočasně paralyzuje receptory bolesti. Alternativně lze aplikovat krém s lokálním anestetikem (lidokain).

Vzhledem k tomu, že chronická bolest zatěžuje i psychiku a výrazně omezuje každodenní život postižených, doporučují lékaři k léčbě drogami i psychoterapii nebo behaviorální terapii.