Očkování proti pásovému oparu: Výhody a rizika

Co je očkování proti pásovému oparu?

Vakcína proti pásovému oparu chrání očkované před vypuknutím pásového oparu (herpes zoster). Toto onemocnění je způsobeno viry varicella zoster, které při první infekci způsobí plané neštovice, poté zůstávají v těle a mohou později v životě způsobit další onemocnění: pásový opar.

Očkování ušetří většině očkovaných lidí kožní vyrážku a bolest, která může trvat týdny nebo měsíce.

Přečtěte si více o příčinách, příznacích a důsledcích pásového oparu v článku o pásovém oparu.

Vakcína proti pásovému oparu

Pro očkování proti pásovému oparu (očkování proti herpes zoster) Stálá komise pro očkování při Institutu Roberta Kocha (STIKO) doporučuje mrtvou vakcínu. Obsahuje specifickou složku patogenu pásového oparu, který stimuluje imunitní systém k produkci specifických protilátek.

Očkování proti pásovému oparu: Jaké vedlejší účinky se mohou objevit?

Očkování proti pásovému oparu vakcínou Tot je považováno za bezpečné. Studie provedené za účelem schválení vakcíny neprokázaly žádné závažné vedlejší účinky nebo výskyt autoimunitních onemocnění v důsledku očkování.

Přibližně u jednoho z deseti očkovaných lidí se vyvinou místní reakce v místě vpichu (bolest, zarudnutí, otok) a/nebo celkové příznaky, jako je bolest hlavy, svalů, horečka nebo únava. Někdy také otečou lymfatické uzliny. Občas se objeví i bolesti kloubů.

Tyto vedlejší účinky vakcíny proti pásovému oparu ukazují, že tělo reaguje na mrtvou vakcínu. Obvykle po jednom až třech dnech odezní.

Jak často se musí očkování provádět?

Pokud trpíte oslabeným imunitním systémem, je nejlepší probrat se svým ošetřujícím lékařem, kdy je ten správný čas pro dvě očkování proti pásovému oparu. To platí zejména, pokud je vaše imunitní nedostatečnost způsobena lékařskou léčbou (jako je chemoterapie nebo kortizonová terapie).

Druhá vakcína proti pásovému oparu podána příliš brzy?

Někdy je druhá vakcína proti pásovému oparu náhodně podána méně než dva měsíce po první dávce vakcíny. Pak neexistuje žádná imunitní ochrana. Aby se vytvořila požadovaná ochrana vakcínou, předčasné druhé očkování proti pásovému oparu se nyní počítá jako první dávka vakcíny. Nejdříve za dva a nejpozději za šest měsíců bude následovat další očkování proti pásovému oparu.

Druhé očkování proti pásovému oparu bylo podáno příliš pozdě?

Očkování proti pásovému oparu: Komu se doporučuje?

Očkování proti pásovému oparu je zvláště užitečné pro starší lidi, protože je mnohem pravděpodobnější, že onemocní pásovým oparem než mladší lidé. Ohroženi jsou zejména lidé se závažným základním onemocněním nebo slabým imunitním systémem (buď v důsledku nemoci nebo v důsledku léčby, jako je chemoterapie): nejenže jsou náchylnější k onemocnění pásovým oparem, ale také se častěji vyvinou závažné průběhy a komplikace.

Z tohoto důvodu odborníci STIKO doporučují očkování proti pásovému oparu mrtvou vakcínou v této zemi následujícím skupinám lidí:

  • Všichni lidé starší 60 let
  • Všichni lidé ve věku 50 a více let s vrozenou nebo získanou imunitní nedostatečností nebo základním onemocněním (např. HIV, diabetes, revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, CHOPN, astma, chronické selhání ledvin)

Očkování proti pásovému oparu: kdo by neměl být očkován?

  • V případě známé alergie na některou ze složek vakcíny.
  • Pokud se po první dávce vakcíny proti pásovému oparu objevily alergické reakce
  • Pokud má někdo aktuálně akutní, těžké, horečnaté onemocnění (pak se očkování odkládá na později)
  • Během těhotenství a kojení
  • U dětí

Jak účinné je očkování proti pásovému oparu?

Jak pásovému oparu, tak přetrvávající bolesti nervů (postherpetická neuralgie, bolest po pásovém oparu) se dá dobře předcházet doporučenou mrtvou vakcínou. Poskytuje 92procentní ochranu proti pásovému oparu a 82procentní ochranu proti postherpetické neuralgii u lidí ve věku 50 let a starších.

Ochrana vakcínou se s věkem mírně snižuje: například lidé, kterým bylo v době očkování 70 a více let, jsou před pásovým oparem chráněni asi z 90 procent.

Očkování proti pásovému oparu: Co je ještě důležité

Očkování není vhodné pro léčbu pásového oparu nebo jeho pozdních následků (např. postherpetická neuralgie)!

Očkování bez známého onemocnění planými neštovicemi?

Někteří lidé nevědí, zda někdy měli plané neštovice, a proto jim hrozí pásový opar. Viry planých neštovic jsou však vysoce nakažlivé. Proto se předpokládá, že téměř všichni lidé starší 50 let, kteří vyrostli v Evropě, někdy měli plané neštovice a nesou tak v sobě dřímající patogen. Očkování proti pásovému oparu má tedy smysl i tehdy, pokud si nejste jisti předchozí infekcí planými neštovicemi.

Mrtvé očkování po živém očkování?

Někteří starší lidé již dostali živou vakcínu proti pásovému oparu – s omezenou účinností a délkou účinku. U nich je možné dostat i vakcínu proti pásovému oparu. Interval mezi živým a mrtvým pásovým oparem však musí být alespoň dva měsíce.

Očkování proti pásovému oparu: náklady

Očkování proti pásovému oparu je benefitem zdravotního pojištění: Náklady na očkování mrtvých hradí zákonné zdravotní pojišťovny osobám, kterým STIKO očkování doporučí. Většina soukromých zdravotních pojišťoven také hradí očkování proti pásovému oparu.

Nedostatková vakcína proti pásovému oparu: kdo ji dostane?

Někdy jsou vakcíny vzácné. To může také ovlivnit vakcínu proti pásovému oparu, například v době krize, kdy je nedostatek dodávek. Chcete-li se dozvědět, co lékaři dělají, když dojde k nedostatku zásob vakcín proti pásovému oparu, přečtěte si náš článek Nedostatky vakcín.