Artróza ramene (omartróza)

Rameno artróza, v technické terminologii známá také jako omartróza, je progresivní onemocnění ramenní kloub. Vede to ke zhoršení kvality chrupavka a nosit. The chrupavka lze také úplně opotřebovat, takže se pohybuje kost na kost, což je velmi bolestivé a nesmírně omezuje pohyblivost kloubu, dokonce ho ztuhuje.

V rameni artróza, akutní zánět kloubů se objevuje opakovaně, zatímco kloub je bolestivě oteklý a zahřátý. Aby se zabránilo zhoršení příznaků, jsou k dispozici různé způsoby léčby. Rameno artróza je vzácný ve srovnání s artrózou páteře nebo kolenní kloub.

Příčiny

Příčiny ramenní artróza může být mnoho a různorodé. Pokud nelze určit jedinou přesnou příčinu, označuje se jako primární ramenní artróza. Pokud však lze příčinu vysledovat zpět ke spouštěči, označuje se to jako sekundární artróza.

Příčiny mohou být například přepětí. Dlouhodobé přetížení vede k disproporci mezi zátěží a nosností chrupavka. To může být způsobeno například zraněním svalového podpůrného aparátu ramene, jako je otočná manžetanebo na vazy a tobolky ramenní kloub během nestability nebo po luxaci.

Systémová onemocnění jako např revmatismus může také přispět k rozvoji artrózy častým zánětem kloubů. Záněty způsobené infekcemi, například bakterie, může způsobit vážné dlouhodobé poškození chrupavky. Zranění ramenní kloub, jako jsou zlomeniny nebo chirurgické zákroky, mohou podporovat rozvoj artrózy. Existuje mnoho dalších možných příčin.

Příznaky

příznaky ramenní artróza se projevují pohybovými omezeními ramenního kloubu. Zejména návrat paže za tělo (vnitřní rotace), ale také zvednutí paže nad hlava je často omezeno. Pohyb kloubu může být bolestivý, ale artróza se zpočátku projevuje jako počáteční bolest, tj. na začátku pohybu a poté bolest dochází také během pohybu.

V případě pokročilé artrózy bolest v klidu také nastane. Pokud tzv aktivovaná artróza nastane, když se například produkty oděru chrupavky pohybují volně v kloubu a způsobují tam akutní zánět, může se kloub objevit zarudlý a zahřátý. Okolní tkáň je bolestivě oteklá a mobilita je velmi omezená.

Reflexivně se okolní svaly napnou a může dojít k bolesti v celém rameni krk plocha. Vzhledem k tomu, že pacienti s artrózou ramen se často vyhýbají používání ochranných mechanismů, mohou se v okolních strukturách objevit příznaky přetěžování. V nejhorším případě může artróza vést k úplné ztuhlosti ramene, tj. Neschopnosti pohybu.