Bolest syndromu nárazového ramene

Rameno syndrom nárazu je chronický bolest syndrom ramene způsobený zachycením struktur pod akromion. Postiženy jsou zejména šlachy svalu supraspinatus a tam umístěná burza. The bolest nastává hlavně při natažení paže do strany mezi 60 ° a 120 °, při práci nad hlavou nebo při větším zatížení.

V dalším průběhu onemocnění mohou také nastat pohybová omezení. Ve většině případů se zpočátku doporučuje konzervativní léčba fyzioterapií a fyzikální terapií. Rameno syndrom nárazu lze také léčit chirurgicky, cílem je rozšířit zúžený prostor pod akromion znovu. V každém případě je aktivní terapie velmi důležitou součástí léčby bolest a funkční omezení. Komplexní informace o tomto tématu naleznete v článku: Syndrom nárazu ramen

Příčiny bolesti

Příčina bolesti v rameni syndrom nárazu je obvykle uvěznění a neustálé tření šlachy svalu supraspinatus pod akromion. Burza, která tam leží, může být také ovlivněna a podrážděna. Struktury jsou citlivé na bolest a mohou se stát nepružnými a při neustálém přetížení a otírání vytvářet kalcifikované usazeniny.

To vede k dalšímu zúžení prostoru pod akromiem, což může způsobit bolest a omezit pohyb. Sval supraspinatus je obzvláště namáhán při práci nad hlavou a sportu, kde jsou paže používány nad hlavou, jako např plavání, tenis, házená nebo basketbal. Tyto aktivity a sport zvyšují riziko rozvoje syndrom nárazu ramene pokud je napětí trvalé. Syndrom nárazů ramen typicky se vyskytuje ve středním a stáří, protože svalové a šlachové struktury ztrácejí pružnost a mají tendenci procházet strukturálními změnami. Tento článek by vás mohl také zajímat: Kalcifikované rameno

Příznaky

Nejdůležitějším příznakem syndrom nárazu ramene je bolest, která se obvykle zvyšuje s progresí onemocnění. Typická bolest se objevuje hlavně v následujících případech: Obzvláště typická u syndromu nárazového ramene je bolest, když je paže roztažena do strany mezi 60 ° a 120 °, která zmizí, když je paže ještě zdvižena. Pokud bolestivý syndrom po nějakou dobu přetrvává, je často přijato úlevové držení těla a kloub se pohybuje méně ve všech směrech. To může také vést k omezení pohybu ramene, zejména během vnější rotace a únos.

  • Režijní práce
  • Při zvedání těžkých břemen
  • Při roztažení paže