Bolest ramene - správná fyzioterapie

Před zvažováním operace by často měly být vyčerpány všechny možnosti konzervativní terapie (bez chirurgického zákroku). Fyzioterapie může často zlepšit rameno bolest a dokonce to učinit bezbolestným. Další terapie, jako je fyzikální terapie teplem a masáž podporovat proces zlepšování.

Fyzioterapie místo chirurgického zákroku

Projekt ramenní kloub je svalem vedený kloub, a proto je nestabilnější než například kyčelní kloub. Pokud jsou odpovědné svaly a šlachy jsou ovlivněny opotřebením nebo zraněním, kloub již nemůže fungovat optimálně a kloub hlava již v zásuvce neklouže tak dobře jako dříve. Fyzioterapie může zlepšit toto klouzavé chování, posílit svaly a pomoci s centrováním hlava lepší v zásuvce znovu.

Kromě toho může fyzioterapie a fyzikální terapie eliminovat svalové napětí, které může také vést k rameni bolest a omezený pohyb. V mnoha případech lze tedy dosáhnout zlepšení symptomů bez nutnosti chirurgického zákroku. Důvodem pro operaci je, pokud je pacient mladý a nedávno utrpěl poranění svalu s těžkým ramenem bolest a výrazné příznaky, nebo pokud musí při práci vykonávat těžkou práci s paží (například nad hlavou). V některých případech lze plnou funkčnost léze obnovit pouze chirurgicky.

„Vápenné rameno“ (náraz)

Projekt syndrom nárazu je také známý jako bolestivý oblouk nebo bolestivý oblouk. Projevuje se jako bolest ramene když je paže zvednuta do strany, zejména mezi 60 a 120 stupni. Na poslední části, blízko ucha, bolest charakteristicky opět ustupuje.

Projekt syndrom nárazu je často způsobena svalovou šlachou nebo burzou ramene. Jsou-li tyto struktury strukturálně změněny opotřebením, tj. „Kalcifikovány“, nemohou již snadno klouzat přes sebe a jsou zachyceny pod kostí kosti akromion když je ruka zvednutá. Výsledkem je bolest ramene, a může také vést ke smyslovým poruchám v paži nebo pocitům necitlivosti.

Impingement syndrom může být také způsobeno opotřebením (artróza) Ve chrupavka akromioklavikulárního kloubu. Bolest nemusí být nutně lokalizována tam, kde je příčina. Aktivní klouzání ramene dolů (ke snížení tlaku na šlachy) Výchozí pozice: Posaďte se bokem ke stolu, loket je ohnutý a loket a předloktí jsou na stole, rameno zahnuté přibližně 30 stupňů do strany Provedení: Představte si míč v podpaží, který chcete otočit směrem k podlaze 3krát 15 opakování, mezi sériemi malé přestávky cca. 30 sekund

  • Výchozí pozice: Sedněte stranou ke stolu, loket je ohnutý a loket a předloktí jsou na stole, rameno je ohnuté asi o 30 stupňů do strany
  • Provedení: Představte si kouli v podpaží, kterou chcete otočit směrem k podlaze
  • 3krát 15 opakování, malé pauzy mezi sériemi asi 30 sekund

neprovádějte toto cvičení bezprostředně po čerstvé lézi, jinak v závislosti na bolesti Výchozí poloha: podpora předloktí na podložce, kolena nebo chodidla se dotýkají podlahy, zbytek těla tvoří přímku, hýždě nejsou vyšší než záda a stehna, lopatky jsou pokud možno přitahovány k páteři, držte je po dobu 20-30 sekund, opakujte 3krát

  • Toto cvičení neprovádějte ihned po nové lézi, jinak je to bolestivé
  • Výchozí poloha: Podpora předloktí na podložce, kolena nebo chodidla se dotýkají podlahy
  • Zbytek těla tvoří přímku, hýždě nejsou výše než záda a stehna, lopatky jsou přitahovány k páteři
  • Pokud je to možné, držte po dobu 20-30 sekund, opakujte 3krát