Bolest TEP v rameni

V rameno TEP, oba hlava a objímka kloubu mezi horní část paže a lopatka byly uměle nahrazeny, například k léčbě pokročilých ramenní kloub artróza. Například ramena TEP se používají méně často než kolena nebo kyčle ramenní kloub artróza je méně časté a ukotvení endoprotézy na rameno je také obtížnější. Bolest sledování operace je zcela normální a může pokračovat v průběhu pooperační léčby.

Bohužel implantace a rameno TEP na současné úrovni je obvykle doprovázeno omezením funkce, protože je obtížné obnovit tento složitý kloub s umělou přesností. Bolest v důsledku svalového napětí nebo špatného držení těla lze léčit fyzioterapií a fyzikální terapií. Komplexní informace k tomuto tématu naleznete v článku: Rameno TEP

Příznaky

Obzvláště bezprostředně po operaci, těžké bolest v oblasti ramen často dochází, což může vyzařovat hlavně do oblasti deltového svalu. Může také dojít k necitlivosti nebo brnění v této oblasti nebo v prstech, které by obvykle mělo zmizet po několika dnech, jinak by měl být kontaktován ošetřující lékař. Ihned po operaci je také normální bolest při pohybu ramene, zejména při šíření a otáčení směrem ven.

Ty by se však v průběhu pooperační léčby měly po několika týdnech výrazně snížit hojení ran pokročila dále. A rameno TEP nemůže vždy dokonale reprodukovat složitou interakci společných partnerů. Lze tedy očekávat, že omezení pohyblivosti zůstanou zachována, což může vést ke svalovému napětí, které může také způsobit bolest v dalším průběhu léčby.

Příčiny bolesti

Bolest TEP v rameni může mít různé příčiny.

  • Bezprostředně po operaci obvykle převládají bolesti rány způsobené zraněnými a během operace natažené struktury jako kůže a svaly. Tato bolest měla po několika týdnech výrazně zeslábnout a dá se s ní dobře zacházet léky proti bolesti.
  • Další příčinou je bolest, která trvá déle než počáteční bolest rány a objevuje se například zejména při pohybu a stresu.

    Na začátku svaly a šlachy které mají receptory bolesti, se musí přizpůsobit nové situaci kloubu. Později mohou existující omezení pohybu a nedostatek pohybu kloubu způsobit, že se tyto struktury slepí a vytvoří příliš velké napětí. To vytváří začarovaný kruh, protože úleva od bolesti, způsobená bolestí, způsobuje další zkracování a lepení svalů a šlachy.

  • Bolest v operovaném rameni může být samozřejmě způsobena také samotnou protézou, pokud se materiál nedaří dokonale nasadit, pokud se protéza uvolnila nebo dokonce luxovala. Trvalá bolest by proto měla být vždy ošetřujícím lékařem objasněna.