Rameno TEP

Termín rameno TEP znamená totální endoprotézu ramene a popisuje tak úplnou náhradu obou společných partnerů ramenní kloub. Rameno TEP je obvykle nutné, pokud jsou oba kloubní partneři postiženi těžkými degenerativními změnami. Ve většině případů je tato degenerace kloubu způsobena artróza z ramenní kloub, ale může být také způsobena revmatickým onemocněním nebo traumatickým zraněním ramene. Prostřednictvím operace a následné fyzioterapie bolest lze výrazně snížit a funkčnost kloubu se může opět výrazně zlepšit.

Co se děje během operace?

Ramenní TEP se používá pod Celková anestezieRameno je obvykle nejprve lokálně anestetizováno, což znamená, že pro celkovou anestézii je zapotřebí méně léků. Za prvé, zdravé struktury, jako jsou svaly, šlachy a vazy jsou připraveny do strany a pak oba kloub hlava a zásuvka jsou odstraněny. Existují různé možnosti návrhu náhrady kloubu, v závislosti na stav svalů obklopujících rameno a kost, ve které má být TEP ramene ukotven.

V případě, že otočná manžeta je v dost chudé stav, inverzní protéza ramene lze použít, ve kterém jsou konvexní a konkávní části kloubu zaměňovány. To zaručuje lepší stabilitu a používá se hlavně u pacientů v pokročilém věku. Ramenní TEP nabízí lepší výsledek, pokud jde o svobodu pohybu.

Kloub hlava lze opravit v pažní kost s dříkem protézy. Je možné cementovat tento dřík do kosti, což slibuje větší stabilitu, ale ztěžuje výměnu protézy. Alternativou k dříkové protéze je umístění kovové čepičky na humerál hlava.

Doba trvání OP

Chirurgický zákrok trvá 1.5 až 2.5 hodiny, poté pacient obvykle zůstává v zotavovací místnosti pod dohledem 1 až 3 hodiny a poté je obvykle převezen na normální oddělení.