Známky porodu: Jak zjistit, kdy začíná

Možné předzvěsti narození

Pár týdnů před porodem miminko změní polohu a ženské tělo se začne připravovat na porod. Těhotné ženy pociťují tyto změny více či méně zřetelně: břicho se snižuje, což usnadňuje dýchání. Zároveň však tlak miminka na močový měchýř a střeva zvyšuje nutkání močit a vyprazdňovat se. Dalšími předzvěstmi jsou únava a pocit tíhy, ztráta spánku a chuti k jídlu nebo celkový neklid. Ne všechny ženy si těchto změn všimnou. Naproti tomu protržení blan, výtok hlenové zátky a kontrakce jsou rozpoznatelné a typické pro všechny těhotné ženy.

Narození: Jasné známky

Jasnou známkou porodu je vypuzení hlenové zátky, která v těhotenství uzavírá děložní hrdlo. Jeden až dva dny před porodem, nejpozději v den porodu, se odloučí a odchází v hlenu s následným mírným krvácením. Tento proces se také nazývá kreslení.

Sestupný a předčasný porod

Nepravidelné kontrakce začínají již ve 20. týdnu těhotenství a s postupem těhotenství výrazně nabývají na pravidelnosti a intenzitě. Zhruba tři až čtyři týdny před porodem začnou změnu polohy miminka a pokles bříška ovlivňovat tzv. sestupné kontrakce. Více o těchto kontrakcích si můžete přečíst zde.

Silné, ale nepravidelné předčasné kontrakce se hromadí jako znamení porodu, zejména v posledních dnech. I když jsou tyto kontrakce někdy velmi bolestivé, způsobí pouze pevné zatlačení hlavičky plodu do pánevního vchodu. Přechod do skutečných porodních bolestí, nazývaných také otevírací kontrakce nebo cervikální kontrakce, je hladký.

40. týden: Známky narození

O skutečném zahájení porodu rozhodují tzv. otevírací kontrakce. Každý z nich trvá v průměru 30 až 60 sekund a objevují se pravidelně každých pět až 20 minut. Díky těmto nepřetržitým kontrakcím a různým metabolickým procesům se děložní čípek postupně začíná otevírat. Bolest spojená s otevíráním kontrakcí je ženami vnímána velmi odlišně.

Blíží se porod: Kdy nejpozději na kliniku?

Hlenová zátka, protržení blan a kontrakce jsou jasné známky: Porod se nezadržitelně blíží, miminko si razí cestu. Do porodnice nebo porodního centra nebo informovat porodní asistentku o nadcházejícím domácím porodu byste měli, pokud pravidelné kontrakce přicházejí v intervalu deseti minut nebo kratším a trvají déle než půl hodiny.