Silymarin (extrakt z ovoce z ostropestřce mariánského): Definice, metabolismus, biologická dostupnost

Silymarin je ovocný extrakt a pochází z mléčný bodlák (Silybum marianum). Tato léčivá rostlina patří do složené rodiny (Asteraceae), podčeleď Carduoideae. S výškou stonku 20 cm až 150 cm je jednoletá až dvouletá bylina snadno rozpoznatelná podle bílozelených mramorovaných listů a fialového květu. Mlít bodlák roste přednostně na suché kamenité půdě a nachází se v severní Africe, Malé Asii, jižním Rusku a středomořské oblasti. Tato rostlina se pěstuje a pěstuje v Rakousku, Maďarsku, Německu, Argentině, Venezuele a Čína. Černohnědé plody mléčný bodlák se skládají z 20% až 30% oleje bohatého na tuky s vysokým obsahem kyseliny linolové, 25% až 30% bílkovin, 1.5% až 3% silymarinu a také fytosteroly a sliz. Výsledný silymarinový komplex se skládá z flavanolignanů silybinu (nebo silibininu), silicristinu, silidianinu, isosilibinu a flavanonol taxifolinu. Na 40% až 70% tvoří silybin největší podíl a má nejvyšší biologickou aktivitu.

Metabolismus

Po perorálním podání je silymarin absorbován o 20% až 50%. Flavanolignany jsou konjugovány se síranem a kyselinou glukuronovou v játra a poté zadejte plazmu a žluč. Po 4 až 6 hodinách maximální plazma koncentrace je dosaženo na 1.3 µg / ml až 1.7 µg / ml. Vylučuje se 80% silymarinu žluč a přibližně 10% vstupuje do enterohepatický oběh (střevní-játra oběh).

Biologická dostupnost

Projekt biologická dostupnost silymarinu je nízká a závisí na koncentrace stejně jako přítomnost dalších složek (např flavonoidy, fenolové deriváty, Proteinů, tokoferoly atd.). Přidáním fosfatidylcholinu nebo ß-cyklodextrinu je silymarin biologicky dostupnější.