Silymarin (extrakt z ovoce z ostropestřce mariánského): Funkce

Silymarin se tradičně používá jako čaj nebo suchý extrakt k léčbě nemocí játra, žlučník a slezina. Nyní je jedním z nejlépe studovaných fytochemikálií. Na základě klinických údajů se silymarin používá podpůrně pro následující stavy:

  • Onemocnění jater související s alkoholem
  • Cirhóza jater
  • Akutní a chronická hepatitida
  • Játra nemoc vyvolaná drogy, léky, toxiny (např. zelená houba).

Různý placebo- kontrolované intervenční studie s účastníky studie trpícími alkohol-indukovaný zánět jater jakož i játra cirhóza zkoumala účinek silymarinu denně dávka 280 mg až 420 mg po dobu 3 měsíců až 4 let. Po této době bylo pozorováno významné (výrazné) snížení úmrtnosti, snížení hladin jaterních enzymů a zlepšení funkce jater. V dalších klinicky kontrolovaných intervenčních studiích bylo prokázáno, že silymarin podporuje léčbu nealkoholických nápojů. mastná játra onemocnění (NAFL; NAFLE; NAFLD). Po dobu 8 týdnů konzumovalo 33 nemocných jedinců 210 mg silymarinu denně. Po tomto období byly zvýšené hodnoty jaterních enzymů aspartátaminotransferázy (AST; GOT) sníženy o 51% a alanin aminotransferáza (ALT; GPT) o 57%. Užívání 140 mg silymarinu denně vedlo k významnému (výraznému) 32% poklesu těchto transamináz. V jiné intervenční studii bylo pozorováno, že po 6měsíčním příjmu 280 mg silymarinu se hladiny AST 62% subjektů a hladiny ALT 52% subjektů normalizovaly. Kombinace silybinu (hlavní účinné látky silymarinu), fosfatidylcholinu a vitamin E měl také pozitivní vliv na nealkoholické nápoje mastná játra choroba. Příjem vedl ke zlepšení hladin jaterních enzymů, inzulín odolnost a játra histologie u 122 účastníků studie po 12 měsících. Ochranný účinek silymarinu na játra je způsoben.

  • Stabilizace vnějších jater buněčná membrána. Noxae (škodlivé látky) tedy nemohou vstoupit do vnitřku buňky.
  • Funkce jako radikální mrchožrout; v důsledku antioxidant aktivita, je zabráněno peroxidaci lipidů.
  • Aktivace DNA-dependentní RNA polymerázy I; stimuluje to syntézu bílkovin a nukleových kyselin a poškozené hepatocyty (jaterní buňky) se mohou lépe regenerovat.
  • Protizánětlivá (protizánětlivá) vlastnost, čímž podporuje detoxikace škodlivých látek (detoxikace škodlivých látek).