Sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin)

Typické symptomy sinusitida patří trvalé rýmaobtížnost dýchání přes nos, tlak a poklepání bolest v oblasti tváří, čela a očí a zvýšené sekrece v nose a krku. Tyto příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, zda sinusitida je akutní nebo chronická. Co dělá sinusitida cítit se jako? Co lze udělat se sinusitidou? Poskytujeme informace o příčinách, příznacích a léčbě sinusitidy.

Co je sinusitida?

Sinusitida je zánět sliznic v dutinách, které pocházejí z nos (paranazální dutiny). paranazální dutiny jsou dutiny obsahující vzduch v sousedních kosti z nos. Paranazální dutiny se dělí na:

 • Čelní dutiny (sinus frontalis), které jsou umístěny za čelo vpravo a vlevo od nosu.
 • Maxilární dutiny (sinus maxillares), které jsou umístěny vpravo a vlevo od nosu za tvářemi
 • Sfenoidní sinus (sinus sphenoidalis), který je umístěn docela daleko uvnitř lebky a dosedá na zadní část hltanu
 • Ethmoidální dutiny (Sinus ethmoidales), které hraničí s přední částí čelního a zadní části sfénoidálního sinu.

Zatímco maxilární sinusitida nebo ethmoidální buňka zánět vyskytuje se ve většině případů, čelní sinusitida je méně častá a sfenoidní sinusitida je nejvzácnější. Paranazální dutiny a zánět vedlejších nosních dutin - iStock.com/kowalska-art

Sínusy jsou lemovány stejnými sliznice jako nosní dutina sám (cavitas nasi). Jsou v neustálé komunikaci prostřednictvím jemných otvorů na bočních a zadních stěnách nosní dutina. V dutinách se inhalovaný vzduch ohřívá a zvlhčuje a poté vstupuje do spodní části dýchací trakt. Toto úzké spojení je důvodem, proč se v důsledku často vyskytuje sinusitida rýma - zánět z nosní sliznice, lépe známý jako nachlazení. Když zánět vedlejších nosních dutin a rýma vyskytují současně, což se často stává, říká se tomu rhinosinusitida. Zánět vedlejších nosních dutin je jednou z nejčastějších onemocnění ze všech - postihuje ji nejméně jednou ročně mnoho dospělých. V závislosti na kurzu se rozlišuje mezi akutní a chronickou sinusitidou.

Příčiny zánětu vedlejších nosních dutin

Spouštěče z akutní zánět vedlejších nosních dutin jsou často infekce dýchacích cest, jako je nachlazení. Když jsou sliznice v nosu oteklé a napadeny a studený, nosní sekrece, které tělo ve skutečnosti produkuje k čištění nosu, již nemohou správně odtékat. Pokud je průchod mezi nosní dutina a tím jsou dutiny zablokovány, dutiny již nejsou řádně ventilovány. Sekrece se v nich hromadí a patogeny tam nacházejí ideální podmínky pro rozmnožování v teplém a vlhkém podnebí. To vede k zánětu vedlejších nosních dutin. Akutní sinusitida je zpočátku obvykle způsobeno viry. Často se však na ní usadí další bakteriální infekce, která způsobí hnisavý zánět. V obou případech může být sinusitida také nakažlivá. Oslabený imunitní systém je v zásadě považován za rizikový faktor pro vznik sinusitidy. Patogeny se mohou také dostat do nosu plavání, tomuto se říká koupací sinusitida. Ve vzácných případech akutní zánět vedlejších nosních dutin je také vyvolána silnými výkyvy tlaku (například když letící nebo potápění). Další možné příčiny sinusitidy jsou anatomicky způsobené zúžení, zejména v oblasti sinusových otvorů (například zakřivené nosní přepážky nebo nosní polypy), zánět zubů nebo alergie - v těchto případech však obvykle jde o chronickou sinusitidu. Chronická sinusitida se může také vyvinout z akutní sinusitidy, pokud se tato nehojí správně. Sinusitida: příznaky a domácí léky.

Příznaky akutní sinusitidy.

Příznaky zánětu vedlejších nosních dutin se mohou od člověka k člověku trochu lišit. Typické příznaky akutní sinusitidy jsou:

 • Rýma se zpočátku vodnatými, později silnými nosními sekrety (často purpurově žlutozelená).
 • Obtížný dýchání nosem kvůli ucpanému nebo oteklý nos.
 • Porucha čichu
 • Silná bolest hlavy, bolest v obličeji a pocit tlaku na různých místech, v závislosti na postiženém sinu (například chrámy, oči, tváře), zejména v první polovině dne, a zvýšily se při ohýbání
 • Klepání bolest přes maxilární sinus a čelní sinus.
 • Sekreční tok v zadní části krku
 • Někdy může dojít také k otoku obličeje
 • Zčervenal a oteklé víčka (uveďte šíření zánětu).
 • Celkový pocit nemoci
 • Horečka (může vystoupit až na 40 stupňů Celsia)
 • Kašel (v důsledku hlenu běh do průdušek).
 • Bolest zubů je možná při zánětu maxilárních dutin

Známky onemocnění jsou zpravidla výraznější u akutní sinusitidy než u chronické.

Příznaky chronické sinusitidy.

Chronická sinusitida se říká, že se vyskytuje, když příznaky trvají déle než dvanáct týdnů. Pokud se zánět vedlejších nosních dutin vyskytuje častěji než čtyřikrát ročně, ale příznaky mezi nimi zcela vymizí, nazývá se to opakovaná zánět vedlejších nosních dutin. Příznaky chronické sinusitidy jsou podobné příznakům akutní formy, jsou však obvykle slabší a po dlouhou dobu zcela nezmizí. Typické příznaky chronické sinusitidy jsou:

 • Zvýšená tvorba nosního hlenu
 • Zablokované dýchání nosem
 • Mírný tlak na postiženou dutinu
 • Klepání na čelistní a čelní dutinu je často bolestivé, ale tento příznak se nemusí vyskytnout
 • Bolest hlavy a bolest v krku jsou možné
 • Pach a porucha chuti
 • Únava a snížený výkon
 • Kašel

Chronická sinusitida často zahrnuje maxilární sinus a etmoidální buněčný systém. Sinusitida se často vyskytuje ve spojení s chronickými bronchitida. Tomu se pak říká sinubronchitida. V těchto případech je nutné zacházet s oběma.

Komplikace sinusitidy

Sinusitida může mít za následek komplikace, pokud není správně zacházeno. Například kostní sinusová stěna se také může zapálit a prorazit. To může způsobit šíření zánětu do okolních orgánů, kosti a měkké tkáně, například způsobující zánět čelní kosti. Možným důsledkem ve vzácných případech je hnisavá meningitida (meningitis purulenta) nebo zánět mozku (encefalitida). Pokud se zánětlivý proces rozšíří na oběžnou dráhu, oční víčko dojde k otoku a později vyčnívá oční bulva (protrusio bulbi). Oční víčko edém se vyskytuje častěji, zejména u dětí, a projevuje se červenavým a oteklé víčka. Poruchy zraku vyžadují v mnoha případech okamžitý chirurgický zákrok příčinného sinu. Zejména u malých dětí se může zánět vedlejších nosních dutin rozšířit také do ucha a vést ke středu ušní infekce nebo zánět Eustachovy trubice. Z dlouhodobého hlediska může chronická sinusitida vést ke zvětšení dutin v důsledku zapouzdření akumulace tekutin. Tyto takzvané cely musí být chirurgicky odstraněny.