Kožní plíseň: Příznaky, rozpoznání příznaků, léčba

Stručné shrnutí

 • Co je kožní plíseň? Plísňová infekce kůže a/nebo jejích příloh. Běžné formy jsou atletická noha (tinea pedis), lišaj (tinea corporis), plíseň nehtů (onychomykóza nebo tinea unguium), plíseň hlavy (tinea capitis), plíseň rukou (tinea manuum), kožní kandidóza a pityriasis versicolor.
 • Příčiny: Dermatofyty (vláknité houby), kvasinky (výhonky) nebo plísně. Infekce z člověka na člověka, ze zvířete na člověka nebo dotykem kontaminovaných předmětů.
 • Rizikové faktory: Zvláště náchylní jsou lidé s poruchami krevního oběhu (jako je cukrovka, oslabený imunitní systém nebo obezita).
 • Příznaky: např. zarudlé, svědivé oblasti kůže na trupu a končetinách u lišaje; šedobílá, nafouklá kůže s malými trhlinami v mezerách mezi prsty u atletické nohy; kulaté, ostře ohraničené kožní změny na hlavě s polámanými nebo vypadlými vlasy u plísně hlavy.
 • Prognóza: Při důsledné léčbě obvykle úplné zhojení bez trvalého poškození kůže. Komplikace hlavně u lidí se slabým imunitním systémem a dětí (plísňová infekce vnitřních orgánů).

Kožní plíseň: Příznaky

Příznaky kožní plísně závisí na tom, který patogen způsobuje infekci, která část těla je postižena a jak rozsáhlá je infekce. Vláknité houby (dermatofyty) patří mezi nejčastější patogeny. Mohou infikovat kůži, vlasy a nehty. Dalšími běžnými patogeny jsou kvasinky a plísně. Kromě kůže mohou infikovat i sliznice a vnitřní orgány. V následujícím textu se dozvíte více o typických příznacích důležitých typů kožních plísní:

Příznaky atletické nohy (tinea pedis)

Chodidla mohou být také postižena atletickou nohou. Známky skvamózní-hyperkeratotické formy jsou suché, bílé olupování kůže. Někdy se rozvine zánětlivější infekce s vezikuly a svěděním. Příznaky se mohou rozšířit i na boční okraje nohy. Hřbet nohy obvykle zůstává asymptomatický.

Vezikulárně-dyshidrotická forma postihuje klenbu a okraje nohy, kde váčky praskají. Na ploskách nohou váčky kvůli zrohovatělé vrstvě nepraskají, ale vysychají. Obvykle doprovází atletickou nohu pocit napětí a svědění.

Příznaky kožního onemocnění (tinea corporis)

Tinea corporis (lišajník) je také kožní plísňová infekce způsobená vláknitými houbami. Postihuje trup a končetiny. Postižené oblasti kůže vykazují kulaté, šupinaté zarudnutí, které může splývat (splývat) a je obvykle spojeno s výrazným svěděním.

Více o kroužkovci se dozvíte v článku Tinea corporis.

Příznaky plísně hlavy (tinea capitis).

Plísně mohou také ovlivnit chlupaté oblasti hlavy. Postižena je většinou pokožka hlavy a jen výjimečně obočí či vousy, přičemž spouštěčem jsou nejčastěji vláknité plísně. Příznaky kožní plísně, které se vyskytují, jsou velmi rozmanité. U některých pacientů probíhá mykóza hlavy téměř bez příznaků (bez známek zánětu). U mnoha dalších se vyvíjejí kruhové, ostře ohraničené bezsrsté oblasti různé velikosti. Pokožka hlavy vykazuje v těchto oblastech šedavé šupiny. Jindy postižená místa na temeni připomínají strniště – v důsledku napadení houbami se chlupy odlomily zhruba ve stejné výšce.

Vše o příčinách, příznacích a léčbě plísně hlavy najdete zde!

Příznaky plísně na obličeji (Tinea faciei).

Infekce plísní nití na obličeji se projevuje ve formě šupinatých, svědivých kožních oblastí. Příznaky se obvykle zhorší, když je pokožka obličeje vystavena silnému světlu. Tinea faciei se také může vyskytovat společně s tinea corporis. Pokud jsou příznaky velmi závažné, může to být známka oslabeného imunitního systému.

Příznaky plísně rukou (tinea manuum)

Příznaky kožní plísně na rukou lze také vysledovat zpět k infekci vláknitými houbami. Obvykle je zpočátku postižena pouze jedna ruka. Později se plísňová infekce může rozšířit i na druhou ruku. Mnoho pacientů s tinea manuum také trpí atletickou nohou.

Lékaři rozlišují dvě formy houby na rukou:

 • dyshidrosiformní houba rukou: Vyskytuje se méně často než hyperkeratoticko-skvamózní forma. Typickými příznaky kožních plísní jsou zde svědivé puchýře na dlani, na hranách ruky a/nebo na bočních částech prstů.

Zvláštní formou tinea manuum je syndrom „jedna ruka/dvě nohy“. Je také známá jako tinea palmoplantaris: V tomto případě se příznaky kožní plísně objevují na jedné dlani a obou chodidlech. Diabetici jsou často postiženi, protože jsou zvláště náchylní k infekci.

Příznaky plísně nehtů (tinea unguium)

Co pomáhá, jak se to dá poznat a léčit, si přečtěte v našem textu o plísni nehtů!

Příznaky inguinální houby (tinea inguinalis)

Plísňové infekce v oblasti třísel často postihují muže, kteří se silně potí. Typickými příznaky jsou pálení, ostře ohraničené zarudnutí kůže se zvýrazněnými okraji a částečné šupinatění. Infekce obvykle začíná na kůži mezi stehny a šourkem. Později se často šíří směrem ke konečníku a hýždím. Může být také postižen šourek, penis a u žen vulva.

Příznaky kožní kandidózy

Kožní kandidóza se zpočátku projevuje nodulárními váčky (papulopustuly). Ty se rychle vyvinou do velkých červených, částečně mokvajících plaků se šupinatými okraji, které jsou doprovázeny malými pustuly.

Obecně platí, že kvasinková infekce (kandidóza) může kromě kůže postihnout i sliznice. Plísňové napadení genitální oblasti se nazývá genitální kandidóza. U žen se projevuje jako poševní plíseň. Typickými příznaky jsou silné svědění, skvrnité zarudnutí, stíratelné bílé usazeniny na sliznici a drobivý bílý výtok bez zápachu. Muži jsou méně často postiženi genitální kvasinkovou infekcí. Pokud se tak stane, projeví se jako zánět žaludu (plíseň penisu).

Příznaky pityriasis versicolor (lišejník genitálií)

Tato forma kožní plísně začíná ostře ohraničenými, kulatými skvrnami, které mají velikost čočky nebo haléře a téměř vůbec nesvědí. Skvrny se časem spojí do větších mapovitých ohnisek s hladkým povrchem. Pokud je pohladíte špachtlí, kůže se odlupuje. Šupiny kůže připomínají otruby, které jí daly jméno.

Kožní skvrny jsou ve srovnání se zdravou kůží zbarveny. V závislosti na barvě kůže je rozdíl v barvě:

 • Pityriasis versicolor alba: U tmavovlasých nebo opálených pacientů vypadají skvrny na kůži světlé barvy. Za to může hustý plísňový koberec na kůži, který blokuje UV záření. Kůže pod ní tedy již nemůže produkovat barevný pigment (melanin). Výsledkem jsou bílé skvrny na tmavé pokožce.
 • Pityriasis versicolor rubra: U pacientů se světlou pletí se naopak objevuje pityriasis versicolor rubra s červenohnědými skvrnami. Zbarvení je způsobeno pigmenty produkovanými samotnou houbou.

Příznaky mikrosporiázy

Toto kožní plísňové onemocnění způsobují vláknité houby rodu Microsporum (jako je M. canis). Tyto houby často infikují domácí zvířata, jako jsou psi a kočky. Prostřednictvím kontaktu s takto infikovanými zvířaty se člověk může nakazit houbou. To se stává zejména dětem. Vyvíjejí se u nich zánětlivé kožní léze ve tvaru disku na trupu a pokožce hlavy. Pokud je pokožka hlavy infikována, vlasy se mohou v postižených oblastech odlomit.

Kožní plíseň: léčba

Plísňové kožní infekce se léčí antimykotiky. Jde o léky, které působí specificky proti plísním. Pacienti mohou léčbu drogami podpořit obecnými tipy a domácími prostředky.

Léčba kožních plísní: Léky

Mezi externě aplikovaná antimykotika patří nystatin, klotrimazol, mikonazol, isokonazol a amorolfin. K vnitřnímu užití se používá amfotericin B, itrakonazol, ketokonazol, terbinafin a flucytosin.

Mnoho antimykotik je volně prodejných. Než si však kožní plíseň ošetříte sami, měli byste navštívit dermatologa. On nebo ona vám může říci, které antimykotikum je ve vašem případě nejlepší. Svou roli zde hraje typ kožní plísně a individuální faktory, například váš věk a případné probíhající těhotenství.

V případě silného svědění nebo pálení kůže lze kromě antimykotik aplikovat na příslušné oblasti kůže protizánětlivé glukokortikoidy („kortizon“) ve formě krému nebo masti.

Léčba kožních plísní: Obecné tipy

 • Nenoste boty, které nejsou příliš prodyšné.
 • Ponožky, punčochy a spodní prádlo by se měly denně měnit a prát alespoň na 60 stupňů Celsia.
 • Při ošetření nohou atleta a bezprostředně po něm pomáhá dezinfikovat punčochy, ponožky a boty antimykotikem.
 • Prostory mezi prsty po sprchování nebo koupání vždy dobře osušte (použijte samostatný ručník!), protože houby ho milují vlhké a teplé.
 • V místech se zvýšeným rizikem infekce mykózou (jako jsou bazény, sauny apod.) byste měli dbát především na hygienu a nechodit bosí.

Jako obecné pravidlo vždy udržujte rizikové nebo již infikované oblasti těla, jako jsou podpaží, oblast genitálií a chodidla, suché. K osušení byste také měli vždy používat samostatný ručník. Zabráníte tak šíření plísňové infekce do jiných částí těla nebo jiných lidí.

Kožní plíseň: domácí prostředky

Stejně jako u mnoha jiných onemocnění se i na kožní plísně doporučuje široká škála domácích prostředků. Jak efektivní jsou v jednotlivých případech, nelze předvídat. Jaký domácí lék na kožní plísně je pro vás vhodný, je nejlepší se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. Odborník může upozornit i na možné vedlejší účinky a interakce.

Rozsáhlé napadení houbami vždy vyžaduje lékařské ošetření. Domácí prostředky by zde měly být použity maximálně jako doplněk. Nedostatečně léčená kožní plíseň se může stát chronickou a někdy se dokonce rozšířit do vnitřních orgánů. Za určitých okolností to může vést k život ohrožujícím komplikacím!

Léčba kožních plísní octem

Ošetření kožních plísní éterickými oleji

Různé éterické oleje mohou hubit houby. Působí také regeneračně na pokožku a protizánětlivě. Nejdůležitějším esenciálním olejem pro léčbu kožních plísní je tea tree olej. Jelikož tento olej pokožku vysušuje, měli byste ji zároveň ošetřovat výživným olejem nebo bambuckým máslem.

Kožní plíseň: příčiny a rizikové faktory

Různé druhy hub mohou způsobit kožní plísně:

Vláknité houby

Ve většině případů jsou kožní plísňové infekce způsobeny vláknitými houbami (dermatofyty). Odborníci pak hovoří také o dermatofytóze. Nejčastějším spouštěčem ve střední Evropě je vláknitá houba Trichophyton rubrum. Je zodpovědný především za kožní onemocnění a plísně nehtů. Dalšími vláknitými houbami, které často spouštějí kožní plísně, jsou Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis (spouštěč mikrosporiázy) a Trichophyton verrucosum (zoonotický patogen, zejména ve venkovských oblastech).

Kvasinkové houby

Kůži a sliznice mohou také napadnout kvasinky (plísně). Nejznámější kvasinkovou houbou je Candida albicans. Patří k přirozené flóře sliznic. Za určitých okolností (např. imunitní nedostatečnost) se může silně množit a způsobit infekci, například v oblasti pochvy (vaginální mykózu). Další známou kvasinkovou infekcí kůže je pityriasis versicolor.

Formy

Plísně hrají jako původci kožních plísní jen malou roli. Mohou však infikovat – stejně jako kvasinkové houby – i vnitřní orgány a způsobit tak těžkou systémovou mykózu. Jedná se o plísňovou infekci, která postihuje několik orgánových systémů nebo prakticky celé tělo.

Kožní plíseň: přenos a infekce

Kožní plíseň: rizikové faktory

Různé individuální rizikové faktory podporují kožní plíseň. Patří mezi ně diabetes mellitus a obezita. V posledním případě se v kožních záhybech tvoří zvýšený pot, což poskytuje houbám optimální podmínky pro život.

K plísňové infekci je náchylná i kůže a sliznice lidí s poruchami krevního oběhu.

Dalším rizikovým faktorem je oslabený imunitní systém. Slabost imunitního systému může být způsobena závažným onemocněním (jako je HIV) – nebo léky, které imunitní systém potlačují. Taková imunosupresiva se podávají například po transplantacích orgánů a při autoimunitních onemocněních.

Kožní plísně: vyšetření a diagnostika

Při podezření na kožní plíseň je tím pravým kontaktem rodinný lékař nebo dermatolog (dermatolog). V případě kožních plísní v intimní oblasti se můžete poradit i s gynekologem nebo urologem.

Následuje fyzikální vyšetření. Lékař pozorně zkoumá kožní změny. Zda se skutečně jedná o kožní plíseň či nikoliv, většinou dokáže poznat pouhým okem.

K potvrzení diagnózy lékař odebere výtěr z postižené oblasti kůže. Poté se v laboratoři připraví houbová kultura ve speciálním živném médiu. Tímto způsobem lze kultivovat a identifikovat jakékoli houby za optimálních růstových podmínek. To může trvat až čtyři týdny. Detekce typu patogenu je důležitá pro výběr správné léčby.

V individuálních případech může být užitečné odebrat vzorek tkáně (biopsii) pro podrobnější vyšetření.

Kožní plíseň: průběh onemocnění a prognóza

Kožní plíseň se sama o sobě nehojí, ale musí se léčit. Je zapotřebí trpělivosti, protože plísňové infekce jsou obvykle tvrdohlavé. Zvláště důležité je užívat antimykotika (antimykotika) tak dlouho, jak předepsal lékař. Pokud terapii předčasně ukončíte, kožní plíseň se může vrátit. Při správné léčbě se však infekce šišinky téměř vždy zcela vyléčí. Vzhled pokožky se normalizuje, vypadlé chloupky dorostou.

Možné jsou ale i komplikace, zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem a u dětí. U těchto pacientů je zvýšené riziko rozšíření kožní plísňové infekce do orgánů uvnitř těla.

Kožní plísně: prevence

Abyste zabránili (nové) infekci kožní houbou, měli byste dbát na několik tipů:

 • Denně měňte ponožky a spodní prádlo a perte je alespoň na 60 stupňů Celsia.
 • Vyhněte se obuvi, která není příliš prodyšná a vždy udržujte pokožku suchou na citlivých místech těla (kožní záhyby, mezery mezi prsty atd.).
 • Domácí mazlíčci, jako jsou psi, kočky a koně, mohou přenášet patogeny kožních plísní na člověka. Proto byste je měli nechat vyšetřit veterinářem na kožní plísně a případně ošetřit vhodnými antimykotiky.