Kožní štítky: Léčba, Příčiny, Příznaky

Stručné shrnutí

  • Léčba: Chirurgické odstranění laserem, elektrickou smyčkou nebo chirurgickými nůžkami; není možná úprava kyselinami nebo polevou; ošetření pouze z kosmetických důvodů
  • Příčiny a rizikové faktory: Příčina stále neznámá; nadváha a predispozice podporují výskyt
  • Příznaky: Malé, měkké kožní přívěsky barvy kůže v podpaží, na krku nebo v oblasti třísel; neškodné a bez dalších příznaků
  • Prognóza: Obvykle neškodná a snadno odstranitelná

Co jsou to stopkaté bradavice?

Stopkaté, malé bradavice na krku, podpaží nebo jiných částech těla jsou často stopkaté bradavice (měkké fibromy). Jsou to bradavicovité, měkké kožní přívěsky. Jsou stopkaté, zbarvené do kůže a většinou jen pár milimetrů velké.

Kožní štítky se objevují v některých případech již v pubertě, ale většinou po 30. roce věku. Příčina je stále neznámá, ale nejsou nakažlivé.

Přestože jsou stopkové bradavice samy o sobě neškodné, je důležité nechat si je objasnit lékařem, zejména v intimní oblasti, protože se může jednat i o nakažlivé genitální bradavice nebo příznaky pohlavně přenosné choroby.

Jak lze myomy odstranit?

V takových případech je možné si nechat odstranit stopkaté bradavky: Dermatolog má k tomuto účelu na výběr z různých postupů. Kožní přívěsky buď odstraní laserem, „vypálí“ elektrickým proudem (elektrokoagulace) nebo odstřihne chirurgickými nůžkami (případně v lokální anestezii).

Co dělat s myomy v intimní oblasti?

Stopkaté bradavice v intimní oblasti jsou také samy o sobě neškodné. Je však možné, že bradavice ve tvaru stopky v této oblasti jsou nakažlivé genitální bradavice nebo příznaky jiné pohlavně přenosné choroby. Proto se doporučuje ukázat bradavice v intimní oblasti lékaři nebo dermatologovi (kožnímu lékaři), aby je objasnil.

Odstranit stopkové bradavice sami?

Mezitím jsou na trhu běžně dostupné odstraňovače bradavic, se kterými by stopkové bradavice měly jít odstranit. Důležité je však pracovat čistě a sterilně.

Nejbezpečnější variantou je odstranění plantárních bradavic lékařem – operaci z kosmetických důvodů však zdravotní pojišťovny proplácejí jen výjimečně. Měli byste se proto předem poradit se svou zdravotní pojišťovnou.

Příčiny a rizikové faktory

Navzdory názvu nejsou stopkaté bradavice skutečnými bradavicemi. Je to proto, že jsou způsobeny lidskými papilomaviry (HPV). Stopkové bradavice jsou naproti tomu takzvané měkké fibromy. Jedná se o nezhoubné výrůstky určitých kožních buněk (fibrocytů).

Více o lidských papilomavirech najdete v článku HPV.

Jiné fibromy

Stopkaté bradavice jsou měkké fibromy (fibroma molle). Existují však i jiné typy fibromů, které nemají se stylovými bradavicemi nic společného, ​​ale častěji se s nimi setkáváme pod pojmem fibrom.

Fibromy v ústech, na dásních nebo například na jazyku jsou tzv. dráždivé fibromy (epulis), které značí chronický zánět nebo chronické mechanické dráždění.

Osifikující a neosifikující fibromy se nacházejí jako vzácné nezhoubné výrůstky pojivové tkáně v oblasti kostí – zejména v oblasti čelisti.

Fibrom obecně popisuje benigní růst fibrocytů, což je typ buňky v pojivové tkáni. Zpravidla se však jako stopkaté bradavice označuje pouze forma měkkých fibromů.

Příznaky

Stopkaté bradavky obvykle nevykazují kromě kosmeticky rušivého vzhledu žádné příznaky.

V případě změny barvy nebo rychlého růstu je vhodné poradit se s lékařem, aby se vyloučila možnost jiného onemocnění jako je zhoubný nádor typu sarkom.

Diagnóza

To umožňuje vyloučit další onemocnění, jako je zhoubný nádor typu sarkom.

Prognóza a průběh onemocnění

Stopkaté bradavice jsou neškodné, kožní přívěsky v určitém bodě přestanou růst, ale samy neustoupí.

Někdy se tvoří ve shlucích na jednom místě. Obvykle je může snadno odstranit lékař, ale při vlastní léčbě se doporučuje opatrnost, aby nedošlo k zánětu.

Vzhledem k tomu, že příčina je dosud neznámá, není možná žádná prevence.