Zlomenina lebky: příčiny, příznaky a léčba

A lebka zlomenina je zlomenina kosti v oblasti lebka. Tím pádem, lebka zlomenina je jedním z hlava zranění, ke kterým dochází ve většině případů v důsledku vnějšího působení síly na lebku. Kromě toho mozek může být také poškozena lebkou zlomenina.

Co je zlomenina lebky?

V zlomenina lebky, zlomenina, nebo z lékařského hlediska, zlomenina, se vytvořila v kosti lebky. Ve většině případů je to výsledek násilné síly působící na kost lebky. A zlomenina lebky se často vyskytuje ve spojení s jinými typy hlava poranění, protože když dojde ke zlomenině v lebeční kosti, jsou obvykle různým způsobem zraněny i okolní oblasti. V podstatě, zlomenina lebky se vyznačuje různými formami a projevy nebo stupněm závažnosti. Pokud násilná síla poranila pouze kost lebky, říká se tomu pohmoždění lebky nebo zlomenina lebky. Zatímco při pohmoždění lebky nebyla síla dostatečně silná, aby způsobila zlomeninu lebeční kosti, u zlomeniny lebky došlo k jasnému zlomení lebky. Pokud byla síla tak silná, že mozek je také ovlivněna zraněním, toto je známé jako traumatické poranění mozku. Mozek poranění, která mohou nastat také v souvislosti se zlomeninou lebky, se obvykle dělí na tři stupně závažnosti. A otřes mozku představuje nejmírnější formu a ve většině případů se uzdravuje bez dalšího následného poškození. V souvislosti s pohmožděním mozku může dojít k poranění mozkových tkání s rizikem různých pozdních účinků. Nejzávažnější a nejkomplikovanější formou je pohmoždění mozku, v jehož kontextu mozkové krvácení stejně jako trvalé následky se vyskytují častěji.

Příčiny

Ve většině případů dochází k zlomeninám lebky v důsledku přímé a násilné síly. Velmi často k nim dochází například v souvislosti se zraněním při sportovních nebo dopravních nehodách. Často se vyskytují v souvislosti s kraniocerebrálními traumaty bohatými na komplikace. Nicméně mnoho hlava zranění a zlomeniny lebky se vyskytují zejména na pracovišti. V zásadě dochází k násilnému nárazu síly na lebku ve většině případů ve formě nárazu nebo úderu do hlavy. Na jedné straně je možné, že je hlava v klidové poloze a je zasažena silným vnějším úderem. Na druhou stranu je možné, že je hlava v pohybu a je náhle zastavena tvrdým předmětem, jako jsou dveře, zeď nebo podlaha. Ve všech případech mozek narazí na kost lebky, protože je tlačena na lebku náhlou změnou pohybu. Jako součást zlomeniny lebky meningy se může roztrhat K tomu dochází v důsledku obzvláště silné síly, při které se kost lebky zlomí a zraní meningy. V takovém případě se jedná o otevřené kraniocerebrální poranění. Patří mezi nejzávažnější poranění hlavy ze všech.

Příznaky, stížnosti a příznaky

Příznaky zlomeniny lebky se liší v závislosti na typu zlomeniny. Je rozdělena na zlomenina základny lebky, zlomenina kalvárie a zlomenina lebky obličeje.

  • Zlomeniny lebky na obličeji se mohou objevit například ve formě zlomenin zygomatického oblouku, zlomenin středního povrchu, nosní kost zlomeniny nebo praskliny.
  • Zlomeniny základny lebky jsou rozděleny na zlomeniny frontobazální, frontolaterální a laterobazální.
  • Zlomenina kalvárie je zlomenina kosti v oblasti takzvané kalvárie lebky.

Zlomeniny lebky mají v zásadě za následek otoky a silné krvácení, protože lebka je dobrá krev zásobování. Kromě toho krvácení z uší a nos a často dochází k poruchám zraku. Někdy se na obličeji tvoří jasně viditelné kroky a postižené osoby si stěžují na senzorické poruchy pod víčky. Zlomeniny lebky jsou spojeny s obrovskými bolest pro pacienty.

Diagnóza a průběh onemocnění

Pro spolehlivou diagnostiku zlomeniny lebky je k dispozici řada vyšetřovacích metod v závislosti na závažnosti a typu zlomeniny lebky. Základem diagnózy je vždy vyšetření postiženého pacienta. Lebka je poté podrobena Rentgen vyšetření se snímky pořízenými ve dvou rovinách. Doplňkový Rentgen snímky temporomandibulárního kloubu nebo paranazální dutinyjsou například možné. Kromě toho je krční páteř také vyšetřována Rentgen, přičemž se pořizuje takzvaný cílový snímek Dens. To umožňuje rychlou diagnostiku potenciálních doprovodných poranění. Kromě toho je také možný počítačový tomogram lebky, pomocí kterého lze spolehlivě detekovat zlomeniny. V průběhu zlomeniny lebky jsou možné různé komplikace. Patří sem například poranění mozku a lebeční nervy, mozkové krvácenía infekce stoupající do mozku, jako např encefalitida.

Komplikace

Zlomenina lebky může být doprovázena komplikacemi. Například není neobvyklé, že dojde k souběžným zraněním. Zda zlomenina lebky způsobí následky, závisí na tom, zda se jedná o nekomplikovanou nebo komplikovanou zlomeninu. Pokud zlomenina pokračuje bez doprovodných poranění nebo přemístěných fragmentů zlomeniny, uzdravení trvá jen několik dní až týdnů. V opačném případě existuje riziko sekundárního poškození. Není neobvyklé, že se při současném poranění vyskytnou komplikace zlomeniny lebky. Pokud například nos je ovlivněn, to může vést k problémům s vůní nebo dokonce k úplné ztrátě schopnosti zápach. Zhoršení smyslu chuť je také možné. U většiny pacientů se tyto jevy po nějaké době vrátí k normálu, ale někdy jsou možné chronické účinky. Li nervy jsou postiženy v důsledku zlomeniny lebky, existuje riziko smyslových poruch nebo paralýzy, jejichž rozsah a poloha závisí na místě, které utrpělo poškození. Kromě toho, pokud zvukovod je poškozený, může dojít k poškození sluchu vyžadující chirurgické ošetření. V některých případech však trvalé poškození sluchu přetrvává. Mezi nejzávažnější účinky zlomeniny lebky patří mozkové krvácení. Aby došlo k uvolnění vznikajícího tlaku, musí být okamžitě proveden chirurgický zákrok. Mezi další komplikace zlomeniny lebky patří trhání tvrdé pleny, vzestupné infekce a zánět mozku (encefalitida).

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Zlomenina lebky musí být vždy ošetřena lékařem. Pokud bude tato stížnost ponechána neléčená, může vést k vážným komplikacím, které mohou snížit a omezit délku života člověka. Z tohoto důvodu vyžaduje zlomenina lebky především velmi rychlou diagnostiku a léčbu, aby se nepohodlí úplně zmírnilo. Pokud došlo ke zlomenině kosti na hlavě nebo lebce, musí být konzultován lékař. V tomto případě dojde k velmi silnému a prudkému otoku na hlavě postižené osoby a krev přerušena je také dodávka do postižených oblastí. Postižená osoba trpí velmi těžkou formou bolest a vizuální poruchy. Pokud se tyto potíže vyskytnou, je v každém případě nutné vyhledat lékaře. Obzvláště po těžké nehodě nebo po úrazu je nutné kontaktovat lékaře. Dále by měl být konzultován lékař, pokud postižená osoba trpí závažnými smyslovými poruchami. V případě zlomeniny lebky by měla být zpravidla vždy navštěvována nemocnice, i když v naléhavých případech lze také přivolat pohotovostního lékaře. Další průběh této stížnosti velmi závisí na přesném rozsahu zlomeniny.

Léčba a terapie

Zlomenina lebky je někdy život ohrožující zranění a vyžaduje okamžité odborné ošetření. Zlomeniny lebky se obvykle léčí chirurgicky. Jedinou výjimkou jsou lineární zlomeniny kalvária a nosní kost zlomeniny. V případě zlomenin lebky obličeje tzv intubace je považován za prevenci aspirace. Aby bylo možné odpovídajícím způsobem léčit mírné zlomeniny lebky, je třeba při poranění hlavy konzultovat lékaře.

Prevence

Zlomeninám lebky způsobeným zejména sportovními nehodami lze často předcházet používáním ochranné přilby. Obecně se doporučuje věnovat pozornost rizikovým činnostem, aby se zabránilo poranění hlavy.

Následná péče

Osoba postižená zlomeninou lebky má často jen omezené opatření Proto by měla postižená osoba v ideálním případě navštívit lékaře v rané fázi, aby se předešlo dalším komplikacím nebo nepohodlí, protože to také nemusí vést k samoléčení. Obecně je hlavní prioritou včasné odhalení příznaků zlomeniny lebky. Většina postižených osob je závislá na chirurgickém zákroku, který by měl být proveden co nejdříve. V případě zlomeniny lebky by proto měl být okamžitě přivolán pohotovostní lékař. Po takové operaci by si měla postižená osoba v každém případě odpočinout a upustit od námahy nebo od stresových a fyzických činností, aby zbytečně nezatěžovala tělo. Stejně tak je mnoho postižených závislých na pomoci a podpoře své vlastní rodiny. Psychologická podpora má také velmi pozitivní vliv na další průběh nemoci a může také předcházet deprese a další psychologické rozrušení. V některých případech zlomenina lebky také omezuje délku života postižené osoby.

Tady je to, co můžete udělat sami

Pacienti se zlomeninou lebky jsou obvykle nuceni zůstat v nemocnici. Během této doby a později se již musí postižené osoby o sebe dostatečně postarat. Postižená oblast na hlavě by měla být polstrovaná měkkým polštářem. Ráno a večer je třeba oblast pečlivě prohmatat a všechny příznaky zaznamenat do deníku stížností. Zlomenina obličeje může způsobit vážné následky bolesti hlavy a další nepohodlí. Za tímto účelem lékař obvykle předepisuje analgetikum. Pacienti musí dodržovat pokyny lékaře ohledně toho, co mají užívat, a také se ujistit, že mají pravidelný režim spánku. Vzhledem k tomu, že při zlomenině lebky není těžká práce možná, musí pacienti okamžitě svolat nemocného. Jednoduchá zlomenina lebky se zahojí do čtyř až šesti týdnů. V závislosti na závažnosti poranění další opatření možná bude třeba vzít. Fyzická terapie lze doma podepřít mírným cvičením. Chladící komprese pomáhají s akutními bolest. V pořádku rodinného lékaře lze také vyzkoušet různé přírodní léky. Kostivalovánapříklad pozitivně ovlivňuje tvorbu kosti. Bambus přispívá k hojení kostí díky své vysoké hodnotě Silicea obsah. A strava bohatý na minerály zajišťuje, že tělo má dostatek železo a vápník. Pokud zlomenina lebky způsobuje trvalé nepohodlí nebo dokonce krvácení, musí být informován lékař.