Lebka: Struktura, funkce a nemoci

Projekt lebka je termín používaný k popisu kosti z hlava. V lékařské řeči, lebka se také nazývá „lebka“. Pokud tedy podle lékaře existuje proces „intrakraniálně“ (nádory, krvácení atd.), Znamená to „lokalizovaný v lebka".

Co je to lebka?

Člověk by si myslel, že lebka je jediná velká kostnatá koule, uvnitř které je jednoduše mozek - daleko od toho: lebka je téměř nejsložitější strukturou, kterou má lidská přirozenost pro zájemce o anatoma. Nesčetné množství zarostlých jedinců kosti, brázdy, nadmořské výšky a body průniku činí kostní lebku skutečně obtížným úkolem pro trojrozměrné myšlení. V následujícím budou alespoň jednou uspořádány alespoň hrubé struktury a jejich korelace s chorobami.

Anatomie a struktura

Nejprve má smysl rozdělit lebku na lebku a lebku obličeje. Docela jasná je anatomie lebky, rozumně patřící do lebky: zde se setkávejte s temenní kostí, čelní kostí, spánkovou kostí a týlní kostí a vytvářejte oválnou kuklu. V jejich přechodových bodech leží takzvané lebeční stehy nebo stehy, které při narození ještě nejsou zcela spojeny dohromady a tvoří tak slavné „díry v hlava“, Fontanely, které lze pociťovat u novorozenců a kojenců do dvou let. Desky lebky také ponechávají průchody pro malé krev plavidla, ačkoli hlavní přívod krve do lebky je téměř výlučně prostřednictvím velkého krk plavidla. „Calvaria,“ mimochodem, je starý termín pro lebku, která se dnes v klinické řeči stále často používá. Lebeční kalota je pokryta šlachovitou deskou, galea aponeurotica, tuková tkáň hlava kůra a nakonec kůže s hlavou vlasy (pokud ji máte). Anatomická struktura základna lebky, který tvoří spodní stranu lebečního balónu, je takřka neporovnatelně komplikovanější. Musí samozřejmě mít připravenost na jakýkoli počet nádob pro struktury mozek a obličej a libovolný počet bodů průchodu pro nervy, krev plavidla a mícha. Ethmoidní kost, sfénoidní kost a také čelní kost a týlní kost tvoří hlavní pilíře základny lebky, kromě toho zde funguje i spárovaná spánková kost na obou stranách. Je to týl, který umožňuje mícha vystoupit do páteřní kanál skrz velkou díru vzadu dole, foramen magnum. S tímto však pouze mozek lebka by byla popsána. Obličejová lebka je tvořena jednotlivcem kosti, z nichž některé jsou tvarově poměrně složité, se spoustou zákoutí pro hltan, ústní dutina, nosní dutina, paranazální dutiny (nejdůležitější jsou čelní sinus, dva maxilární dutiny, sfenoidní sinus a buňky etmoidu) a oční důlek. Lebka obličeje se skládá ze dvou velkých kostí, horní a dolní čelisti a šesti menších kostí: Zygomatická kostSlzná kost, Nosní kost, Radlice, Palatinová kost a Dolní turbinátová kost. Popis každé spojovací cesty a potrubí vyplňuje mnoho stránek knihy anatomie a bez obrázků je těžko pochopitelný.

Funkce a úkoly

Funkce lebky je vlastně docela jednoduchá: chránit mozek a všechno ostatní v něm. V této souvislosti lze ochranu mozku srovnávat s ochranou cestujícího v moderním automobilu, a to podle třístupňového principu: deformační zóna - stabilní prostor pro cestující - bezpečnostní pás nebo airbag. Tyto tři fáze lze také vidět na principu obalů mozku: Kůže hlavy je deformovatelná zóna pro lehké údery a modřiny, lebka je stabilní zóna a prostor mozkomíšního moku kolem mozku působí jako zpomalující zóna absorbovat jakýkoli druh šok na citlivou nervovou tkáň. Konstrukce mozkové lebky se řídí lehkým principem: Kdykoli je to možné, evoluce zabudovala vzduchové dutiny (dutiny) a kostní dlahy jsou relativně tenké, ale optimálně chráněné před vnějšími silami chytrým systémem vyztužených pilířů a vnitřního ztužení. Lebka je také důležitá pro pohyb hlavy jako připevňovací bod pro svaly krk. Nesčetné množství mimických svalů navíc spojuje kosti lebky obličeje a příjem potravy je také obtížný bez funkční jednotky horní a dolní čelisti.

Nemoci a nemoci

V lebeční oblasti dochází k nesčetným množstvím nemocí a zranění. V následujícím textu tedy lze provést pouze krátkou „prohlídku“. Při vystavení hrubou silou, ať už údery a údery nebo pádem na zem nebo tvrdými předměty, může dojít k poranění čepice lebky a lebky obličeje. Zlomeniny lebky vždy odkazují na a zlomenina střechy lebky, která může být otevřená (otevřené spojení mozek - vnější svět) a uzavřená (vnější kůže stále neporušený). Základna lebky zlomenina obvykle vyžaduje ještě větší sílu a je o to horší, že životně důležité spojovací a vodivé cesty mezi vnitřkem lebky a zbytkem těla mohou být zničeny nebo vytlačeny. Krvácení je hlavním problémem v nouzové léky; ostře se rozlišuje mezi hematomy pokožky hlavy (neškodné) od epidurálního krvácení (přes tvrdou plenu, tvrdou výstelku mozku), subdurálního krvácení (pod tvrdou plísní) a subarachnoidálního nebo mozkového hmota krvácení. Nejde o počáteční zranění resp krev ztráta, která je hlavním problémem těchto zranění, ale prostor: lebka je tak stabilní struktury a tak hustě vyplněná tkání, že krvácení zabírá obrovské množství prostoru a vytlačuje zdravou tkáň. To zase vytlačuje životně důležité cesty, zejména spojení mezi mozkem a mícha v foramen magnum je v nebezpečí: je-li zde sevřen mozkový kmen, jsou stlačena oběhová a dýchací centra a postižená osoba umírá ve velmi krátké době. Zvláště subdurální krvácení jsou zrádná, protože se po poranění napájí venózním krvácením jen pomalu a symptomy se projevují zakalením vědomí až po několika hodinách nebo dnech, zejména když je nitrolební tlak příliš velký. Kromě zranění existují také nádorová onemocnění lebky, přičemž hlavně benigní meningiomy (pocházející z meningy) jsou pozorovány u mnoha pitev, aniž by postižené osobě způsobily jakékoli problémy. Mohou však růst velké a následně způsobují intrakraniální tlak a bolesti hlavy. Rakovina krve, jako je mnohočetný myelom, také často postihuje lebku.