Poruchy spánku během menopauzy

Menopauza může vyvolat poruchy spánku

Menopauzou se rozumí doba kolem trvalého zastavení menstruace (menopauza). Vaječníky postupně přestávají produkovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron.

To má za následek hormonální změny a výkyvy, které se projevují více či méně výraznými fyzickými a/nebo psychickými potížemi. Některé ženy nepociťují vůbec žádnou změnu, jiné trpí například návaly horka, pocením, změnami nálad nebo suchou pokožkou. Poruchy spánku během menopauzy také nejsou neobvyklé. Důvody, proč se problémy se spánkem vyskytují častěji během menopauzy, mohou být různé.

Příčiny problémů se spánkem během menopauzy

Nedostatek estrogenu

U žen v menopauze snížená hladina estrogenu také ovlivňuje kvalitu nočního spánku: Estrogen ovlivňuje určité metabolické procesy v mozku, které ovlivňují trvání fází hlubokého spánku. Nedostatek estrogenu je může zkrátit. Navíc tělo s postupujícím věkem produkuje méně progesteronu podporujícího spánek.

Noční pocení

Nejčastější příčinou poruch spánku během menopauzy jsou typické návaly horka a s nimi spojené (noční) pocení: Z jedné vteřiny na vteřinu vyráží pot po celém těle postižených žen. Někdy se při takovém návalu horka propotí celé oblečení.

spánková apnoe

Další možnou příčinou poruch spánku během menopauzy je tzv. spánková apnoe. V tomto případě dochází během spánku ke krátkým a rizikovým pauzám v dýchání. Postižený se probudí, ale obvykle okamžitě znovu usne, aniž by si později na noční příhodu vzpomněl. Během dne se ale většinou cítí unavení. Pro postižené je vždy nejlepší nechat si spánkovou apnoe lékařsky objasnit.

Léky

Některé léky předepisované například k léčbě kardiovaskulárních onemocnění nebo hypertyreózy mohou mít také negativní vliv na spánek – onemocnění, která se obvykle objevují později v životě.

Léčba poruch spánku během menopauzy

Během menopauzy mohou být problémy se spánkem velmi znepokojivé. Zpočátku se mohou postižené ženy pokusit léčit poruchy spánku v menopauze přirozeně. Pomoci mohou různá opatření, např.

  • Zdržet se alkoholu, kofeinu, nikotinu a těžkých večerních jídel
  • Relaxační cvičení, jako je jóga před spaním
  • Vyhýbání se spánku
  • Pravidelné cvičení/sport

Kromě toho se můžete pokusit zvládnout nespavost během menopauzy pomocí bylinných přípravků. Pro mnoho pacientů je například užitečné:

  • Levandule
  • Melissa
  • Kozlík lékařský
  • Chmel
  • Mučenka

Účinné látky jsou dostupné ve formě kapslí nebo čajových směsí a jsou určeny k podpoře spánku.

Máte extrémní poruchy spánku během menopauzy a přírodní prostředky vám nepomáhají? Pokud ano, může vám lékař předepsat léky na podporu spánku. Mnoho léků na spaní na předpis se však může rychle stát návykovými, a proto by se měly používat pouze krátkodobě, pokud vůbec.

co dělá doktor?

Hormonální substituční terapie (také známá jako HRT, HRT nebo hormonální terapie) může pomoci proti klimakterickým symptomům, jako jsou návaly horka a tím nepřímo i proti poruchám spánku v klimakteriu. V tomto procesu dostávají postižené ženy pohlavní hormony, aby kompenzovaly klesající produkci těla.

Studie ukazují, že HRT může snížit návaly horka až o 75 procent, což také usnadňuje usínání a udržení spánku. Hormonální terapii lze také provádět rostlinnými hormony nazývanými fytoestrogeny. Fytoestrogeny však ovlivňují pouze frekvenci návalů, ale nezabrání vzniku návalů v noci.

Dalším zjištěním studie je, že akupunktura může snížit intenzitu návalů horka, což může mít pozitivní vliv na usínání a udržení spánku.