Gastrektomie rukávu pro obezitu: Postup a rizika

Co je to trubicový žaludek?

Kromě toho se zdá, že rukávová gastrektomie také uvádí do pohybu hormonální procesy, které omezují chuť k jídlu. Existují důkazy, že po sleeve gastrektomii žaludek produkuje nižší množství tzv. hormonu hladu „ghrelinu“, který navíc snižuje chuť k jídlu. Současně se uvolňují posly potlačující chuť k jídlu. Patří mezi ně například „GLP-1“ a „peptid YY“.

Rukávová gastrektomie se celosvětově provádí se silně rostoucí tendencí. V Německu je rukávová gastrektomie nejčastěji prováděným bariatrickým chirurgickým výkonem.

Příprava na operaci žaludku rukávem

Postup operace žaludku sondou

V rukávovém žaludku je většina žaludku odstraněna. Zůstane dva až tři centimetry úzká hadička (žaludek s rukávem) o objemu asi 80 až 120 mililitrů.

  1. Po zavedení chirurgických nástrojů a kamery se břišní dutina naplní plynem (obvykle oxidem uhličitým), aby byl zajištěn lepší přístup a viditelnost břišních orgánů.
  2. Oddělená část žaludku je vytažena z břišní dutiny jedním z pracovních kanálů pomocí tzv. plastového horského vaku. Barvivo je pak zavedeno do žaludku pomocí žaludeční sondy. To se provádí za účelem kontroly těsnosti sponkového stehu podél okraje řezu. Pokud žádné barvivo neunikne, lze operaci dokončit.

Pro koho je vhodný sondový žaludek

Předpokladem je, že pacient již několikrát neúspěšně zhubnout (se změnami stravy a životního stylu) pod lékařským dohledem. Pacientům by mělo být alespoň 18 a ne více než 65 let.

Trubkový žaludek jako prozatímní cíl

Pro koho sondový žaludek není vhodný

Trubkový žaludek je nevhodný pro osoby, jejichž nadváha je způsobena především konzumací měkkých kalorických potravin nebo tekutin, tedy konzumují hodně sladkostí, sladkých nápojů („sladkožroutů“) nebo například alkoholických nápojů. Je to proto, že takové nosiče kalorií stejně projdou žaludeční sondou téměř přímo (projdou), aniž by ji naplnily a vyvolaly pocit sytosti.

Účinnost sondové operace žaludku

Šance na úspěch, pokud jde o hubnutí, jsou u operace žaludku sondou velmi vysoké: Počáteční studie ukazují, že se pacientům v průměru podaří shodit 33 až 83 procent své nadměrné tělesné hmotnosti. Vzhledem k tomu, že sondová operace žaludku je relativně nová chirurgická technika, nejsou zatím k dispozici žádné dlouhodobé výsledky o úspěšnosti této metody.

Výhody tubulárního žaludku oproti jiným procedurám

Na rozdíl od jiných chirurgických postupů zůstává funkce žaludku u tubulárního žaludku v podstatě nedotčena. Zachováno je i uzavření vstupu a výstupu žaludku. Po pooperačním postupném nastavování diety tak mohou pacienti opět jíst téměř normálně – jen v menším množství.

Nežádoucí účinky

Po operaci musí pacienti užívat vitamin B12 uměle po zbytek života injekcemi (intramuskulárně nebo krátkou infuzí). Je to proto, že vitamín již nemůže být v dostatečném množství absorbován střevy. Důvodem je to, že jelikož je velká část žaludku odstraněna, již neprodukuje dostatek „vnitřního faktoru“ – proteinu, který je nezbytný pro vstřebávání vitamínu B12 ze střeva.

Rizika a komplikace

Stejně jako u každého chirurgického zákroku mohou nastat problémy nebo komplikace během nebo v důsledku operace žaludku sondou. Kromě typických rizik celkové anestezie sem patří:

  • Poranění krevních cév s krvácením nebo pooperačním krvácením
  • Poranění jiných orgánů
  • Poruchy hojení ran nebo infekce ran
  • Netěsnost žaludeční sutury (nedostatek sutury) s vylitím žaludečního obsahu do dutiny břišní a nebezpečí zánětu pobřišnice
  • Srůsty břišních orgánů

V porovnání s jinými bariatrickými chirurgickými výkony má rukávová gastrektomie nižší míru komplikací. Individuální riziko závisí do značné míry na zdravotním stavu pacienta.

Dieta po operaci

V zásadě jsou všechna jídla povolena znovu několik týdnů po operaci žaludku sondou, pokud jsou dobře snášena. Pro efektivní hubnutí je však nutné zásadně a trvale změnit stravovací návyky a životní styl. Žaludeční sonda je pouze jednou – i když účinnou – složkou terapie obezity.