Tenké střevo: Funkce a struktura

Co je tenké střevo?

Tenké střevo začíná u pyloru a končí u Bauhinovy ​​chlopně, přechodu do tlustého střeva. Jeho celková délka se pohybuje kolem pěti až šesti metrů.

Úseky tenkého střeva od shora dolů jsou Duodenum (duodenum), jejunum (jejunum) a ileum (ileum).

Duodenum (dvanáctník)

Dvanáctník začíná na výstupu ze žaludku a je dlouhý asi 25 až 30 centimetrů. Více o tomto prvním úseku tenkého střeva si můžete přečíst v článku Duodenum.

Prázdné střevo (jejunum)

Termín jejunum pochází ze skutečnosti, že tato část střeva je u mrtvol obvykle prázdná. Více o struktuře a funkci jejuna si můžete přečíst v části Jejunum.

křivé střevo (ileum)

Kolem tří metrů je ileum nejdelší částí tenkého střeva. Více o jeho anatomii a funkcích si můžete přečíst v článku Ileum.

Stěna tenkého střeva

Stěna tenkého střeva je tvořena různými vrstvami zevnitř ven.

  • Úplně uvnitř leží sliznice, na kterou navazuje vrstva volného vaziva s krevními a lymfatickými cévami a nervový plexus.
  • Následuje dvoudílná svalová vrstva (prstencová svalová vrstva, podélná svalová vrstva). Jejich vlnovité pohyby a kontrakce zajišťují promíchání a další transport tráveniny.

Sliznice tenkého střeva

Zpočátku má duodenum stále hladký vnitřní povrch. V ostatních oblastech a v jejunu se mění struktura tenkého střeva – vnitřní povrch se zvětšuje v důsledku záhybů (Kerckovy prstencové záhyby), prstovitých výběžků (klků), prohlubní (krypty) a kartáčkového lemu (microvilli: jemné výběžky na povrchu stěnového epitelu). Toto značné zvětšení vnitřního povrchu výrazně zvyšuje absorpční kapacitu pro živiny a vodu.

Kerckovy prstencové záhyby v jejunu jsou nižší než v duodenu a s postupem se stávají vzácnějšími. V ileu nejsou téměř žádné záhyby, ale dochází k rostoucímu hromadění lymfatické tkáně (Peyerovy plaky) pro imunitní obranu.

Jaká je funkce tenkého střeva?

Funkcí tenkého střeva je zpočátku chemické trávení potravy. Malé molekuly vzniklé při štěpení sacharidů, tuků a bílkovin (jednoduché cukry, mastné kyseliny, aminokyseliny atd.) jsou pak stěnou tenkého střeva absorbovány do krve. Vitamíny se také vstřebávají do krve prostřednictvím nosičů a receptorů na vnitřním povrchu střeva.

Žluč je produkována v játrech a přechází do dvanáctníku. Mimo jiné obsahuje žlučové kyseliny pro trávení tuků. Na konci tenkého střeva je většina žlučových kyselin absorbována zpět do krve a transportována zpět do jater (enterohepatální oběh).

Sliznice v duodenu obsahuje četné žlázy (Brunnerovy žlázy). Tyto žlázy vylučují hydrogenuhličitan, který neutralizuje kyselý chymus přicházející ze žaludku. Teprve poté se mohou trávicí enzymy v tenkém střevě aktivovat. Tyto enzymy jsou poskytovány slinivkou a Brunnerovými žlázami.

Jaké problémy může tenké střevo způsobit?

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které může postihnout celý trávicí trakt (od dutiny ústní až po konečník). Onemocnění nejčastěji postihuje poslední část tenkého střeva (ileum).

Divertikly jsou výběžky střevní stěny, které obvykle zůstávají asymptomatické. Mohou se však zanítit (divertikulitida) nebo začít krvácet a způsobit vážné komplikace.

Při celiakii imunitní systém reaguje přecitlivěle na lepkovou bílkovinu lepek (obsažený v obilovinách): Poškozuje se sliznice tenkého střeva, která brání vstřebávání živin.