Malabsorpce tenkého střeva: příčiny, příznaky a léčba

Malcolonizace tenkého střeva se týká přemnožení mikrobů v tenké střevo více než sto tisíc choroboplodné zárodky na mililitr. Mikrobiální nadměrný růst se projevuje mnoha nespecifickými příznaky, jako je bolest břicha, nadýmání, chronická průjem, a vede k poškození střevních klků. Jak postupuje, dochází k malassimilaci a souvisejícím příznakům ztráty hmotnosti a nedostatku.

Co je malabsorpce tenkého střeva?

Malassimilace tenkého střeva (DDFB) označuje mikrobiální nadměrný růst v tenké střevo. Sto tisíc choroboplodné zárodky na mililiter se považuje za dolní hranici pro DDFB. Anglosaský termín přerůstání tenkého střeva (bakteriální) (SIBO) popisuje situaci ještě přesněji. The tenké střevo je přímo připojen k žaludek a je oddělen od tlustého střeva ileocekální chlopní, také známou jako Bauhinova chlopně. Jednoduše řečeno, enzymatické štěpení hlavních živin probíhá v tenkém střevě a vstřebávání rozložených látek a také vitamíny a část minerály probíhá přes střevní klky. Zdravé tenké střevo je ve srovnání s tlustým střevem jen slabě osídleno střevními mikroby. Normálně jich je asi tisíc až deset tisíc choroboplodné zárodky na mililiter střevního hlenu v tenkém střevě. Naproti tomu tlusté střevo je kolonizováno sto miliardami až jedním bilionem bakterií na gram střevního hlenu. Miskolonizace tenkého střeva proto odpovídá současně mikrobiální miskolonizaci a nadkolonizaci.

Příčiny

Zdravé tenké střevo má několik ochranných mechanismů, kterými se chrání před miskolonizací a nadměrným růstem. Pasivní ochrana před kolonizací dvojtečka bakterie je poskytována Bauhinovou chlopní (ileocekální chlopní), která se nachází na přechodu z tenkého střeva do tlustého střeva. Funguje také jako zpětný ventil, aby se zabránilo reflux potravinářské buničiny z dvojtečka do tenkého střeva. Aktivní ochrana se skládá z antibiotikum látky produkované Panethovými buňkami v tenkém střevě, které zabraňují rozvoji malabsorpce. Když výše uvedené ochranné mechanismy a další selžou, může se DDFB vyvinout. Hlavními příčinami výskytu malkolonizace tenkého střeva jsou defektní ileocekální chlopně a takzvaný syndrom krátkého střeva. Syndrom krátkého střeva může být výsledkem umělého, získaného nebo ve vzácných případech vrozeného zkrácení tenkého střeva. Výchozím bodem DDFB je obvykle imobilizovaná nebo neaktivní smyčka střeva, ve které je průchod intestinálního obsahu výrazně zpomalen. Zpomalený průchod může být také důsledkem narušení přirozené peristaltiky. Dalšími příčinnými faktory mohou být nedostatečná produkce kyseliny žaludek nebo snížený přísun zažívacího traktu enzymy ze slinivky břišní a žluč.

Příznaky, stížnosti a příznaky

Hlavní příznaky, které se vyskytují, lze obvykle připsat zvýšené tvorbě trávicích plynů a snížení vstřebávání kapacitu tenkého střeva, takže malassimilace může vést na typické příznaky nedostatku, které se spustí zdraví příznaky a stížnosti. Zvýšená tvorba plynů vede k nafouknutí břicha a příčinám bolest břicha na alternativních místech, protože plyn nelze přirozeně vypuzovat, ale hlavně se šíří do krev a „vydechl“ v plicích. Hlavní příznaky jsou často doprovázeny chronickými průjem a střevní zánět což vede ke ztrátě hmotnosti. V mnoha případech se příznaky podobají příznakům syndrom dráždivého tračníku. V méně častých případech - hlavně v důsledku syndromu krátkého střeva - došlo k bakteriálnímu rozpadu žluč soli může dojít k narušení trávení tuků a tvorbě takzvaných tukových stolic. Bakteriální nerovnováha v imobilizované nebo neaktivní části střeva vede mimo jiné k nedostatek vitaminu B12, který je považován za hlavní spouštěcí faktor pro anémie.

Diagnóza a průběh

V zásadě může vzorek hlenu tenkého střeva poskytnout informace o bakteriální kolonizaci. Postup však vyžaduje složité tenké střevo endoskopie, zvláště pokud se mají odebírat vzorky ze sekcí střeva dále po proudu. Relativně elegantní metodu nabízí dechová zkouška, která detekuje vodík v dechu. Laktulóza (nesmí být zaměňován s laktóza) se osvědčil jako účinná a informativní zkoušená látka.Laktulóza je disacharid složený ze dvou monosacharidy galaktózy a fruktóza. Laktulóza není normálně metabolizován v tenkém střevě. Li vodík tvoří se v tenkém střevě, což lze zjistit dechovou zkouškou, považuje se to za indikaci DDFB. Pokud se neléčí, závisí průběh onemocnění na příčinných faktorech. Pokud nejsou příčiny rozpoznány a léčeny, může dojít k těžkým průběhům se špatnou prognózou. DDFB je však obecně dobře léčitelný.

Komplikace

Malabsorpce tenkého střeva způsobuje závažné příznaky a komplikace ve střevech a žaludek. Ve většině případů příznaky připomínají gastrointestinální onemocnění. Pacient trpí vážným onemocněním bolest v břiše a průjem. Také, nadýmání, závrať a zvracení může nastat. Postižená osoba také často ztrácí chuť k jídlu, což se může projevit podváha. Neustálý průjem vede k dehydratace. V nejhorším případě se střeva zapálí. Vzhledem k gastrointestinálním potížím již postižená osoba již nemůže vykonávat fyzické aktivity, což ji omezuje v každodenním životě. I příjem potravy je možný pouze v omezené míře. Léčba se obvykle provádí léky nebo chirurgickým zákrokem. Ve většině případů nedochází k žádným dalším stížnostem nebo komplikacím. V některých případech se musí postižená osoba kvůli malabsorpci tenkého střeva vyhnout určitým potravinám nebo přísadám. Léčba nezabrání recidivě kolonizace tenkého střeva, takže pacient může znovu onemocnět. Očekávaná délka života není touto chorobou omezena ani snížena.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Dysbióza ve střevě se zvyšuje, ale málokdy je diagnostikována správně. Dysbióza v tenkém střevě může být detekována a vodík dechová zkouška. Vlastní testy lze nalézt na internetu, pomocí kterého mohou lidé určit, zda je přítomna dysbióza tenkého střeva, pokud zažívací problémy přetrvávat Vodíkový dechový test se obvykle označuje jako zlato standard diagnostiky. Pokud přetrvávají střevní příznaky, doporučuje se návštěva gastroenterologa. Důvod: dechový test může u negativních pacientů vyvolat negativní výsledek, i když je přítomna malabsorpce tenkého střeva. Samodiagnostika často „syndrom dráždivého tračníku“Je stanoven v paměť v případě přetrvávajících stížností na fermentaci v důsledku bakteriální malkolonizace tenkého střeva, i když je to často nesprávné. Také a potravinová nesnášenlivost není vždy přítomen. Pokud se použije nesprávná samoléčba, může se základní problém zhoršit. Pokud postižení reagují vyhýbáním se údajně netolerantním potravinám, je výsledkem nevyváženost strava. Místo rizika příznaků nedostatku výživy by měla návštěva gastroenterologa smysl. Malabsorpce tenkého střeva může nastat v důsledku věku. Ale může to být také výsledek Crohnova nemoc nebo syndrom krátkého střeva. Pokud je bakteriální kolonizace ve střevě v nepořádku, měla by být rychle uvedena zpět do pořádku. Koneckonců, fungování člověka imunitní systém souvisí se správně fungujícím mikrobiomem.

Léčba a terapie

Léčba je primárně zaměřena na odstranění příčiny DDFB. Například kauzální terapie může spočívat v chirurgickém zákroku k obnovení funkčnosti Bauhinovy ​​chlopně nebo k odstranění slepých smyček tenkého střeva nebo zúžení (stenóza). Pokud je dodávka žluč šťávy do tenkého střeva jsou narušeny, terapie si klade za cíl obnovit funkce slinivky břišní a žlučníku. Souběžně v mnoha případech regenerační přípravky a vitamín jsou nutné náhradní terapie. Správné DDFB obvykle na určité dobře reaguje antibiotika, takže lze provést léčbu, která pomůže vybudovat mikrobiom typický pro tenké střevo. Celkově lze prognózu DDFB považovat za příznivou, pokud bude náležitě zacházeno s příčinami a samotným DDFB.

Výhled a prognóza

Malabsorpci tenkého střeva lze ve většině případů dobře léčit. V tomto ohledu má včasná diagnóza vždy pozitivní vliv na další průběh onemocnění. V některých případech jsou pacienti závislí na chirurgickém zákroku. Chorobu lze také dobře porazit užíváním léků, přičemž obvykle nedochází k žádným zvláštním komplikacím. Pokud by došlo k malabsorpci tenkého střeva v důsledku alergie nebo nesnášenlivost, postižená osoba se musí zdržet spouštěcí látky. Pouze tímto způsobem lze příznaky trvale zmírnit. Dále stres může také zhoršit malabsorpci tenkého střeva, takže v mnoha případech relaxace cvičení mohou zmírnit onemocnění. Pokud se nemoc neléčí, může vést k vážným komplikacím střeva. V nejhorším případě dojde k prasknutí střeva, což může vést k smrti postižené osoby. V tomto případě je nutný okamžitý chirurgický zákrok. Podobně příznaky malabsorpce tenkého střeva často vedou k psychickým poruchám nebo deprese. Při včasné léčbě se nemoc nemění průměrná délka života pacienta.

Prevence

Preventivní opatření Vyvarovat se malabsorpce tenkého střeva spočívá hlavně v vyhýbání se látkám, které podporují vývoj DDFB. To platí zejména pro potraviny, u nichž byla prokázána individuální citlivost nebo nesnášenlivost. V zásadě hraje roli zdravý životní styl, ve kterém přirozeně zůstávají potraviny a cvičení, stejně jako období stres střídající se s obdobími relaxace, lze připsat preventivní účinek.

Následná péče

Malabsorpce tenkého střeva se může objevit v kontextu potravinová nesnášenlivost or syndrom dráždivého tračníku. Oba však mohou být také příčinou stejného. Pankreatická nedostatečnost mohou také souviset. Přírůstek tenkého střeva často pochází z uvolnění ileocekální chlopně. Přerůstání škodlivých bakterie v tenkém střevě je často podceňována. Chybné diagnózy jsou na denním pořádku. Pouze při přetrvávajících střevních potížích se provádějí vhodná vyšetření. Lze považovat různé postupy za terapie. Mohou zahrnovat chirurgické zákroky. Vyžadují pooperační sledování a dlouhodobé sledování pacienta. V ostatních případech antibiotika jsou předepsány jako standardní léčba kolonizace tenkého střeva. Pokud nefungují, mluví ošetřující lékaři o antibiotikum- reagující enteritida. Následovat opatření závisí na základní nemoci. Snaží se také vhodným způsobem kompenzovat chybnou kolonizaci v tenkém střevě opatření. Lze zvážit použití pro- a prebiotik a potravin s vysokým obsahem rezistentního škrobu. Je třeba se vyvarovat zabijáků rostlin. Mikrobiom v tenkém střevě je bohužel pro rodinné lékaře zřídka středem zájmu. Léčí se ne příčina poruchy, ale symptom. Proto, zejména v případě malabsorpce tenkého střeva, je nalezeno mnoho neúspěšných pokusů o samoléčbu. V tomto ohledu může být také nedostatečné sledování u gastroenterologa. V případě malabsorpce není po diagnóze často následována léčba.

Tady je to, co můžete udělat sami

Úprava chování v každodenním životě a svépomocná opatření mohou dobře podporovat lékařskou nebo chirurgickou léčbu malabsorpce tenkého střeva (DDFB). Je důležité, aby byly příčiny DDFB správně identifikovány a konkrétně ošetřeny. Například pokud malabsorpce tenkého střeva stoupá prostřednictvím vadné Bauhinovy ​​chlopně (ileocekální chlopně), je naléhavě nutné chirurgicky vyměnit chlopeň nebo ji znovu zprovoznit, aby nemohla vzniknout nová malabsorpce. V jiných případech je příčinou rozvoje DDFB zpomalený průchod potravní dřeně tenkým střevem v důsledku syndromu krátkého střeva v důsledku ucpané střevní smyčky nebo v důsledku snížené peristaltiky střev. Podobně nedostatečná produkce kyselin v žaludku nebo snížený příliv žlučových šťáv a zažívacího traktu enzymy ze slinivky břišní do tenkého střeva mají podobné účinky. Svépomocná opatření doprovázející antibiotikum terapie sestává z vyvážené strava bohatý na minerály, vitamíny a enzymy. Fermentované potraviny, jako je zelí nebo jogurt mají obzvláště příznivý účinek. Panethovy buňky ve střevě sliznice jsou tak podporovány při syntéze vlastních antibiotických látek k regulaci bakteriální kolonizace tenkého střeva. Pokud je příčinou DDFB nedostatečná peristaltika střev, existuje možnost svépomoci prostřednictvímmasáž.V uvolněné poloze na zádech s mírně ohnutými nohami, jemně masáž břicho krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček bez vyvíjení tlaku.