Neštovice: Popis, prevence, příznaky

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Příznaky podobné chřipce, svědivá vyrážka – nejprve na obličeji, poté na pažích a nohou a po celém těle a sliznicích; může dojít ke zmatení a bludům.
  • Očkování: Proti neštovicím existuje účinné očkování. Vzhledem k tomu, že neštovice jsou považovány za vymýcené, očkování již není povinné.
  • Diagnóza: Lékař rozpozná typickou kožní vyrážku vizuální diagnostikou. Provádějí se také laboratorní testy. Léčba: Léčba se zaměřuje na omezení, například izolací pacienta. Tecovirimat zabraňuje šíření virů v těle, léky snižující horečku a antipruritika zmírňují příznaky.

Co je neštovice?

Pravé neštovice (také známé jako variola) jsou pro člověka potenciálně život ohrožující nakažlivou virovou infekcí. Je způsobena různými poddruhy viru variola (které patří do rodu orthopoxvirus). Neštovice jsou považovány za oficiálně vymýcené od roku 1980. Po celosvětovém očkovacím programu se poslední přirozené případy vyskytly v roce 1977.

Zvířecí neštovice (kravské neštovice a opičí neštovice)

Viry pravých neštovic, které jsou ve skutečnosti specializované na zvířata, se mohou příležitostně rozšířit i na lidi. Přenos z člověka na člověka je pak také možný, ale normálně vzácný. Navíc je mnohem méně pravděpodobné, že budou smrtelné. Infekce jsou potenciálně nebezpečné zejména pro lidi s oslabeným imunitním systémem (například v případě infekce virem lidské imunodeficience HIV).

V květnu 2022 se poprvé objevily větší počty infekcí opičími neštovicemi, které se vyskytly v různých evropských zemích, ale také v Severní Americe. Zde by mohly být detekovány řetězce infekce z člověka na člověka. Jedná se o poměrně mírnou západoafrickou variantu.

Přečtěte si více o opičích neštovicích v článku Opičí neštovice.

Očkování proti neštovicím

Nejúčinnější ochranou proti neštovicím je očkování proti neštovicím.

Novější vakcína stále používá živé viry. Ty se však již nemohou množit v lidských buňkách. Jsou tedy vhodné i pro osoby s oslabenou imunitou.

Vzhledem k podobnosti patogenů chrání očkování proti neštovicím také proti opičím a kravským neštovicím. Odpovídající schválení existuje v USA a bylo o něj požádáno v Evropě.

Více o očkování proti neštovicím se dočtete v článku „Očkování proti neštovicím“.

Musíte se nechat očkovat proti neštovicím?

Nicméně budoucí případy neštovic nelze zcela vyloučit. Podle odborníků existuje možnost, že by se neštovice mohly znovu uvolnit, například v důsledku laboratorních havárií.

Dvě výzkumné stanice (Atlanta/USA; Koltsovo/Rusko), které stále uchovávají viry neštovic, zaznamenaly v minulosti také případy neštovic. V roce 2018 se například neočkovaná pracovnice laboratoře v USA píchla do prstu kontaminovanou jehlou a projevily se u ní příznaky neštovic.

Když má dnes očkování proti neštovicím smysl

Vzhledem k tomu, že neštovice jsou považovány za vymýcené, očkování proti nim se již neprovádí nebo se neprovádí téměř vůbec. Přesto existují dvě vakcíny proti neštovicím. Zpravidla se dnes očkují pouze lidé, kteří mají kontakt s viry neštovic např. v laboratoři, a lidé a kontakty, kteří opičí neštovice prodělali. Ve skutečnosti jsou patogeny tak podobné, že očkování je účinné proti různým variantám neštovic.

Jaké jsou příznaky neštovic?

Mezi dobou nákazy a propuknutím prvních příznaků (v tzv. inkubační době) uplyne neštovicím zhruba sedm až 19 dní. Obvykle se první příznaky objeví asi po 14 dnech.

Existují různé formy neštovic, které se liší typem a rozsahem symptomů a původcem patogenu. Hlavní chody neštovic jsou:

  • Pravé neštovice (Variola major)
  • Hemoragické neštovice („černé neštovice“ nebo variola haemorrhagica)
  • Opičí neštovice a kravské neštovice

Příznaky pravých neštovic (Variola major)

U pravých neštovic začíná nemoc často zákeřně. Nejprve se objevují nespecifické příznaky, jak tomu bývá u chřipkové infekce. Patří mezi ně především vysoká horečka až 40°C, bolest hlavy a končetin a celkový nedostatek energie. Tyto rané příznaky trvají u pravých neštovic asi čtyři dny.

Ty se vyvinou do puchýřů, které jsou nejprve naplněny tekutinou z rány, později hnisem a pak se nazývají pustuly. Časem tyto vyschnou a zanechají na pokožce tvrdou kůrku. V důsledku pustul se často tvoří znetvořující jizvy. Neštovice se nakonec objeví po celém těle.

Každý, kdo přežil neštovice, je imunní vůči další infekci pravými neštovicemi.

Příznaky bílých neštovic (Variola minor)

Bílé neštovice (Variola minor) jsou celkově mnohem mírnější a překonávají se rychleji než pravé neštovice. Příznaky jsou méně výrazné a jen asi jedno procento umírá na následky infekce bílými neštovicemi.

Příznaky hemoragických neštovic (černé neštovice)

Příznaky opičích neštovic a kravských neštovic

V nedávné minulosti se objevily zvýšené zprávy o opičích a kravských neštovicích u lidí. Tyto dva druhy zvířecích neštovic se někdy přenášejí na člověka. Opičí a kravské neštovice také vykazují mírné příznaky ve srovnání s pravými neštovicemi. Postižení trpí příznaky podobnými chřipce. Objevuje se také kožní vyrážka. V tomto případě se vyvíjejí pouze izolované, ostře ohraničené pustuly.

Přečtěte si více o opičích neštovicích v článku „Opičí neštovice“.

Příčiny a rizikové faktory

Původcem neštovic je virus variola, který patří mezi ortopox viry. Rozlišují se dva poddruhy Variola major (původce pravých neštovic) a Variola minor (původce bílých neštovic), které postihují pouze člověka. Variola major se někdy také nazývá Variola vera.

Neštovice: Infekce

Ihned po přenosu se virus začne množit. Nejprve zaútočí na místo, kde se dostal do těla. Obvykle se jedná o dýchací cesty, kde virus proniká sliznicí a pohybuje se dále do lymfatických uzlin. Tam se může dále množit a pronikat do sleziny a kostní dřeně.

Neštovicemi jsou infikováni dospělí i děti. K přenosu prostřednictvím blízkých kontaktů z vlastní domácnosti docházelo v minulosti často.

V jaké fázi onemocnění jsou neštovice nakažlivé?

Zejména pustuly naplněné tekutinou, které jsou typické pro neštovice, jsou velmi infekční: když prasknou, náhle se uvolní velké množství virů.

Přenos opičích a kravských neštovic

Případy kravských neštovic se naposledy vyskytly v Německu v roce 2009. Kravské neštovice jsou také poměrně neškodnou formou neštovic. Přenašeči jsou krotké domácí krysy a kočky.

Neštovice: vyšetření a diagnostika

Neštovice jsou v současnosti považovány za vymýcené. Onemocnění neštovicemi je v současnosti krajně nepravděpodobné. Je však možná infekce opičími neštovicemi a kravskými neštovicemi, které jsou obvykle mírnější.

Když navštívíte lékaře, nejprve odebere vaši anamnézu. Přitom je důležité co nejpřesněji popsat, které příznaky se vyskytly a vyskytují. Kromě toho se lékař pokusí určit příčinu kožních změn. K tomu bude klást různé otázky, například:

  • Kdy a kde jsi byl naposledy v zahraničí?
  • Kde pracujete a případně přicházíte do styku s rizikovým materiálem (např. v experimentální laboratoři)?
  • Máte domácího mazlíčka kočku nebo potkana? Zaznamenali jste u svého mazlíčka nějaké onemocnění, například kožní vyrážku?

Po anamnéze následuje fyzikální vyšetření. Během toho se lékař podrobně podívá zejména na kožní léze. Pravé neštovice, opičí a kravské neštovice vykazují charakteristické kožní změny, které vzbuzují podezření.

Pro definitivní diagnózu onemocnění planými neštovicemi jsou nutná další vyšetření, i když jsou přítomny typické kožní změny.

Další vyšetření

Kromě toho lze ve vzorku krve prokázat protilátky vytvořené tělem proti neštovicím. Aby se zjistilo, zda a jak silně se viry neštovic množí, jsou speciálně kultivovány v laboratoři. To je však možné pouze v laboratořích, které splňují určitou úroveň bezpečnosti.

K rozlišení jednotlivých poddruhů viru pravých neštovic nestačí elektronový mikroskop ani krevní test. K tomu jsou nezbytné molekulární metody.

Zacházení

Stejně jako vakcína je skladována ve velkém množství především pro případ napadení biologickými zbraněmi viry neštovic.

V případě léčby je hlavním cílem zmírnit příznaky postižených a zabránit dalšímu šíření neštovic.

V prvních čtyřech dnech po nákaze je možné neštovicím předcházet očkováním proti neštovicím nebo alespoň zmírnit jejich průběh. Zde je také použita účinná látka Tecovirimat. V mnoha případech zabraňuje šíření patogenu v těle.

Vědci se domnívají, že pomocí Tecovirimatu je možné léčit i opičí a kravské neštovice. Na to však zatím není dostatek vědeckých studií. Přestože se tato dvě onemocnění dosud přenášela z člověka na člověka jen ve vzácných případech, postižená místa kůže by měla být preventivně zakryta. Při ošetřování ran by se také měly nosit rukavice.

Průběh onemocnění a prognóza

Pokud je nakažená osoba v prvních dnech infekce očkována vakcínou proti neštovicím, průběh onemocnění se obvykle zmírní nebo dokonce úplně zastaví. Totéž platí pro léčbu účinnou látkou Tecovirimat – dosud se jí však léčilo jen málo pacientů.

Jakmile nemoc skončí, někdy zůstává sekundární poškození. Typické jsou jizvy na kůži v důsledku typické kožní vyrážky. Vzhledem k tomu, že viry také napadají centrální nervový systém, může přetrvávat poškození, jako je paralýza nebo hluchota.