Chrápání: Léčba a příčiny

Stručné shrnutí

 • Léčba: Závisí na formě nebo příčině chrápání; u prostého chrápání bez přerušení dýchání není terapie bezpodmínečně nutná, domácí léčba možná, chrápání dlaha, eventuelně operace; pro léčbu chrápání s přerušením dýchání (spánková apnoe) po lékařském objasnění
 • Příčiny: Uvolnění ústního a krčního svalstva, pokles jazyka zpět Zúžení dýchacích cest, kupř. kvůli nachlazení, alergii, anatomickým rysům, jako jsou zvětšené mandle
 • Rizikové faktory: věk, alkohol, kouření, některé léky, např. prášky na spaní, spaní na zádech
 • Kdy navštívit lékaře? K objasnění příčiny je vždy vhodná návštěva lékaře; vždy nezbytné pro chrápání s přerušováním dýchání
 • Diagnostika: Konzultace lékaře s pacientem, fyzikální vyšetření, zejména nosu a krku, případně přístroj na testování chrápání a/nebo spánková laboratoř

Co pomáhá proti chrápání?

Domácí prostředky na jednoduché chrápání

Někdy lze jednoduchému chrápání zabránit jednoduchými opatřeními, která mohou postižení sami ovládat:

Z dlouhodobého hlediska je hubnutí nejúčinnější metodou proti chrápání. S kily mizí tuk v oblasti krku, který podporuje chrápání.

Proti chrápání může pomoci i výuka hry na dechový nástroj. Tímto způsobem si procvičíte svaly krku a patra. Podle jedné studie se k tomu dobře hodí například didgeridoo. Pozitivní vliv může mít i zpěv.

Mezi další tipy pro zastavení chrápání (možná okamžitě) patří

 • Dvě hodiny před spaním se vyhněte alkoholu. Ještě více uvolní svaly a sníží dechovou aktivitu.
 • Pokud je to možné, vyhněte se sedativům, práškům na spaní a lékům na alergii (antihistaminika). Mají stejný účinek jako alkohol.
 • Pokud neradi spíte na boku, je nejlepší si lehnout na záda s mírně zvýšenou horní částí těla. Pomocníkem zde může být i klínový polštář.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Pomoc proti chrápání od zubaře

Některým lidem prospívá chrápací dlaha (dlaha s výčnělkem dolní čelisti). Udržuje dýchací cesty otevřené tím, že spodní čelist mírně posune dopředu. Tím se také posune jazyk a patro a ideálně se zabrání chrápání.

Zubaři nasazují takovou dlahu jednotlivě na horní a dolní čelist. Chrápací dlaha je však poměrně drahá a ne vždy pomůže. Je téměř nemožné předpovědět, jak efektivní budou v jednotlivých případech. To platí zejména pro prefabrikované (hotové) dlahy proti chrápání.

Pokud máte špatně zarovnané zuby nebo čelisti, léčba ortodontistou může pomoci s chrápáním.

Operace proti chrápání

 • Tonsilektomie
 • Chirurgie na vedlejších nosních dutinách, nosní přepážce a/nebo skořepině
 • Plastika měkkého patra nebo ztuhnutí měkkého patra (implantáty)
 • Operace na bázi jazyka nebo hyoidní kosti

Léčba chrápání nosem

Dýchání ucpaným nebo ucpaným nosem může také vytvářet zvuky a podporovat chrápání. Nosní dilatátory (“nosní roztahovače”) pak mohou pomoci. Vkládají se do nosních dírek, aby rozšířily nosní vchod a usnadnily dýchání.

Krátkodobě mohou postižení vyzkoušet i dekongestivní nosní spreje nebo kapky. Ukážou vám, zda operace nosní lastury chrápání odstraní. Ale pozor: nepoužívejte tyto produkty déle než týden. Jinak by tam mohly trvale poškodit sliznici.

Terapie chrápání s dechovými pauzami

O tom, jak léčit syndrom spánkové apnoe, si můžete přečíst v našem článku „Terapie spánkové apnoe“.

Co může způsobit chrápání?

V podstatě se svaly v horních dýchacích cestách uvolňují, když spíte. To způsobí zúžení dýchacích cest a silnější průchod vzduchu, který dýcháte. Tkáň vibruje a měkké patro a hltanová uvula se třepotají s každým nádechem. Někdy tak silně, že se objeví rušivé zvuky chrápání.

Někdy jsou dýchací cesty užší než obvykle, například v případě akutní infekce, jako je nachlazení nebo akutní sinusitida. Alergie, jako je senná rýma, také způsobuje otoky sliznic a zúžení dýchacích cest. To zvyšuje chrápání a někteří lidé chrápou pouze v takových situacích.

Existují také různé faktory, které obecně podporují nebo zesilují chrápání a mohou způsobit přerušení dýchání. Mezi ně patří mimo jiné:

 • stáří
 • Nadváha nebo obezita
 • Konzumace alkoholu a nikotinu
 • Zvýšená tkáň v oblasti měkkého patra
 • Některé léky, jako jsou prášky na spaní nebo léky na alergii (antihistaminika)
 • Spánek na zádech, protože základna jazyka se v této spící poloze propadá dozadu

Ženy a muži většinou chrápou ze stejných důvodů. Změněná hormonální rovnováha je však další možnou příčinou chrápání, zejména u žen po menopauze.

U některých lidí se při uvolnění tkáně dýchací cesty zcela (opakovaně) uzavřou. Dýchání se pak zastaví a mozek dostává občas méně kyslíku. Lékaři to označují jako obstrukční spánkovou apnoe. U jiných lidí leží příčina dechových pauz centrálně v dechovém centru.

Co přesně tento syndrom způsobuje, se dozvíte v článku o spánkové apnoi.

Co je chrápání?

Při jednoduchém (primárním) chrápání vydávají postižení hlasité zvuky chrápání. Nedochází k přerušení dýchání. Zhruba 62 procent mužů ve věku 45 až 54 let chrápe. U žen v této věkové skupině se toto číslo pohybuje kolem 45 procent. Čísla se však v literatuře velmi liší.

Spánková apnoe je na druhé straně spojena s krátkými přerušeními dýchání během spánku. I zde to obvykle spouští zúžené horní cesty dýchací.

Je chrápání nebezpečné?

Prosté chrápání je primárně považováno za obtěžující. Vědci však také diskutují o tom, zda to může být nezdravé, zejména pro srdce a krevní oběh. Existují pro to náznaky, ale údaje jsou velmi nejisté, protože spánkovou apnoe nebylo možné ve studiích s jistotou vyloučit.

Zdravotní riziko je zde jisté: chrápači s nočními dechovými pauzami mají zvýšené riziko například vysokého krevního tlaku, srdeční arytmie, infarktu nebo mozkové mrtvice.

Kdy navštívit lékaře?

Nejlepší je navštívit lékaře ORL nebo kliniku, která má centrum pro chrápání nebo spánkovou laboratoř. Zvláště pokud chrápete hlasitě a nepravidelně, je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře. Jedině tak lze vyloučit zvýšené zdravotní riziko.

Lékaře byste měli navštívit také v případě, že trpíte chronickou (denní) únavou, i když v noci spíte dostatečně dlouho (šest až osm hodin). Může za to spánková apnoe, která představuje zdravotní riziko.

Pokud vaše dítě chrápe, je také vhodné poradit se s lékařem. Zvětšené hltanové nebo patrové mandle nebo nosní polypy jsou obvykle příčinou chrápání, které vyžaduje lékařské ošetření.

Jak lékař chrápání vyšetřuje?

Při úvodní konzultaci lékař odebere anamnézu a zeptá se pacienta a pokud možno i jeho spolubydlících na podrobnosti o jejich chrápání. Mezi možné otázky patří např

 • Jak často se chrápání vyskytuje?
 • Jaké je chrápání (pravidelné/nepravidelné, frekvence, hlasitost)?
 • Budíte se v noci opakovaně, případně s dušností?
 • Existuje denní ospalost? Je pro vás obtížné se soustředit?

Těm, kterých se to týká, často také dostanou speciální dotazník. Lékař poté prohlédne váš nos a krk, případně pomocí speciálních nástrojů, jako je laryngoskop. V případě potřeby nejprve podá prášky na spaní a poté vyšetří, co při tomto simulovaném spánku zužuje dýchací cesty (spánková endoskopie vyvolaná léky, zkráceně MISE).

Aby lékař zjistil, zda dochází k dechovým pauzám, dá pacientovi testovací zařízení, které si vezme domů. Analyzuje dýchání během spánku a chrápání („testovací zařízení na chrápání“). Někdy dochází postižení do spánkové laboratoře na další vyšetření s přespáním (polysomnografie).

Jakmile lékař zjistí příčinu chrápání, většinou doporučí vhodnou léčbu jako je redukce hmotnosti, chrápání dlaha nebo případně operace.