Nedostatek sodíku: Příznaky, příčiny a léčba

Nedostatek sodíku: Příčiny

Nízké hladiny sodíku se dělí na dvě formy – absolutní a relativní nedostatek sodíku. Zatímco v prvním případě je v krvi skutečně příliš málo sodíku, relativní nedostatek sodíku je důsledkem zředění krve příliš velkým objemem tekutin.

Absolutní nedostatek sodíku

Absolutní hyponatremie je obvykle výsledkem ztráty příliš velkého množství sodíku v těle. To může být způsobeno mimo jiné následujícími důvody:

  • Onemocnění ledvin se zvýšenou ztrátou soli
  • Nedostatek mineralokortikoidů
  • Průjem a zvracení
  • peritonitida (zánět pobřišnice)
  • Pankreatitida (zánět slinivky břišní)
  • Střevní obstrukce (ileus)
  • Burns

Užívání drenážních léků (diuretik) může také zvýšit vylučování sodíku, což může vést k hyponatrémii.

Relativní nedostatek sodíku

Diluční hyponatremie se často vyvíjí v důsledku dysfunkce různých orgánů, například srdeční nedostatečnost (srdeční selhání), renální insuficience (selhání ledvin) nebo cirhóza jater. Pití destilované vody také snižuje hladinu sodíku.

Nedostatek sodíku: příznaky

Akutní nedostatek sodíku: léčba

Léčba závisí na příčině a rozsahu hyponatremie. Například v případě diluční hyponatremie je třeba omezit příjem tekutin. Někdy je nutné i podávání odvodňujících léků (diuretik).

Pokud pacient vykazuje příznaky, jako je změněné vědomí nebo záchvaty, nedostatek sodíku by měl být léčen infuzí fyziologického roztoku (obvykle 0.9% roztok NaCl). Je důležité, aby se deficit sodíku nenapravil příliš rychle: Je to proto, že náhlé zvýšení hladin může způsobit vážné mozkové komplikace, jako je krvácení. Z tohoto důvodu lékař po celou dobu infuzní terapie pečlivě sleduje hladiny sodíku.

Chronický nedostatek sodíku: léčba

Pokud chce někdo kompenzovat chronický nedostatek sodíku, je v popředí léčba základního onemocnění nebo odstranění příčiny. Pokud jsou například některé léky zodpovědné za přetrvávající deficit sodíku, je nutné je vysadit nebo snížit jejich dávku. Pravidelným měřením krevních hodnot lékař kontroluje, zda lze nedostatek sodíku kompenzovat.