Měkké tobolky

Produkty

Různý drogy a doplňky stravy jsou komerčně dostupné ve formě měkkých kapsle. Aktivní složky podávané s touto dávkovou formou zahrnují například bolest odlehčovací prostředky (např. Diklofenak, ibuprofen, acetaminofen), retinoidy, jako jsou isotretinoin, Štítná žláza hormonů, cytostatika, ginseng, vitamínya mastné oleje, jako jsou rybí tuk, krilový olej, lněný olej a olej z pšeničných klíčků. Měkký kapsle jsou také známé jako měkké želatina kapsle, měkké čepice, tekuté kapsle, tekuté čepice a měkké gely.

Struktura a vlastnosti

Měkké tobolky jsou lékové formy pro správa aktivních farmaceutických složek. Skládají se z pláště s kapalným nebo polotuhým obsahem. Prášky lze také podávat s měkkými tobolkami, jsou-li rozpuštěny nebo dispergovány (emulgovány nebo suspendovány). Plášť se skládá z želatina, vodaa změkčovadlo, jako je glycerol, sorbitolnebo propylenglykol. Je silnější než tvrdé tobolky. Během výroby jsou měkké kapsle formovány, plněny a utěsněny v jednom kroku. Je to složitější než u tvrdých tobolek a není to možné u každé rostliny. Další pomocné látky, jako jsou barviva (např oxid titaničitý), mohou být zahrnuty makrogoly (jako rozpouštědla) a konzervační látky. Na rozdíl od klasických tvrdých tobolek se měkké tobolky skládají z jedné části; jsou uzavřeny a nelze je otevřít bez poškození lékové formy. Měkké tobolky lze snadno spolknout a na rozdíl od nich Tablety, jejich obsah je již rozpuštěn, což je předpokladem pro jejich absorpci do těla (vstřebávání). Jejich farmakokinetické vlastnosti se mohou lišit Tablety. Nepříjemný zápach nebo chuť obsahu není díky shellu vnímatelný. Měkké tobolky obvykle neobsahují laktóza.

Indikace pro použití

Měkké tobolky se používají například pro bolest terapie, akné, kůže nemoci, rakovina, hypotyreóza a jako dietní doplněk.

Dávkování

Softgely se užívají hlavně perorálně. Existují výjimky, jako jsou rektální kapsle, které se zavádějí rektálně. Měkké tobolky se většinou polykají nerozkousané. Existuje několik zástupců, které lze otevřít nebo kousnout, například doplňky obsahující mastné oleje.