Soft Chancre: Symptomy, terapie, prevence

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Zpočátku zarudlé papuly, později vezikuly, pak bolestivé vředy, u mužů obvykle pod předkožkou, u žen na stydkých pyscích, v oblasti močové trubice, na pochvě nebo děložním čípku; zánět lymfatických uzlin, někdy abscesy lymfatických uzlin.
  • Příčiny a rizikové faktory: Infekce bakterií Haemophilus ducreyi, přenos nechráněným pohlavním stykem.
  • Vyšetření a diagnostika: stěr ze změněné oblasti, detekce patogena v laboratoři
  • Průběh onemocnění a prognóza: Kompletní vyléčení vhodnou terapií.
  • Prevence: Používání kondomů (bezpečnější sex)

Co je molle vřed?

Ulcus molle (také měkký chancre nebo chancroid) patří mezi pohlavně přenosné choroby, zkráceně pohlavně přenosné choroby – lidově se jim říká pohlavní choroby. Mezi pohlavně přenosné choroby patří například syfilis (hard chancre), kapavka, lépe známá jako „kapavka“, genitální herpes a také HIV.

Ulcus molle se vyskytuje převážně v zemích Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Afriky. Občas však lze infekce bakteriálním patogenem pozorovat i v západních průmyslových zemích. Muži jsou touto nemocí postiženi asi desetkrát častěji než ženy.

Jaké jsou příznaky molleova vředu?

Ulcus molle způsobuje zcela charakteristické příznaky. Asi dva až deset dní po sexuálním kontaktu s infikovaným partnerem se objeví první příznaky onemocnění:

  • Na začátku malé, načervenalé papuly
  • Papuly se vyvinou do vezikul
  • V místě vezikul se vyvine vřed s červeným, mírně vyvýšeným švem a šedožlutou jamkou

Vřed je měkký na dotek (odtud latinský výraz molle = měkký) a způsobuje bolest. U mužů se vředy molle typicky vyskytují na vnitřní straně předkožky, na okraji žaludu a na uzdičky předkožky. Poněkud méně často se kožní změny nacházejí na žaludu, na dříku penisu nebo na mons pubis.

Ulcerované kožní léze také slouží jako vstupní brána pro další patogeny. Proto existuje riziko, že měkký chancre může být prekurzorem infekcí HIV, genitálního herpesu nebo syfilis.

V závislosti na sexuální praxi se vředy měkkých šancí vyskytují ojediněle i na sliznici dutiny ústní nebo v anální oblasti.

Asi jeden až dva týdny po prvních příznacích onemocnění se patogeny dostanou do tříselných lymfatických uzlin. Ty pak bolestivě otékají a i zde se někdy tvoří abscesy, které lékař nazývá ulcus molle bubo. V extrémních případech se takový absces otevře a hnis se vyprázdní ven.

Co je příčinou molle vředu?

Na rozdíl od obřezaných mužů se STD vyskytuje častěji u mužů se zachovanou předkožkou. Proto je přítomnost předkožky považována za rizikový faktor pro infekci ulcus molle.

Jak se pozná molle vřed?

Zevně viditelné změny na kůži a sliznici molle vředu jsou podobné jako u jiných pohlavních chorob, jako je syfilis nebo genitální herpes. Ty je třeba při diagnostice molleova vředu od sebe odlišit.

Následuje fyzikální vyšetření. Lékař vyšetří zevní genitál a prohmatá lymfatické uzliny v oblasti třísel. U neobřezaných mužů si dává pozor zejména na oblast pod předkožkou.

Vzorek se pak v laboratoři vyšetřuje na přítomnost bakterií. Pokud laboratoř zachytí patogen Haemophilus ducreyi, je diagnóza molle vředu potvrzena.

Ulcus molle často také slouží jako vstupní brána pro jiné STI. Lékař proto obvykle nařídí další testy, aby vyloučil další infekce, jako je syfilis, viry herpes simplex nebo HIV.

Jak se dá léčit molle vřed?

Patogen je však častěji odolný vůči starším antibiotikům. Pokud se v průběhu infekce vytvořil absces lymfatických uzlin, lékař jej možná bude muset chirurgicky otevřít, aby vypustil hnis. Aby se předešlo nové infekci, je v každém případě nutné dotyčného partnera léčit.

Je také vhodné zdržet se sexuálního kontaktu, dokud se ulcus molle úplně nezhojí.

Je molle vřed léčitelný?

Stávající infekce Haemophilus ducreyi také zvyšuje riziko nákazy jinými pohlavně přenosnými chorobami, jako je HIV.

Jak lze molle vředu zabránit?

Pokud vám byla diagnostikována infekce, nezapomeňte informovat každého, s kým jste měli v posledních týdnech sex.